Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Ból jajnika jest nieprzyjemną dolegliwością, która przytrafia się wielu kobietom. Nie musi oznaczać poważnej choroby. Ból lewego lub prawego jajnika może pojawić się w ciąży lub przed okresem. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Ból jajnika może mieć różne przyczyny. Często bywa spowodowany różnymi procesami fizjologicznymi. Odczuwany jest jako kłucie po lewej lub prawej stronie podbrzusza.

Ból jajników – przyczyny

Ból jajnika, zazwyczaj po jednej stronie, jest objawem typowym dla owulacji. Jest to naturalny proces, który oznacza pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodów. Lekki ból jajników przed okresem bez żadnych dodatkowych objawów nie powinien być powodem do niepokoju. Bardzo dokuczliwy dolegliwości można złagodzić środkiem przeciwbólowym, wypoczynkiem w pozycji leżącej i ciepłym okładem, np. z wykorzystaniem termoforu.

Jeżeli kobieta odczuwa ból jajnika po odbyciu stosunku seksualnego, nie powinien on być powodem do obaw. Z reguły jest spowodowany niekomfortową pozycją, stresem lub długim okresem abstynencji. Jeśli nie wystąpiły dodatkowe objawy, takie jak wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu i nietypowym kolorze, nie jest wymagane żadne działanie. Ból przed stosunkiem lub w trakcie aktu może być również spowodowany stresem przed zbliżeniem – ten stan nierzadko wymaga konsultacji z seksuologiem, ponieważ jego konsekwencją może być fobia seksualna. W przypadku złej pozycji seksualnej może nastąpić ucisk narządów miednicy mniejszej, m.in. macicy, jajników i jajowodów, który powoduje kłucie w podbrzuszu podczas stosunku.

Zobacz także: Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?

Zobacz film: Jaką profilaktykę zastosować przeciwko nowotworem raka jajnika? Źródło: 36,6.

Ból jajnika w ciąży

Podczas ciąży każdy najmniejszy ból brzucha wywołuje strach u przyszłej mamy. Może on sygnalizować problemy z rozwijającym się płodem. Skurcze i bóle, zwłaszcza takie, które przypominają przedmiesiączkowe, mogą zapowiadać przedwczesne rozwiązanie lub poronienie.

Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży nie powinien wywoływać paniki, ponieważ stanowi właściwą reakcję organizmu na nowy stan, w jakim się znalazł. Wiele kobiet odczuwa ciągnące i kłujące bóle podbrzusza występujące w czasie odpowiadającym owulacji lub miesiączce. Jajniki pełnią ważną funkcję w cyklu owulacyjnym, dlatego musi minąć trochę czasu, zanim „przyzwyczają się” do ciąży. Wizyta u lekarza nie jest konieczna, dopóki nie wystąpi plamienie z pochwy i podwyższona temperatura ciała.

Regularne i nasilające się bóle określane jako tępe mogą wskazywać na odklejenie łożyska. Połączone z silnym krwawieniem mogą oznaczać poronienie. Ból po jednej stronie podbrzusza wraz z krwawieniem, podwyższonym tętnem i wzmożoną potliwością często bywa oznaką ciąży pozamacicznej zlokalizowanej np. w jajniku. Jednostronny ból podbrzusza połączony z zatrzymaniem miesiączki na ok. 2 miesiące i pojawienie się krwawienia po tym czasie może oznaczać ciążę pozamaciczną. Powyższe stany wymagają niezwłocznej konsultacji z ginekologiem.

Zobacz także: Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży?

Ból jajników przed okresem i po okresie

Ból jajników przed okresem może być spowodowany tzw. zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jest to grupa objawów, głównie emocjonalnych i fizjologicznych, które kobieta odczuwa kilka dni przed menstruacją, a które ustępują po jej rozpoczęciu. Do takich objawów zalicza się wahania nastrojów, zmęczenie i ból jajników.

Ból jajnika po okresie może być symptomem zapalenia przydatków, torbieli jajnika lub zapalenia dróg moczowych. Jeśli bólowi towarzyszą nudności i upławy, można podejrzewać ciążę. Dochodzi wtedy do rozciągnięcia i wzrostu macicy, a kobieta odczuwa skurcze w podbrzuszu.

Ból jajników a potencjalne choroby

Oprócz standardowych kobiecych dolegliwości występujących w wyniku miesiączki, owulacji lub współżycia, ból jajnika może zwiastować także poważne choroby.

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków jest konsekwencją stanu zapalnego wywołanego przez bakterie, obejmującego jajniki i jajowody. Objawia się w postaci promieniującego do nóg skurczowego bólu po obu stronach podbrzusza. Chorobie towarzyszą gorączka i ogólne osłabienie.

Torbiel jajnika

Ból jajnika czasem występuje w wyniku powiększania się lub pęknięcia torbieli jajników. Powstaje wtedy ucisk pobliskich tkanek skutkujący uczuciem parcia na mocz i bólem podbrzusza, zdarzają się też zaburzenia cyklu i plamienia. Pęknięcie torbieli wywołuje zapalenie otrzewnej i ból.

Rak jajników

Objawy raka jajników pojawiają się po długim czasie od zachorowania. Guz rozrasta się poza jajniki i powoduje silne bóle w podbrzuszu, którym często towarzyszą niestrawność, zaparcia i wymioty. Ze względu na dolegliwości układu pokarmowego można pomylić go z zatruciem, a pewność, że kobieta ma do czynienia z nowotworem, wykazuje dopiero obrzęk nóg i wodobrzusze.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej