Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?

Fot: Arundhati Sathe / gettyimages.com

Bentonit to krzemian sodu. Związek dodawany jest do żywności, dzięki czemu produkt nabiera odpowiedniej konsystencji. Warto zaznaczyć, że związek stosowany jest nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także  kosmetycznym. 

Bentonit to całkowicie bezpieczna dla zdrowia substancja, która znajduje się wielu produktach spożywczych. Na etykietach oznaczana jest symbolem E558. Substancja zapobiega zbrylaniu się, zagęszcza produkt, stanowi także nośnik dla innych barwników, które stosuje się do produkcji żywności czy wina.

Bentonit - co to jest? 

Bentonit to skała osadowa, która naturalnie występuje m.in. na terenie Kielc oraz Karpat. Bentonit jest kruchy, może być biały, żółty szary lub brunatny. Związek pod wpływem wody pęcznieje. Bentonit jest bogatym źródłem potasu, sodu, aluminium oraz wapnia. Producenci żywności używają go do barwienia wina oraz do klarowania soków, piwa, wina i miodów pitnych. Można go znaleźć także w kawie rozpuszczalnej, aromatach, przyprawach, tłuszczach i olejach jadalnych. Dodawany jest także do mleka w proszku, soli spożywczej oraz jej zamienników, serów twardych półtwardych i topionych, zwłaszcza tych sprzedawanych w plasterkach. Czasem dodaje się go do gum do żucia oraz ryżu.

Bentonit - czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Mimo że bentonit to substancja naturalna to nie można przesadź ze spożywaniem produktów, w których się znajduje. Jak dotąd żadne badania nie określiły jakie stężenie bentonitu może być niebezpieczne dla zdrowi. To, co wiadomo na pewno to to, że przedawkowanie bentonitu prowadzi do gromadzenia się w organizmie glinu oraz przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera.

Bentonit może być niebezpieczny dla osób z chorobami nerek. Związek nie powinien mieć kontaktu ze skórą, gdyż zatyka pory i może zaburzyć jej prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz film i dowiedz się jak producenci chronią żywność przed zepsuciem:

Zobacz film: Sposoby zabezpieczania żywności przed zepsuciem Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Bentonit - kiedy warto sięgnąć po bentonit?

Bentonit wykazuje działanie oczyszczające, dlatego można go znaleźć w środkach do detoksykacji organizmu. Po bentonit sięga także przemysł farmaceutyczny. Związek bardzo często wchodzi w skład leków zobojętniających kwas solny. Sięga po niego także przemysł kosmetyczny. Wykorzystuje go wytwarzania różnego rodzaju maseczek do twarzy.

Szczególnym uznaniem wśród kosmetologów cieszy się glinka bentonitowa. Na jej bazie przygotowuje się m.in.:

  • maseczki - glinka bentonitowa wygładza i oczyszcza skórę, szczególnie polecana jest osobom, które mają cerę tłustą. Aby poczuć różnicę maseczkę z glinki bentonitowej należy stosować 1-2 razy w tygodniu. Warto ją nakładać nie tylko na twarz, ale również dekolt i szyję. Po ok. 20 minutach, gdy maseczka zaschnie, trzeba zmyć ją letnią wodą.
  • kąpiele - dodatek glinki do kąpieli sprawia, że skóra się oczyszcza oraz wygładza. Jak przygotować taką kąpiel? Do wody z ciepłą wodą należy wsypać pół szklanki glinki i zanurzyć się powstałej zawiesinie na 15 minut. Następnie należy dokładanie spłukać skórę pod prysznicem.

Warto zaznaczyć, że na bazie glinki bentonitowej można przygotować również okłady. Glinka łagodzi bowiem swędzenie i obrzęk, który powstał np. po ukąszeniu owada czy w kontakcie z pokrzywą. Do przygotowania takiego okładu potrzeba pół łyżeczki glinki i niewielkiej ilości wody. Tak powstałą masę należy położyć na zmienioną skórę i przykryć gazą. Okłady sprawdzają się także w przypadku zmian alergicznych oraz odparzenia pieluszkowego u małych dzieci. 

Miksturą na bazie glinki (pół łyżeczki glinki rozpuszcza się w szklance wody) może również płukać usta. Glinka wykazuje działanie przeciwbakteryjne, tym samym zapobiega próchnicy, a także łagodzi stany zapalne dziąseł.

Data aktualizacji: 19.02.2020,
Opublikowano: 19.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej