Blokery kanału wapniowego – preparaty, użycie i przeciwwskazania

Fot. Walker and Walker / Getty Images

Blokery kanału wapniowego to leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Pozwalają na zmniejszenie obciążenia serca i obniżenie ciśnienia tętniczego. Działają w sposób selektywny, niemal nie oddziałując na narządy inne niż mięsień sercowy i naczynia tętnicze. 

Blokery kanału wapniowego działają na poziomie komórek mięśniowych serca i tętniczych naczyń krwionośnych. Wpływają na funkcje receptorów znajdujących się na powierzchni błony komórkowej, odpowiedzialnych za regulację przepływu jonów wapnia (Ca2+) do wnętrza komórki.

Działanie blokerów kanału wapniowego

Działanie leków z grupy blokerów kanału wapniowego polega na wiązaniu się z białkami błony komórkowej i zmniejszaniu ich aktywności w transporcie wapnia do przestrzeni wewnątrzkomórkowych w mięśniach, gdzie są niezbędne do zainicjowania i pełnej realizacji skurczu. Tę drogę transportu jonów Ca2+ określa się ogólnie jako „kanał wapniowy”, stąd też nazwa opisywanej grupy preparatów farmakologicznych. Zamiast blokerami (Ca-blokerami) nazywa się je również antagonistami kanału wapniowego, gdyż uniemożliwiają transport jonów, zajmując ich miejsce na błonie komórkowej.

Ponieważ białka odpowiedzialne za przenoszenie wapnia są różne w poszczególnych mięśniach, do zastosowania leczniczego wybrano substancje charakteryzujące się jak najbardziej wybiórczym działaniem na układ krążenia. Część z nich ma większe powinowactwo do mięśnia sercowego, a inne – do mięśniówki gładkiej naczyń tętniczych.

Niektóre preparaty mają mniejszą specyficzność działania i dodatkowo wpływają również na transport przez błonę komórkową jonów sodowych lub potasowych. Inne z kolei oddziałują na przemiany w organizmie pewnych substancji przekaźnikowych. Dotyczy to m.in. histaminy i pozwala na wykorzystanie leków zawierających takie blokery w leczeniu niektórych postaci migreny albo w miażdżycowych zmianach niedokrwiennych.

Działanie blokerów kanału wapniowego na serce

Blokery kanału wapniowego są preparatami bardzo często stosowanymi w niektórych schorzeniach serca. Wpływają przede wszystkim na dwa z podstawowych parametrów jego pracy. Zmniejszają siłę skurczu (mają działanie inotropowe ujemne) – następuje częściowe rozluźnienie mięśniówki, w związku z czym z przedsionków i komór wypompowywane jest mniej krwi. Zmniejszają również częstość rytmu serca (działanie chronotropowe ujemne), powodując spowolnienie skurczu i repolaryzację mięśnia.

Oba efekty są w różnym stopniu obserwowane przy stosowaniu poszczególnych leków, co pozwala lekarzowi dobrać preparat najbardziej odpowiadający stanowi klinicznemu chorego.

Wpływ blokerów kanału wapniowego na naczynia krwionośne

Preparaty blokerów kanału wapniowego są stosowane również ze względu na ich działanie na mięśnie gładkie ściany naczyń krwionośnych. Leki te powodują ich rozluźnienie, co w efekcie przynosi zwiększenie pojemności łożyska naczyniowego, obniżenie ciśnienia. Działając w przypadku napadowego lub dłużej trwającego skurczu tętnic, prowadzą do poprawy ukrwienia.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Leki z blokerami kanału wapniowego – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do przewlekłego stosowania blokerów kanału wapniowego są choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie tętnicze. Leki pozwalają na:

  • zmniejszenie obciążenia serca i jego zapotrzebowania na tlen poprzez zwolnienie częstości skurczów,
  • poprawę ukrwienia mięśnia sercowego (wydłuża się faza rozkurczu, w której przepływ krwi przez gałęzie tętnic wieńcowych jest największy),
  • ograniczenie oporu naczyń podczas wypompowywania z komór krwi (w związku ze zmniejszeniem ich napięcia i zwiększeniem pojemności).

W niektórych postaciach nadciśnienia tętniczego uzyskuje się trwałe obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego dzięki stosowaniu leków o selektywnym działaniu na naczynia krwionośne.

Część Ca-blokerów skutecznie rozszerza też naczynia wieńcowe. W razie potrzeby stosowane są, aby przerwać atak dusznicy bolesnej lub mu zapobiegać.

Osobną grupę wskazań do stosowania blokerów kanału wapniowego stanowią zaburzenia rytmu serca. Najczęstszymi schorzeniami, w których leki te stosuje się przewlekle lub doraźnie (by przywrócić prawidłowy rytm serca), są częstoskurcze nadkomorowe, trzepotanie lub migotanie przedsionków.

Przeciwwskazania do stosowania blokerów kanału wapniowego i efekty uboczne

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania antagonistów kanału wapniowego jest niewydolność krążenia, w której dodatkowe zmniejszenie siły pracy serca może doprowadzić do pogorszenia się stanu chorego. Kwalifikując chorego do leczenia Ca-blokerami, lekarz zwraca również uwagę na istniejące zaburzenia rytmu o typie bradykardii (zwolniona praca serca), bloki przewodnictwa zatokowo-przedsionkowego lub przedsionkowo-komorowego oraz skurcze dodatkowe. Leki mogą spowodować pogłębienie problemów, a w krańcowych przypadkach nawet nagłe zatrzymanie krążenia.

Niezbędne jest zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego leczenia innych, pozakardiologicznych chorób oraz dokładne planowanie terapii. Blokery kanału wapniowego wchodzą bowiem w silne interakcje z wieloma lekami.

Ogólnymi objawami ubocznymi stosowania antagonistów wapnia bywają zawroty i bóle głowy, hipotonia, obrzęki obwodowe.

Blokery kanału wapniowego – preparaty

Najczęściej stosowane leki – blokery kanału wapniowego o działaniu głównie nasercowym (kardioselektywnym) – to werapamil oraz diltiazem. Do leków oddziałujących głównie na naczynia należą np. nifedypina, amlodypina, nitrendypina. W leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego stosuje się np. cynaryzynę lub flunaryzynę. 

Koniecznie musicie wiedzieć, jakie są nietypowe objawy zawału serca u kobiet:

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 21.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej