Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny

Fot: puhhha / stock.adobe.com

Ból ramienia jest też znany jako "zespół bolesnego barku". Jest uciążliwą przypadłością, gdyż ogranicza zasięg naszych ruchów i nie pozwala normalnie funkcjonować. Metoda leczenia dolegliwości jest zależna od przyczyny bólu lewego lub prawego ramienia.

Ból ramienia może być efektem wielu schorzeń. Jego przyczynami mogą być zarówno choroby kości, jak i otaczających je mięśniścięgienwięzadeł kaletek. Wszystkie te narządy i twory włókniste odpowiadają za swobodę ruchu ręką i o ich znaczeniu przekonujemy się dopiero wtedy, gdy przytrafia się jedno ze schorzeń (np. zapalenie kaletki podbarkowej) i nie jesteśmy w stanie wykonywać prostych codziennych czynności. Początkowo ramię boli nas tylko w trakcie ruchu, jednak z czasem dolegliwość zaczyna nieprzerwanie dokuczać, co jasno daje znak, że należy skontaktować się ze specjalistą.

Ból ramienia - przyczyny

Przyczynami bólu ramienia mogą być:

  • Przeciążenie mięśni - może do niego dojść, kiedy podnosimy ręce powyżej linii ramion w czasie wykonywania nieregularnych czynności (np. mycie okien, sprzątanie górnych partii mebli), a także w przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Innymi nawykami, które prowadzą do przeciążenia mięśni mogą być: jednostajne, regularnie wykonywane ruchy ręką, spanie w niewygodnej pozycji, gwałtowne ruchy i zbyt duże obciążenie podczas ćwiczeń. Mięśnie doznają wtedy przykurczu - trwałego napięcia, które powoduje ból.
  • Uszkodzenie ścięgien - w okolicy barku znajduje się tzw. stożek rotatorów, który jest grupą ścięgien czterech mięśni (nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego). Do uszkodzenia może prowadzić wzmożona aktywność fizyczna, np. sporty polegające na rzucaniu na dużą odległość przedmiotów przy ułożeniu ręki powyżej linii ramion (pchnięcie kulą, rzut oszczepem, rzut dyskiem, rzut młotem). Codzienne czynności również niosą ze sobą zagrożenie urazu ścięgien, można się go nabawić np. sięgając po rzecz znajdującą się na tylnej kanapie samochodu, ścięgna w okolicy barku są wtedy narażone na naciągnięcie. Drobne kontuzje stożka rotatorów nagromadzają się i mogą zakończyć się przewlekłym bólem barków lub nawet całkowitym zerwaniem ścięgna.
  • Zapalenie kaletki podbarkowej - to schorzenie również jest spowodowane naruszeniem stożka rotatorów, gdyż w chwili, w której unosimy rękę do góry następuje konflikt kaletki z wyrostkiem barkowym i obie struktury trą się o siebie.
  • Zapalne choroby stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów lub dna moczanowa. Te schorzenia powodują nagromadzenie płynu wewnątrz stawu ramiennego.
  • Choroby neurologiczne, takie jak zapalenie splotu szyjnego i ramiennego. 

Zobacz film: Reumatoidalne zapalenie stawów - jak zahamować rozwój choroby. Metody naturalne. Źródło: 36,6

Ból ramienia - objawy

Początkowo ból ramienia objawia się tylko, gdy ruszamy ręką, natomiast nieleczone schorzenie może rozwinąć się do bólu stałego. Ciągłe uczucie bólu następuje także, gdy dojdzie do gwałtownego ruchu kończyny górnej. Pojawia się wtedy intensywny, a w niektórych przypadkach także ostry ból. Nie pozwala nam to na normalne funkcjonowanie, gdyż mimowolnie utrzymujemy obolałą rękę w bezruchu. To może doprowadzić do tzw. "zamrożenia barku" - całkowitego usztywnienia torebki stawowej, które wymaga długiej rehabilitacji, a w niektórych przypadkach operacji chirurgicznej. Wraz z bólem ramienia może też pojawić się opuchnięcie okolicy barku.

Ból ramienia - leczenie

W celu rozpoczęcia poprawnego leczenia bólu ramienia, specjalista zleca przeprowadzenie jednego z tzw. badań obrazowych - prześwietlenia rentgenowskiego (RTG), ultrasonografii lub rezonansu magnetycznego. Następnie można rozpocząć leczenie zależne od przyczyny bólu.

  • Przeciążenie mięśni - farmakoterapia (przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie) oraz terapia manualna. Nie należy odkładać rehabilitacji, gdyż narastający ból ramienia jest z czasem coraz trudniejszy do zwalczenia, co dodatkowo wydłuża proces leczenia.
  • Uszkodzenie ścięgien - operacja chirurgiczna, najczęściej artroskopowi. Polega ona na wprowadzeniu pod skórę operowanej osoby optyki z oświetleniem i narzędzi, a następnie na operacji wewnątrz stawu przy pomocy monitora telewizyjnego, na którym lekarz obserwuje postępy w zabiegu. Celem operacji w tym przypadku najczęściej jest rekonstrukcja uszkodzonych ścięgien, natomiast w przypadku wady mięśnia dwugłowego ramienia istnieje możliwość jego skrócenia i przyłączenia go do innego miejsca kości.
  • Zapalenie kaletki podbarkowej - zarówno farmakoterapia (doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne), jak i wstrzykiwanie sterydów bezpośrednio do kaletki. Następnie rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie odpowiedniej elastyczności uszkodzonemu stawowi. Zdarzają się przypadki, w których konieczne jest usunięcie kaletki. Całkowite zerwanie ścięgien może prowadzić do ich rekonstrukcji przy użyciu kotwic.
Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kazik 03.05.2018r.

Dobry fizjoterapeuta problem rozwiąże, mi operować ramię chcieli, po dwóch wizytach u fizjoterapeuty problem znikł.

A 27.01.2018r.

Według Pana bark to ramię?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej