Boisz się infekcji, a czeka cię podróż samolotem? Sprawdź, co zrobić, żeby nie zachorować
Getty Images/Isabel Pavia
Przebywanie w dużych skupiskach ludzi to najprostsza droga do złapania infekcji. Mimo że wirusów - przynajmniej gołym okiem - nie da się zobaczyć, to można się przed nimi bronić. O czym pamiętać, kiedy czeka nas np. podróż samolotem?
Mimo że cały świat drży przed koronawirusem, należy pamiętać, że nie jest on jedynym wirusem, który może wywołać bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Równie niebezpieczny może być wirus grypy. Na szczęście zarówno przed jednym, jak i drugim wirusem można się skutecznie bronić, zwłaszcza jeśli często przebywamy w dużych skupiskach ludzi lub gdy czeka na nas podróż samolotem.
Co zrobić, żeby uniknąć choroby w czasie podróży samolotem?
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. O czym konkretnie?
Częste mycie rąk - to właśnie na dłoniach przenosimy chorobotwórcze bakterie czy wirusy, które mogą zafundować nam poważne problemy ze zdrowiem. Dlatego też nigdy nie można dotykać brudnymi dłońmi twarzy. Najlepszym sposobem na ich zneutralizowanie jest umiecie rąk mydłem i koniecznie pod ciepłą wodą. Należy jednak pamiętać, że samo mycie, to za mało, bardzo ważny jest jeszcze czas. Ręce trzeba myć co najmniej 20 sekund, aby pozbyć się groźnych patogenów. Jak prawidłowo myć ręce? Odpowiedź i dokładny instruktaż znajdziecie w naszym materiale: Jak prawidłowo myć ręce?
Dezynfekcja rąk -w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia rąk, warto mieć przy sobie żele antybakteryjne czy specjalne chusteczki, które w nagłych sytuacjach świetnie się sprawdzą. Te ostanie świetnie nadadzą się do przetarcia podłokietnika czy stolika w samolocie, na których mogą znajdować się groźne patogeny. Chusteczki dobrze jest mieć przy sobie także wtedy, gdy wybieramy się do łazienki. Warto używać ich do otwierania drzwi. Dlaczego? Na klamce także mogą znajdować się groźne dla naszego zdrowia bakterie i wirusy.
Maseczka ochronna - choć budzą one spore emocje, to dobrej jakości i właściwie stosowana maseczka może uchronić nas przed infekcją. Należy jednak pamiętać, że noszenie maseczki nie uchroni nas przed chorobą. Należy choćby pamiętać o podstawowych zasadach higieny.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas podróży samolotem? Do czego mamy prawo? Dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film: Jak ustrzec się przed wirusami w trakcie podróży samolotem? Przestrzegaj następujących zasad Źródło: x-news
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 07.02.2020,
Opublikowano: 07.02.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?