Ból łopatki promieniujący do rąk lub wywołujący ich drętwienie może być bardzo uciążliwy i niepokojący. Warto jednak wiedzieć, że do łopatki przyłączonych jest aż 17 mięśni używanych podczas ruchów rąk, szyi czy pleców.
Ból łopatki promieniujący do rąk
Ból łopatki promieniujący do ręki lub powodujący jej drętwienie najczęściej wynika z bardzo silnego napięcia mięśni, a rzadziej z ucisku kości na nerwy. Może jednak mieć także inne przyczyny – zwyrodnienia w odcinku piersiowym bądź szyjnym kręgosłupa, a także asymetrię obręczy barkowej wywołaną przez skoliozę.
Do napięcia mięśni może dojść na skutek przeciążenia wywołanego na przykład noszeniem ciężkiej torby na jednym ramieniu. Czasami dochodzi również do “przewiania”, czyli silnego przykurczu mięśni powstałego na skutek nagłego oziębienia organizmu. W takim wypadku poleca się stosowanie maści rozgrzewających, przebywanie w cieple i zażywanie środków wspierających odporność, gdyż przewianiu często towarzyszą infekcje. Taki ból ten ustępuje samoistnie do kilku dni.
Ból łopatki przy oddychaniu
Ból łopatki przy oddychaniu, szczególnie gdy towarzyszą mu duszności, potrafi wywołać duży lęk. Ich przyczyną mogą być nerwobóle (neuralgia) w okolicach przestrzeni międzyżebrowych i obręczy barkowej. Inne możliwe powody to zwyrodnienia kręgosłupa i niewłaściwa postawa ciała, które wywołują promieniujący ból łopatki i trudności w oddychaniu.
Jak pozbyć się bólu kręgosłupa? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Ból lewej łopatki i klatki piersiowej
Ból promieniujący od klatki piersiowej do lewej ręki lub lewej łopatki może wystąpić jako jeden z objawów zawału serca. Należy się niezwłocznie udać na pogotowie, jeżeli towarzyszą mu:
- trudności w oddychaniu lub duszności,
- poty,
- zaburzenia krążenia krwi,
- zaburzenia pracy serca,
- silny niepokój,
- utrata przytomności,
- silny ból w klatce piersiowej lub jamie brzusznej,
- mdłości i wymioty,
- zaburzenia czucia,
- niedowłady.
Charakterystyczne dla zawału jest to, że dolegliwości zwiększają się przy wysiłku, ale nie zanikają podczas odpoczynku.
Ból łopatki – inne przyczyny
U wielu osób, które cierpią z powodu nawracającego bólu łopatki, nie udaje się rozpoznać jego przyczyny. Po wykluczeniu wad kręgosłupa i przyczyn neurologicznych często nie udaje się ustalić pochodzenia tej dolegliwości. W takim wypadku chory jest kierowany do fizjoterapeuty, który pomaga dobrać ćwiczenia przywracające prawidłowe napięcie mięśni w okolicach łopatki.
Jak leczyć ból łopatki?
Leczenie bólu łopatki zależy od jego przyczyny. Jeżeli uda się ją ustalić, w pierwszej kolejności należy ją zlikwidować – na przykład zadbać o kręgosłup, odpowiednią postawę i masę ciała.
W sytuacjach bardzo silnego bólu doraźnie można zastosować leki oraz maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto jednak mieć świadomość, że takie leczenie na charakter wyłącznie objawowy, a przewlekłe stosowanie go może być szkodliwe dla organizmu.
Po wykonaniu niezbędnych badań i wykluczeniu najgroźniejszych przyczyn bólu łopatki, osoba cierpiąca na tę dolegliwość najczęściej kierowana jest do fizjoterapeuty. Często trudno jest zdiagnozować źródło przewlekłego bólu. Mięśnie zwykle są wtedy bardzo mocno napięte i mają dużo punktów spustowych – guzowatych zgrubień.
W pierwszej kolejności należy zacząć od ich uwolnienia, w czym mogą pomóc specjalistyczne zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutę, a także masaż, akupresura i zastosowanie specjalnych wałków rolujących do autoterapii.
Żeby ból łopatki nie powrócił, ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które umożliwią przywrócenie równowagi mięśniowej w okolicy, gdzie powstawał ból.
Ból łopatki – ćwiczenia
Ćwiczenia na ból łopatki powinny być skoncentrowane na kształtowaniu prawidłowej postawy ciała, a w szczególności stabilizacji i wzmacnianiu obręczy barkowej i kręgosłupa piersiowego. Pomocne będą wymachy rąk i gimnastyka (pilates, joga), a także podnoszenie ramion, leżąc na brzuchu lub na plecach.
Skuteczną metodą kształtowania mięśni w obrębie łopatki jest też pływanie, dlatego osoby cierpiące na przewlekły ból powinny regularnie uczęszczać na basen.
Ból łopatki – profilaktyka
W celu zapobiegania nawrotom bólu łopatki należy wyeliminować czynniki ryzyka. Osoby zmagające się z tym problemem na skutek noszenia ciężkich rzeczy powinny zrezygnować z toreb na rzecz plecaka, który umożliwia równomierne umiejscowienie ciężaru na plecach. Do jednostronnych przeciążeń dochodzi też często u matek małych dzieci, które zwykle sadzają je na lewym biodrze, aby mieć wolną prawą rękę. W takim wypadku należy jak najmniej nosić dziecko i zmieniać obciążoną stronę ciała lub skorzystać z chusty czy nosidła. Powinno się też zadbać o wygodną poduszkę i materac. Ważne jest także unikanie sytuacji, w których mogłoby dojść do zawiania mięśni.
Dbanie o prawidłową postawę ciała i regularne wykonywanie ćwiczeń najskuteczniej zminimalizują ryzyko, że ból łopatki powróci.
Bibliografia:
- http://zawalserca.net/objawy-zawalu-serca/
- http://www.neoreh.pl/blog/czym-sa-punkty-spustowe/
- https://www.rehab.pl/bol-lopatki
Jak dbać o kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu: