Bakterie w gardle a bakteryjne zapalenie gardła – objawy, leczenie

Fot: Trevor Williams / gettyimages.com

Bakterie w gardle mogą wywołać stan zapalny tego odcinka dróg oddechowych. Najczęściej wśród bakteryjnych zapaleń gardła, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, przyczyną są paciorkowce. Objawowe zapalenie wywołane przez bakterie w gardle należy leczyć antybiotykiem.

Bakterie w gardle to zjawisko fizjologiczne. Na skórze i błonach śluzowych całego ciała bytują bakterie stanowiące naturalną florę organizmu. Ich zadaniem jest chronić organizm przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów. Gardło również skolonizowane jest przez różne bakterie. Wśród zapaleń bakteryjnych gardła najczęstszą przyczynę stanowią paciorkowcowe zapalenia gardła.

Bakterie w gardle – jakie występują?

Skład flory bakteryjnej człowieka jest zmienny i indywidualny. Wiele bakterii, jak np. paciorkowce zieleniejące, zasiedlają błony śluzowe jamy ustnej i gardła człowieka, nie stanowiąc zagrożenia. Są jednak bakterie chorobotwórcze, które występują wyłącznie w stanach patologii, czyli wywołują zapalenie gardła. Badaniem pozwalającym określić, jakie bakterie są w gardle, jest wymaz. Najczęściej wykonuje się wymaz z gardła na obecność Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca beta-hemolizującego grupy A, odpowiedzialnego za rozwój anginy ropnej. Do innych bakterii wywołujących choroby układu oddechowego zaliczają się:

  • Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc, określana również mianem pneumokoka. Jest to bardzo groźna bakteria, szczególnie dla dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością;
  • Haemophilus influenzae;
  • Moraxella catarrhalis;
  • Staphylococcus aureus.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.

Bakteryjne zapalenie gardła

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych bakteryjne zapalenie gardła jest rzadsze niż zapalenie wirusowe. Spośród bakterii w gardle najczęściej zapalenie gardła wywołują paciorkowce. Objawy to: gorączka, naloty na migdałkach podniebiennych, obrzęk i przekrwienie błon śluzowych w gardle, problemy z przełykaniem i ból gardła. W przeciwieństwie do zakażeń wirusowych, nie występują tu nieżyt nosa czy kaszel.

Bakterie w gardle a antybiotyk

Nie powinno się stosować antybiotyku, jeśli nie ma objawów klinicznych zakażenia bakteryjnego. Wykonanie samego wymazu z gardła bez wskaźników sugerujących bakteryjne zapalenie gardła może dawać wyniki fałszywie dodatnie, czyli wykazać obecność bakterii, które występują w gardle, jednak nie wywołują choroby. Antybiotyk powinno się stosować wyłącznie w potwierdzonych zakażeniach bakteryjnych bądź w sytuacjach klinicznych, kiedy wysoce prawdopodobne jest, że to właśnie bakteria w gardle wywołała chorobę. W przypadku zapalenia gardła można zastosować punktację w skali Centora/McIsaaca. Ocenia się następujące cechy:

  • temperatura ciała >38°C (1 pkt);
  • brak kaszlu (1 pkt);
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych (1 pkt);
  • wiek 3–14 lat (1 pkt);
  • wiek >45 lat (-1 pkt).

Wynik 0–1 pkt wyklucza konieczność wykonywania badań bakteriologicznych, raczej skłania ku rozpoznaniu infekcji wirusowej i leczeniu objawowemu. Wynik 2–3 pkt kieruje na wykonanie szybkiego testu na obecność paciorkowca beta-hemolizującego grupy A. Jeśli taki test nie jest dostępny, lekarz powinien zlecić posiew wymazu z gardła i w zależności od wyniku podjąć odpowiednie leczenie. Wynik co najmniej 4 pkt obliguje do zastosowania antybiotyku.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 30.03.2018,
Opublikowano: 31.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

alb 11.10.2018r.

pisanie dla pisania, nic to nie wnosi

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej