Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?

Fot: m-imagephotography / gettyimages.com

Ból głowy to częsta przypadłość, która nie jest schorzeniem, a objawem, np. podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi, zmęczenia, stresu czy braku snu. Migrena jest zaś przewlekłą chorobą,która powoduje bardzo silne i uciążliwe bóle głowy. Ból migrenowy to najbardziej charakterystyczny objaw przypadłości.

W zależności od czasu trwania bólów głowy można je podzielić na sporadyczne, ostre oraz przewlekłe i nawracające. Dolegliwości, które pojawiają się okazjonalnie, np. po wypiciu alkoholu czy na skutek przemęczenia organizmu, trwają zwykle krótko i nie wymagają interwencji lekarskiej. Ostre bóle głowy są na tyle intensywne, że po krótkim czasie od wystąpienia skłaniają do konsultacji medycznej. Zdarza się, że sygnalizują groźną chorobę. Przyczyny ostrych bólów głowy to np.: uraz głowy, krwotok, udar mózgu, ostre zapalenie zatok, guz, ból zęba, zapalenie ucha środkowego czy półpasiec twarzy.

Bóle głowy – rodzaje

Bóle głowy dzieli się na kilka podstawowych rodzajów. Decydując się na wizytę lekarską, należy spodziewać się, że jedno z pierwszych pytań, jakie zada lekarz, będzie dotyczyło lokalizacji bólu, jego częstotliwości oraz ewentualnych objawów towarzyszących.

Który lek na ból głowy zadziała najszybciej? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

  • Napięciowy ból głowy występuje najczęściej. Dolegliwość nasila się stopniowo i uzyskuje średnie bądź umiarkowane natężenie. Ból może trwać od kilku godzin do kilku dni i może mu towarzyszyć zmęczenie bądź problemy z zasypianiem.
  • Bóle menstruacyjne głowy mogą pojawić się u kobiet przed okresem. Dolegliwości wynikają najczęściej z wrażliwości organizmu na spadek estrogenu, który ma miejsce w wyniku miesiączki. Ból głowy w czasie okresu może również być wynikiem wydzielania się prostaglandyny przez macicę.
  • Ból klasterowy częściej pojawia się u mężczyzn niż kobiet. Pojawia się nagle i ma przeszywający i ostry charakter. Ból głowy i oczu może powodować silne łzawienie, pocenie się twarzy czy opadanie powieki. Atak bólu pojawia się co kilka dni i może trwać nawet przez kilka miesięcy.
  • Codzienny ból głowy wtórny dotyka najczęściej osoby, które cierpiały na migrenę w młodości. Ataki są częste, a dolegliwość może nasilać nadmierne przyjmowanie leków przeciwbólowych.
  • Migrenowe bóle głowy wynikają z zachorowania na migrenę. Ból ma charakter pulsujący i jest często odczuwany tylko po jednej stronie lub promieniuje do szyi bądź ramion.

Domowy sposób na ból głowy

Migrenę i bóle głowy pomagają złagodzić różnego rodzaju techniki relaksacji, np. joga. Ból możne również zmniejszyć masaże, fizjoterapia oraz ziołolecznictwo. Stosowanie olejków eterycznych nie tylko odpręży, ale i złagodzi ból. Na dolegliwości bólowe głowy pomagają olejki: lawendowy, miętowy, rumiankowy, rozmarynowy, różany, eukaliptusowy czy jałowcowy. Ból łagodzi również masowanie opuszkami palców skroni bądź uciskanie punktu na stopie, między paluchem a drugim palcem.

Co to jest migrena i jakie są jej objawy?

Migrena jest chorobą powszechną, która częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Jej charakterystycznym objawem jest silny ból głowy, który towarzyszy osobie chorej przez większą cześć jej życia. Bóle migrenowe są zazwyczaj jednostronne i trwają od 4 do 72 godzin. Towarzyszom im: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i zapachy a także zaburzenia wegetatywne. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości mogą przekształcić się w codzienny ból głowy i współistnieć z napięciowym bólem.

Migrena – przyczyny

Migrena może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Choroba związana jest z nadmiernym wydzielaniem serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za prawidłowe napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Bóle migrenowe pojawiają się, kiedy dochodzi do gwałtownego skurczu, w którego następnie naczynia rozkurczają się powodując silny ból. Pierwsze objawy migreny można zauważyć już w dzieciństwie. Wówczas pojawia się silny ból głowy połączony z zawrotami głowy. Całkowity rozwój choroby pojawia się w okresie dojrzałości.

Migrena – leczenie

Istotne znaczenie w leczeniu migrenowych bólów głowy ma prawidłowa diagnoza lekarska, postawiona zgodnie z kryteriami Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy. Migrena jest chorobą przewlekłą, dlatego bardzo ważną rolę w leczeniu dogrywają kontrole, pozwalające monitorować czy nie pojawiają się niepożądane objawy lub czy pacjent nie nadużywa leków. Osoby chore na migrenę powinny również unikać czynników, które wywołują napady choroby. Należą do nich: stres, niektóre pokarmy (alkohol, czekolada, śledzie, tłuste jedzenie, nabiał), nagła zmiana pogody, ostre światło, głód, przebywanie na dużych wysokościach, wysiłek fizyczny, zmęczenie, zbyt długi sen, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków, takich jak estrogeny. Leczenie migreny ma na celu przerwanie napadów bólowych oraz zapobieganie ich występowaniu.

Jak skutecznie walczyć z bólem głowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ból głowy - po jakie metody leczenia możemy sięgnąć? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Data aktualizacji: 12.07.2018,
Opublikowano: 12.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej