Ból i pieczenie gardła. Domowe sposoby na ulgę

Fot: Westend61 / gettyimages.com

Ból i pieczenie gardła zna każdy. Nieprzyjemne i uciążliwe objawy towarzyszą początkom wielu chorób wirusowych. Zazwyczaj jednak zwiastują infekcje górnych dróg oddechowych. Objawy często się nasilają, utrudniając nawet połykanie śliny. Jakie są domowe sposoby na pieczenie gardła?

Ból i pieczenie krtani to nieprzyjemny objaw, który zwykle zwiastuje rozwijającą się infekcję. Towarzyszy wielu chorobom i z dnia na dzień może nasilać się coraz bardziej. Najczęściej pieczenie gardła jest powodowane przez bakterie. W niektórych przypadkach, szczególnie wtedy, kiedy dolegliwości utrzymują się dłuższy czas, mogą być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.

Zobacz także:

Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

Produkty naturalne bogate w żelazo

Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Pieczenie gardła i języka a infekcje

Infekcje wirusowe i bakteryjne to najczęstsze przyczyny pieczenia gardła, krtani i języka. Dodatkowo towarzyszą im trudności podczas przełykania śliny, zaczerwienienie migdałków i tylnej ściany gardła. Z czasem dochodzą też napady kaszlu. Rozpoznanie infekcji następuje po obserwacji przez lekarza m.in. migdałków. Pokryte białym nalotem migdałki świadczą o obecności bakterii grzybiczych i konieczności sięgnięcia po antybiotyk. Wirusowe pieczenie w gardle i krtani leczone jest natomiast objawowo, przez podanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W skrajnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia ze stale nawracającą infekcją gardła, lekarz może zalecić usunięcie migdałków.

Domowe sposoby na pieczenie gardła

W łagodzeniu objawów pieczenia gardła najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej i odstawienie używek (papierosów, bardzo mocnej kawy). Skutecznym domowym sposobem na pieczenie w gardle są inhalacje parowe. Pomocne będą napary z rumianku, kory dębu lub szałwii, które działają antybakteryjnie i antyseptycznie. W ostrych stanach zaleca się dostępny bez recepty olejek eukaliptusowy, nawilżający gardło i przynoszący ulgę w przypadku podrażnień. Warto również przygotować ciepłe mleko z miodem, które zadziała regenerująco. Należy jednak pamiętać o tym, że miodu nie należy dodawać do gorącego mleka, gdyż wysoka temperatura napoju niszczy jego prozdrowotne właściwości. Ulgę w pieczeniu gardła przyniosą również chłodne okłady na szyję. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, by nie dopuścić do wysuszania śluzówki gardła. W tym celu odpowiednie będą herbaty ziołowe lub woda. Nie warto sięgać po słodkie soki lub napoje typu cola. Bardzo dobrym sposobem na pieczenie gardła i krtani jest nawilżanie powietrza w pokoju. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w nocy. Z pomocą przyjdą również elektryczne nawilżacze powietrza. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, z nawilżaniem powietrza doskonale poradzą sobie mokre ręczniki rozwieszone np. na grzejniku lub też misa z wodą postawiona obok łóżka. Skuteczne w łagodzeniu objawów będą także samodzielnie przygotowane płukanki, np. z mięty pieprzowej, która odkaża, a jednocześnie przynosi ukojenie. Płukanie gardła solą morską co prawda pomaga niszczyć bakterie i działa antybakteryjnie, ale może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych i zaognić objawy pieczenia.

Pieczenie gardła i krtani a refluks

Charakterystyczne pieczenie gardła po jedzeniu może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. To schorzenie, polegające na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, który podrażniany jest kwasem żołądkowym. Towarzyszące temu podrażnienie bardzo podobne jest do pieczenia gardła po wymiotach. Dodatkowo choroba objawia się:

  • częstym odbijaniem się;
  • chrypką, pojawiającą się szczególnie po jedzeniu;
  • suchym napadowym kaszlem;
  • kłującym bólem w klatce piersiowej;
  • świszczącym oddechem;

Pojawiające się objawy powinny skłonić chorego do konsultacji u lekarza. Na rozwój refluksu szczególnie narażone są osoby: otyłe, spożywające duże ilości mocnej kawy, palące papierosy i często sięgające po alkohol, jedzące duże ilości czekolady. Dodatkowo, choroba może również towarzyszyć chorym na cukrzycę. Leczenie refluksu polega przede wszystkim na zmianie trybu życia i wyeliminowaniu szkodliwych nawyków. Osoby, które piją kawę i nie chcą z niej zrezygnować, powinny zmniejszyć intensywność spożywanego napoju i pilnować tego, by nigdy nie sięgać po nią na pusty żołądek. W zaawansowanych przypadkach choroby lekarz może dodatkowo zalecić leczenie farmakologiczne. Kluczowa w leczeniu refluksu jest również pora posiłków. Ostatni powinien być jedzony nie później niż 3 godziny przed snem. Nie należy również sięgać na noc po produkty ciężkostrawne i mocno przyprawione.

Pieczenie gardła a alergia

Pieczenie gardła i krtani może być również objawem alergii. Pojawia się bardzo nagle i stopniowo się nasila. Stan ten niezwłocznie powinien być skonsultowany z lekarzem. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy pieczeniu towarzyszy nagle pojawiający się obrzęk gardła. Dodatkowo mogą pojawić się następujące objawy:

  • wysypka;
  • zaczerwienienie gardła i szyi;
  • nudności; 
  • wymioty i biegunka;
  • dreszcze.

Jak zadbać o uszy i gardło w czasie pandemii? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak zadbać o uczy i gardło w czasie pandemie? Źródło: Zdrowie

Bibliografia:

1. Jan Bożydar Latkowski, Jerzy Olszewski: Ucho, nos, gardło i krtań. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

Data aktualizacji: 23.03.2021,
Opublikowano: 23.03.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej