Blaszka miażdżycowa – charakterystyka i przyczyny powstawania. Jak ją usunąć?

Fot: WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Blaszka miażdżycowa to zmiana, która występuje w obrębie wewnętrznej błony w ścianie tętnic. Powstaje w przebiegu miażdżycy naczyń. Jest złożona z masy lipidowej, w skład której wchodzi głównie LDL, komórek oraz włóknika.

Blaszka miażdżycowa w pewien sposób zakrywa światło naczynia, a przez to zmniejsza jego średnicę. To uwypuklenie blaszki może spowodować niedokrwienie narządów, które zaopatruje w krew konkretna tętnica.

Blaszka miażdżycowa – charakterystyka i przyczyny powstawania. Budowa tętnic

Proces powstawania blaszki miażdżycowej wiąże się z charakterystyką budowy tętnic. Złożone są one z trzech warstw:

  • błona wewnętrzna – jest utworzona przez warstwę komórek, które ściśle przylegają do siebie nawzajem; w połączeniu są nazywane śródbłonkiem – jest on cienki i gładki, dzięki czemu pozwala na niezaburzony przepływ krwi i elementów komórkowych w niej zawartych;
  • błona środkowa – odgrywa bardzo ważną rolę w procesie regulacji prześwitu naczyń; jej komórki wydzielają związki takie jak tlenek azotu; jest najgrubsza spośród błon znajdujących się w tętnicach; zawiera włókna sprężyste, które czynią ją sztywną i elastyczną, a ponadto przeciwdziałają zapadaniu się ścian komórkowych; włókna mięśniowe wpływają na regulację prześwitu naczynia oraz dopasowują ciśnienie i intensywność przepływu krwi w zależności od potrzeb ciała;
  • błona dodatkowa – jest zbudowana z tkanki łącznej i nadaje tętnicy walcowaty kształt.

Komórki błony środkowej i mięśni gładkich w zdrowej postaci uelastyczniają ścianę naczynia i przeciwdziałają naciekaniu komórek układu odpornościowego. Kiedy są zmienione chorobowo, w organizmie powstaje infekcja, a komórki zapalne razem z cholesterolem pochodzącym z krwi gromadzą się w ścianie naczynia i dochodzi do powstania blaszki miażdżycowej. Jest to niezwykle niebezpieczny proces, który, kiedy pozostaje nieleczony, może doprowadzić do poważnego zwężenia światła tętnicy, a nawet, w późniejszym stadium rozwoju choroby, do jego zamknięcia.

Jakie funkcje pełni układ krążenia? Jak jest zbudowany? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Jak powstaje blaszka miażdżycowa?

Złogi cholesterolu LDL gromadzą się w przestrzeni między błoną środkową a wewnętrzną. Tam często ulegają chemicznym przemianom, które przyczyniają się do powstawania miażdżycy, takim jak utlenianie – temu procesowi sprzyjają wolne rodniki tlenowe, tzw. oksydanty. Cząsteczki LDL po takiej modyfikacji powodują zbieranie się w jednym miejscu komórek zapalnych, a następnie tworzenie się komórek piankowatych. Czynniki wywołujące stan zapalny sprawiają, że intensyfikuje się wzrost blaszki miażdżycowej. W takim przypadku istnieje duża szansa na to, że dojdzie do zaburzenia przepływu krwi przez tętnice. Proces ten powoduje niedokrwienie. Prześwit tętnicy w wyniku działania stabilnej blaszki miażdżycowej o mocnej ścianie może zmniejszyć się nawet o ponad połowę, co często przyczynia się do niedostatecznego ukrwienia mięśnia sercowego – np. podczas wysiłku, kiedy ma on zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Niestabilna blaszka miażdżycowa jest gorsza dla organizmu, ponieważ może łatwo pęknąć. To często prowadzi do powstania zakrzepu, a z czasem także do zupełnego zamknięcia światła naczynia.

Blaszka miażdżycowa w dojrzałej postaci składa się z rdzenia i warstwy powierzchownej. Rdzeń blaszki zbudowany jest z komórek, które odpowiadają za powstawanie złogów tłuszczowych i reakcji zapalnej. Jej powierzchnia natomiast składa się z mięśni i włókien kolagenowych.

Blaszki miażdżycowe nie mają jednego stałego miejsca występowania. Jeśli pojawią się w tętnicach szyjnych, całkowite zamknięcie światła naczynia prowadzi do udaru, jeśli w wieńcowych – do udaru, zaś w obwodowych – do ostrego niedokrwienia.

Blaszka miażdżycowa – zapobieganie

Miażdżyca nie rozwinie się, jeżeli wśród codziennych czynności znajdzie się czas na aktywność fizyczną. Proces powstawania blaszki miażdżycowej można zahamować także poprzez zmianę diety, polegającą głównie na zaprzestaniu spożywania tłustego i czerwonego mięsa. Jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce. Zalecane jest jedzenie dużych ilości ryb morskich, których mięso zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Ten składnik pozwala skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi. Niezbędne jest również zaprzestanie palenia papierosów.

Blaszka miażdżycowa – leczenie

Leczenie miażdżycy nie polega na leczeniu blaszki miażdżycowej, lecz na zapobieganiu tworzeniu się kolejnych, a także stabilizacji obecnych by zapobiec powikłaniom. Lekarz przepisuje w tym celu leki obniżające poziom złego cholesterolu we krwi, takie jak statyny, które zmniejszają jego produkcję w organizmie.

Blaszkę miażdżycową można leczyć operacyjnie, choć dotyczy to nie tyle samej blaszki, co naczynia krwionośnego. Jeśli blaszka miażdżycowa zamyka znacząco światło naczynia, można stosować wewnątrznaczyniowe zabiegi mające na celu stabilizację blaszki i poszerzenie światła naczynia (np. balonik lub stent).

O czym powinieneś pamiętać idąc na zwolnienie L4? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

niedouczony 13.11.2022r.

a co z homocysteiną

bocian 20.02.2020r.

BIznes cholestorelowy musi kwitnąć :)

Maciej 25.09.2019r.

Blaszka składa się głównie z osadu wapnia, makrofagów oraz włóknika. Co za bzdury o cholesterolu! Pragniecie ogłupiać naród i wciskać im recepty na statyny.

Mr Nice 15.10.2018r.

Stek stereotypowych bzdur. Obniżanie cholesterolu to idiotyzm., bo to tylko objaw, a nie przyczyna.

uve 11.01.2018r.

naczytałem się bzdur i nie chcę tego komentować

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej