Bieganie i jego efekty. Co daje nam trening i jakie są zalety biegania? 

Fot: gpointstudio / stock.adobe.com

Bieganie jest jedną z najprostszych form aktywności fizycznej, która ma wiele korzyści dla zdrowia. Dzięki regularnym treningom można spalić tkankę tłuszczową, poprawić wygląd mięśni oraz zapobiec powstaniu groźnych chorób, m.in. serca i układu krążenia. 

Mimo że osób uprawiających bieganie jest coraz więcej, to jednak wciąż w internecie wciąż często wyszukiwaną frazą jest: co daje bieganie? W skrócie odpowiedź może brzmieć: zdrowie. Umiejętne prowadzenie treningów oraz zbilansowanej diety przynosi bardzo dobre efekty. Warto jednak rozwinąć tę kwestię, aby wiedzieć jakie konkretnie korzyści zdrowotne przynosi popularny jogging i po jakim czasie można spodziewać się efektów.

Bieganie: zalety i korzyści zdrowotne

Lista korzyści wynikających z biegania jest naprawdę długa. Przede wszystkim należy podkreślić, że taka forma aktywności fizycznej z racji swojej prostoty nie wymaga od osoby ćwiczącej szczególnych umiejętności oraz dużego wkładu finansowego w sprzęt. Bieganie stanowi najbardziej naturalną formę ruchu, która niejako jest zakodowana w ciele. Wprawdzie istnieją różnego rodzaju techniki biegu, ale osoby początkujące nie powinny zaprzątać sobie nimi głowy. Na poszerzenie wiedzy z tego zakresu przyjdzie czas później, jeśli bieganie stanie się dla nich czymś więcej niż tylko formą rekreacji. Na początku przygody z joggingiem wystarczy pamiętać o tym, aby podczas biegu:

  • utrzymywać głowę w linii zresztą ciała i patrzeć przed siebie,
  • ręce cały czas pracowały w jednym tempie (ręce zgięte w łokciach powinny wykonywać ruch do przodu i do tyłu naprzemiennie),
  • nie garbić się (barki luźne i opuszczone, ale proste),
  • utrzymywać biodra w jednej linii względem ciała,
  • stopy podczas lądowania były ustawione równolegle do kierunku biegu (ciężar ciała rozkłada się wtedy na całą stopę).

Kilka wymienionych zasad powinno stanowić elementarz początkującego biegacza. Zwłaszcza jeśli myśli on o zdrowotnych korzyściach wynikających z treningów. Trzeba bowiem mieć świadomość, że nieprawidłowe bieganie może mieć odwrotny skutek od zamierzonego. Nieprawidłowa technika często skutkuje różnego rodzaju urazami, a nawet poważnymi kontuzjami.

Dlaczego warto zacząć biegać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto biegać? Źródło: X-Bank Gallery

Jeżeli technika będzie prawidłowa, a liczba treningów dostosowana do indywidualnych możliwości osoby ćwiczącej, to po niedługim czasie będzie można dostrzec pierwsze efekty, takie jak:

  • poprawa samopoczucia,
  • lepsza kondycja,
  • większa wydolność organizmu,
  • zwiększona odporność na wysiłek.

Jeśli chodzi o efekty wizualne, jak chociażby redukcja tkanki tłuszczowej czy wyrzeźbienie mięśni nóg, to potrzeba nieco więcej pracy, by się pojawiły. Regularne treningi (optymalnie 3-4 sesje w tygodniu) przynoszą również szereg korzyści dla zdrowia. Bieganie wspomaga m.in.:

  • układ krążenia (zmniejsza ryzyko występowania chorób tego układu),
  • serce (minimalizuje ryzyko zawału oraz choroby wieńcowej),
  • układ mięśniowy i kostny (zapobiega osteoporozie),
  • mózg (dotlenia go, co poprawia m.in. koncentrację).

Bieganie jest polecane również osobom, które mają problemy związane z depresją i różnego rodzaju lękami. Ma to związek z wytwarzaniem podczas biegu dużej ilości endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia”, które dobrze wpływają na zdrowie psychiczne.

Zauważalne efekty biegania po miesiącu: prawda czy mit?

Bieganie a odchudzanie to oddzielna kwestia, którą należy poruszyć, analizując korzyści wynikające z uprawiania tej dyscypliny. Regularne bieganie jest nieodłącznym elementem spalania tkanki tłuszczowej i to niezależnie od tego, czy jest to bieganie na bieżni czy na otwartej przestrzeni. Podczas godzinnego truchtu można spalić nawet 800-900 kalorii! Dla porównania, jeżdżąc tyle samo czasu na rowerze, można spalić około 400-500 kalorii, a podczas godzinnego spaceru maksymalnie 400 kalorii.

Zobacz film: Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem? Źródło: 36,6.

W procesie odchudzania spore znaczenie ma rodzaj wykonywanego treningu. Bieg stały jest najprostszą formą, ale dla bardziej wymagających osób, które chcą szybciej zrzucić zbędne kilogramy dobrą opcją jest bieganie interwałowe (zmienne tempo biegu). Ono znacznie zwiększa metabolizm i spala tkankę tłuszczową jeszcze po zakończonym treningu. Dzięki regularnym treningom od 3 do 4 razy w tygodniu, już po miesiącu można zauważyć pierwsze efekty odchudzające.

Slow jogging: efekty wolnego truchtu

Coraz bardziej popularną formą biegania jest tzw. slow jogging. Jest to rodzaj truchtu, którego tempo jest wolniejsze niż chodzenie. Jego twórcą jest Japończyk, profesor Hiroaki Tanaka, który po przeprowadzeniu szeregu badań opracował taką metodę biegu, będącą dobrym sposobem na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, m.in:

  • cukrzycy,
  • nadciśnienia,
  • miażdżycy,
  • otyłości,
  • chorobom serca.

Slow jogging polega na truchcie o prędkości od 6 do 6,5 km/h przez 30-60 minut podczas jednej jednostki treningowej. Wskazanie jest wykonywanie około 3 treningów tygodniowo, by osiągnąć najlepsze efekty zdrowotne. 

Zobacz film: Biegasz? Sprawdź swoją wydolność. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej