Biopsja tarczycy – interpretacja wyników, przebieg i skutki uboczne badania

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Chociaż biopsja tarczycy jest zabiegiem inwazyjnym, nie należy się jej obawiać. Badanie nie trwa zbyt długo, nie wiąże się z bólem, a jego wysoka skuteczność pozwala na szybkie określenie charakteru zmian i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Choroby tarczycy dosięgają nas coraz częściej i mogą doprowadzać do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Podjęcie skutecznego leczenia zależy przede wszystkim od postawienia szybkiej i trafnej diagnozy. Badaniem, które pozwala prawidłowo określić patomorfologiczny charakter guza, jest biopsja tarczycy.

Za co odpowiada tarczyca? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn

Biopsja tarczycy – wskazania

Coraz większa liczba osób na całym świecie uskarża się na problemy związane z tarczycą. Ten duży gruczoł jest umiejscowiony w przedniej części szyi i najczęściej składa się z dwóch płatów połączonych węziną. W organizmie wypełnia on bardzo ważną rolę – produkuje kalcytoninę, hormony T3 i T4, niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu i regulacji aktywności życiowej. Właśnie z tego powodu niedoczynność lub nadczynność tarczycy tak bardzo wpływa na jakość życia. Choroby tego gruczołu wiążą się z problemami nie tylko natury fizycznej, mogą przekładać się również na psychikę i bardzo często są połączone z zespołami chorobowymi dotyczącymi innych organów.

Po zauważeniu objawów charakterystycznych dla zaburzeń pracy tarczycy, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Na początku przeprowadza się badanie palpacyjne okolic szyi, badania stężenia hormonów, przeciwciał oraz USG tarczycy – dzięki nim lekarz jest w stanie określić kierunek dalszej diagnostyki. Biopsja tarczycy pozwoli natomiast na ocenę charakteru zmian, które wzbudziły podejrzenie endokrynologa. Bezpośrednim zaleceniem do jej przeprowadzenia będzie zwłaszcza duży rozmiar guzków, ich specyficzna struktura, przerzuty do węzłów chłonnych, obciążenie genetyczne, oraz obraz zmian w badaniu USG.

Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Zobacz film:

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn

Jak wygląda biopsja tarczycy?

Pomimo inwazyjnego charakteru badania, nie ma żadnych powodów do obaw. Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest wykonywana igłą o średnicy 0,4–0,6 mm (do pobierania krwi i zastrzyków używa się igieł o średnicy 0,7–0,8 mm). Pacjenci najczęściej pytają o to, czy biopsja tarczycy boli. W większości przypadków nie powoduje ona żadnego dyskomfortu i nie wiąże się z jakimkolwiek bólem. Nie ma także potrzeby wykonywania zabiegu w znieczuleniu. Materiał do badania cytologicznego pobiera się z konkretnych guzków albo zmian zapalnych. Biopsję tarczycy przeprowadza chirurg w asyście radiologa. Nie podaje się znieczulenia, które mogłoby zaburzyć obraz w trakcie badania oraz sprawiać dodatkowy ból. W celu pobrania właściwego wycinka, przez cały czas lekarz obserwuje obraz USG, a następnie wkłuwa się do wybranej tkanki.

Powikłania biopsji tarczycy występują bardzo rzadko i nie są uciążliwe. Po wyciągnięciu igły zakłada się opatrunek, w miejscu wkłucia może powstać mały krwiak lub zasinienie, które powinno zniknąć w ciągu kilku dni. Możliwe jest także pojawienie się bólu w okolicach szyi. Badanie nie wymaga pozostania w szpitalu – zazwyczaj możliwy jest natychmiastowy powrót do domu.

Nie jest wymagane szczególne przygotowanie do biopsji tarczycy. Z lekarzem skonsultować powinny się osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi, ponieważ może zajść potrzeba ich wcześniejszego odstawienia. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest skaza krwotoczna i zmiany ropne w okolicach szyi.

Biopsja tarczycy jest przeprowadzana w pozycji leżącej, z głową odchyloną lekko do tyłu. Pacjent nie powinien w jej trakcie przełykać i rozmawiać. Przed przeprowadzeniem biopsji tarczycy lekarz informuje chorego o przebiegu badania i możliwych konsekwencjach, a także wyjaśnia wszelkie wątpliwości – pozwala to zredukować stres związany z wkłuciem.

Badanie cytologiczne biopsji tarczycy

Właściwy wynik biopsji tarczycy może być podany dopiero po przeprowadzeniu badania histopatologicznego. Niestety, istnieje pewien odsetek przypadków, w których patolog nie może określić charakteru zmian (tak zwana biopsja niediagnostyczna). Jest to związane przede wszystkim z niejednolitą strukturą guzków oraz samego gruczołu. Obok zmian jednoznacznie łagodnych lub złośliwych istnieją także zmiany budzące dalsze podejrzenia. Szczególnie problematyczne są zmiany pęcherzykowe, które mogą być złośliwe.

Aby postawić trafną diagnozę, wyniki biopsji tarczycy powinny być odczytywane wraz z wynikami innych badań. Jeżeli pobrany materiał nie daje jednoznacznych wyników, analizę trzeba powtórzyć. Nie musimy jednak obawiać się o wiarygodność cytologii – odsetek przekłamanych rezultatów jest bardzo niski. W wielu przypadkach biopsja pozwala na uniknięcie bezpodstawnej operacji usunięcia gruczołu, które może wiązać się z problemami zdrowotnymi charakterystycznymi dla niedoczynności tarczycy. Bardzo często umożliwia także szybkie wdrożenie właściwego leczenia. W przypadku chorób nowotworowych znacznie zwiększa ono szansę na szybkie wyleczenie pacjenta.

Zobaczcie, jak wygląda zdrowa tarczyca, a jak chora:

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ewa 21.11.2018r.

Witam. 20.11.18 mialam biobsje- rozpoznanie USG- zmian izoechogeniczna 12x8x13mm Cytologicznie - tresc surowiczaz domieszka koloidu oraz pojedyncze limfocyty i normotypowe tyreocyty Wizyte u endokrynologa przewidziana mam na 1.02.2019 prosze o pomoc bo nerwy do lutego zrobia wiecej spustoszenia w moim organizmie niz wiedza ze to rak bo bede wiedziala jaka walke podjac z szacunkiem i wdziecznoscia dziekuje za udzielenie odpowiedzi

Aaa 02.10.2018r.

Witam,
Czekam na wizyte u endokrynologa. Czy jest mozliwosc interpretacji mojego wyniku? Bardzo sie martwie. Mam hashimoto.
Biopsja: monomorficzne komorki pecherzykowate tarczycy w grupach i platach. Koloid nieobecny
Rozpoznanie: zmiana pecherzykowata blizej nieokreslona grupa 3 wedlug bethesda.

Usg. Plat prawy powiekszony. Struktura moazszu niejednorodna. Plat lewy z locznymi zmianami hypoechogonicznymi, mogacy odpowiadac zmianom w przebiegu azt.
Plat prawy zajmuje konglomerat zmian ogniskowych normoechogenicznych, ze zwapnieniami,oraz pojedynczymi zmianami plynowymi. Zmiany wykazuja wzmozony brzezny przeplyw w cd.
Wezly chlonne dobre, niepowiekszone.
Prosze o pomoc i dziekuje.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej