Badanie kreatyniny – na czym polega i po co się je wykonuje?

Fot. undefined / Getty Images

Badanie kreatyniny przed rezonansem magnetycznym i badanie kreatyniny przed tomografią komputerową wykonuje się w celu określenia funkcji nerek pacjenta, aby ewentualnie odstąpić od podania środka kontrastowego.

Kreatynina to substancja, która powstaje w organizmie w wyniku przemiany materii zachodzącej w mięśniach szkieletowych. Badanie poziomu kreatyniny wykonuje się z próbki krwi oraz moczu. Kreatynina jest wydalana przez nerki, wobec czego jej stężenie daje informację na temat wartość przesączania kłębuszkowego w nerkach (GFR), co jest bezpośrednio związane z ich sprawnością.

Kiedy wykonuje się badanie kreatyniny?

Badanie kreatyniny wykonuje się w celu oceny czynności nerek. W praktyce klinicznej oznacza się ją najczęściej w surowicy krwi. Rzadziej wykonuje się ocenę dobowego wydzielania kreatyniny z moczem, pozwalającą na dokładniejszą ocenę klirensu kreatyniny i czynności nerek. Można więc wnioskować, że badanie to powinno być wykonywane zawsze, gdy podejrzewa się jakiekolwiek zaburzenie czynności nerek. W przeważającym odsetku chorych ograniczenie funkcji nerek nie daje jednak objawów klinicznych w początkowym stadium przewlekłej choroby tego narządu – do czasu, gdy przynajmniej 50% miąższu nerek pracuje prawidłowo, objawy praktycznie nie występują.

Badanie kreatyniny – po co sprawdzać poziom? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Podwyższona kreatynina. Źródło: 36,6.

W niektórych metodach diagnostycznych lub terapeutycznych (tomografia komputerowa, koronarografia, rezonans magnetyczny) wykorzystuje się donaczyniowe podanie kontrastu. Pomimo braku objawów zaburzenia czynności nerek, lekarz może zlecić dodatkowe badanie kreatyniny w sytuacji, kiedy chory trafia do szpitala z podejrzeniem ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego, podejrzeniem guza w jamie brzusznej czy innych patologii, które są wskazaniem do wykonania badań z użyciem środka kontrastowego. Ze względu na ryzyko pokontrastowej niewydolności nerek, jeśli poziom kreatyniny u danego pacjenta okaże się wysoki, odstępuje się od planowanego badania, korzystając z alternatywnych rozwiązań lub odstępując od podawania kontrastu w czasie badania.

Polecamy: Kreatynina w moczu – norma. Jakie mogą być przyczyny nieprawidłowości?

Na czym polega badanie kreatyniny?

Tak jak większość badań laboratoryjnych, badanie kreatyniny wykonuje się na czczo. Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania od chorego, nie ma też do niego żadnych przeciwwskazań. W celu zbadania poziomu kreatyniny w organizmie pacjenta pobierana jest próbka krwi żylnej. Pobranie krwi nie różni się niczym od innych standardowych badań. Krew pobiera się najczęściej z dołu łokciowego z żyły odłokciowej. Pobrana ilość krwi jest niewielka, wobec czego badanie nie powinno negatywnie wpłynąć na samopoczucie osoby badanej. To, ile czeka się na wynik badania kreatyniny, zależy od danego laboratorium. Najczęściej wynik badania jest gotowy do odebrania tego samego dnia bądź w dniu następnym. W warunkach szpitalnych wynik badania kreatyniny uzyskuje się po upływie 1–2 godzin.

Wynik badania kreatyniny

Prawidłowy poziom kreatyniny we krwi u osoby dorosłej wynosi 53–115 µmol/l (0,6–1,3 mg/dl). Podwyższony poziom kreatyniny we krwi świadczy o pogorszeniu funkcji nerek. Zaburzenie czynności tego narządu może mieć charakter przewlekły (wówczas poziom kreatyniny z czasem narasta wraz z pogłębianiem się patologii) bądź charakter ostry (poziom kreatyniny wzrasta nagle, a po zejściu stanu ostrego obniża się). Należy mieć na uwadze, że poziom kreatyniny może być niższy u osób z zanikami mięśniowymi, z ciężką chorobą wątroby, po amputacji kończyn, niedożywionych, a także u kobiet w ciąży. Zaniżony poziom kreatyniny w wynikach laboratoryjnych może również wynikać z wysokiego poziomu bilirubiny we krwi (może on zaburzać również wyniki innych badań).

Polecamy: Podwyższona kreatynina – przyczyny, o czym świadczy wysoki poziom i jak go obniżyć?

Zbyt wysoki poziom kreatyniny może być wynikać z bardzo dużej ilości masy mięśniowej lub hemolizy, czyli niszczenia czerwonych krwinek powodującego wzrost poziomu kreatyniny niezależnie od czynności nerek. Wysoki poziom kreatyniny może także być efektem wysokiego poziomu hemoglobiny płodowej.

Aby określić sprawność nerek, oznacza się również przesączanie kłębuszkowe (GFR). Obliczenie GFR wykonuje się przy użyciu specjalnych wzorów bądź gotowych kalkulatorów, w których bierze się pod uwagę płeć, wiek, masę ciała i stężenie kreatyniny we krwi (mg/l). Za prawidłowe uznaje się GFR przekraczające 90 ml / min / 1,73 m2 natomiast wynik poniżej 60 ml / min / 1,73 m2 może świadczyć o przewlekłym uszkodzeniu nerek.

Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej