Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia

Fot: Prostock-Studio / gettyimages.com

Bóle nóg od kręgosłupa to objawy zaburzeń neurologicznych pojawiających się najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zasięg dolegliwości bólowych w nogach i objawów towarzyszących zależy od rodzaju uszkodzenia nerwów w rdzeniu kręgowym. Czym mogą być spowodowane bóle nóg od kręgosłupa i w jakim stopniu wpływają na ból w lewej nodze?

Pojawiający się ból nóg nie zawsze związany jest z przeciążeniem nóg czy z ogólnym zmęczeniem organizmu. Istnieje wiele przyczyn pochodzenia neurologicznego, tzn. że dolegliwości bólowe mogą pochodzić od kręgosłupa. Ból nóg od kręgosłupa lędźwiowego to najczęściej notowana przyczyna bólu i osłabienia mięśni nóg od kręgosłupa.

Bóle nóg od kręgosłupa mogą objawiać się ostrym lub przewlekłym bólem w okolicy lędźwiowej, a następnie rozlewać się do nogi. Dolegliwości bólowe często promieniują do nogi przez pośladek aż do palców stopy.

Kiedy atakuje ból w nodze od kręgosłupa, często winą obarcza się rwę kulszową. Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem na nerw kulszowy w kręgosłupie, dający objawy bólowe wzdłuż jego przebiegu.

Wystąpienie dolegliwości bólowych w nodze może mieć charakter ostry i nagły. W zależności od tego, jak duży jest ucisk nerwu, można też odczuwać mrowienie i drętwienie nóg od kręgosłupa i zaobserwować osłabienie mięśni nóg, niedowład stopy i brak kontroli nad pracą palców stopy. Ponadto objawy związane z funkcjonowaniem nogi to narastający ból podczas podnoszenia nogi w leżeniu na plecach oraz przy pochylaniu.

Bóle nóg od kręgosłupa – czym są spowodowane?

Począwszy od deformacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, po nieodpowiedni tryb życia, najważniejsze jest, aby znaleźć źródło dolegliwości i ją wyleczyć.

Ból nóg od kręgosłupa powstaje w wyniku ucisku na korzenie nerwowe w rdzeniu kręgowym. Ucisk może być wywołany przez wypadnięcie jądra miażdżystego w krążku międzykręgowym, tzw. wypadnięcie dysku. Przesunięty krążek – dysk podrażnia nerwy, wskutek czego występują dolegliwości bólowe w nogach, osłabienie lub częściowe porażenie siły mięśni nóg. Po dłuższym okresie występowania objawów może nawet dojść do zaniku mięśni nóg.

Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa

Dolegliwości bólowe i drętwienie w nogach mogą być przyczyną naturalnego procesu starzenia się organizmu. Zwapnienie kręgów kręgosłupa lędźwiowego prowadzi do osłabienia struktury kręgu i może powodować jego pęknięcie lub złamania. Uszkodzone odłamy kręgów mogą mieć wpływ na spójność rdzenia kręgowego i wywierać na niego ucisk. Uszkodzone nerwy objawiają się bólem w nogach. Na tego typu urazy narażone są osoby obciążone osteoporozą oraz kobiety w okresie pomenopauzalnym.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, przebyte urazy i operacje również wywołują objawy w postaci bólu i drętwienia nóg od kręgosłupa. Miejscowe stany zapalne bezpośrednio uciskają struktury nerwowe. Wskutek tego zjawiska pojawiają się bóle kręgosłupa promieniujące do nóg, występujące nawet podczas odpoczynku. Tkanki kostno-ścięgniste po przebytym urazie mogą spowodować podobny efekt jak zrosty pozabiegowe, nieprawidłowo prowadzona rehabilitacja pourazowa czy mikrourazy w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Nadwaga i otyłość a ból nóg od kręgosłupa

Nadmierna masa ciała wywołuje bóle nóg. Przeciążony dodatkowymi kilogramami ciała organizm destrukcyjnie wpływa na stan krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa. Nadmierna eksploatacja i przeciążenia stawów prowadzą do zmian zwyrodnieniowych i ucisków nerwowych, utrudniając schylanie, chodzenie, wywołując ból, drętwienia czy mrowienia w nogach, a nawet w palcach stóp.

Ciąża u kobiet również wpływa na ból nóg. Ze względu na osłabione mięśnie brzucha i pleców oraz dodatkową masę, jaką przybrała w tym czasie kobieta, kręgosłup ulega znacznym przeciążeniom. Jego mięśnie, więzadła i stawy międzykręgowe nie są na tyle silne, aby utrzymać go w prawidłowej pozycji. Kobieta przybiera nieprawidłowe pozycje również ze względu na brzuch ciążowy. Ma wówczas ograniczone możliwości korekcji postawy ciała.

Zobacz film i dowiedz się co zrobić, kiedy boli kręgosłup:

Zobacz film: Wyluzuj mięśnie pleców - ćwiczenia na ból kręgosłupa Źródło :Dzień Dobry TVN

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa i wady postawy

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze to patologiczne narośla kostne na skrajnych częściach kręgów kręgosłupa. Pojawiające się w wyniku niszczenia chrząstki stawowej zmiany wywierają wpływ na pracę stawów. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze występują najczęściej w obrębie stawów kręgosłupa lędźwiowego. Mogą stanowić przyczynę gwałtownych dolegliwości bólowych, często promieniujących nawet do palców stóp.

Dolegliwościom bólowym towarzyszą często objawy neurologiczne, jak parestezje, osłabienie czucia i niedowłady. Ruchy zginania, schylania się, skłonów w boki są wolne, a czasem wręcz niemożliwe.

Ból nóg od kręgosłupa wywołują wady postawy zmieniające naturalne krzywizny odcinka lędźwiowego, jak skolioza i poziome ustawienie kości krzyżowej, czyli hiperlordoza. Znaczne wygięcie łuku kręgosłupa lędźwiowego wiąże się z podrażnieniem nerwów rdzenia kręgowego i występowaniem napadów dolegliwości bólowych w nogach.

Data aktualizacji: 16.06.2020,
Opublikowano: 15.06.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Nieznana 06.11.2022r.

Drętwieją mi stopy przy dłuższym zginaniu się i przy podnoszeniu nóg do góry w pozycji leżącej. Jest to ból od kręgosłupa? I czy trzeba to leczyć?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej