Badanie gęstości kości - na czym polega i jak interpretować wyniki?

Fot: crevis / stock.adobe.com

Badanie gęstości kości (densytometria) pozwala na wykrycie osteoporozy już w jej początkowej fazie. Umożliwia też określenie stopnia jej zaawansowania oraz monitorowanie efektów leczenia. Jest badaniem, w którym lekarz bardzo szybko jest w stanie ocenić stan kośćca.

Badanie gęstości kości czyli prześwietlenie kości

Badanie gęstości kości polega na wykorzystaniu niskich dawek promieniowania X (maksymalnie 1/10 średniej dawki promieniowania wykorzystywanej przy standardowym rentgenogramie klatki piersiowej) w celu określenia stopnia ubytku masy kostnej. To rodzaj badania rentgenowskiego (RTG), które wykrywa zagrożenie złamaniami. Jeżeli kość jest gruba, przejdzie przez nią mało promieni, odwrotnie, gdy kość jest cienka, co będzie widoczne na obrazie badania. Ilość przechodzących promieni jest zamieniana na dane liczbowe, a na ich podstawie następuje interpretacja wyniku. Obecnie densytometria jest jedynym badaniem pozwalającym na ocenę struktury kości, nie można tego zrobić w standardowym badaniu RTG.

Zobacz film: Jak wygląda badanie densytometryczne? Źródło: 36,6.

Badanie gęstości kości - przebieg

Najczęściej wykonuje się badanie gęstości kości, których złamania są charakterystyczne dla przebiegu osteoporozy, takich jak odcinek lędźwiowy kręgosłupa (densytometria kręgosłupa), szyjka kości udowej czy kości nadgarstka i przedramienia.

Przed badaniem należy zmierzyć wzrost i masę ciała. Podczas prześwietlenia, które odbywa się na siedząco bądź stojąco - w zależności od potrzeby, konieczne jest zdjęcie metalowych przedmiotów. W trakcie kilku minut badania gęstości kości aparat przesuwany jest nad badanym odcinkiem. Podczas badania wymagany jest brak ruchu, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest podanie znieczulenia ogólnego (np. w przypadku dzieci bądź osób z zaburzeniami neurologicznymi czy takich, które z różnych przyczyn nie mogą współpracować z lekarzem).Na dobę przed badaniem nie powinno się przyjmować suplementów wapnia. Brak jest obostrzeń co do innych leków.
Badanie zawsze wymaga skierowania od lekarza.

Zobacz też: Scyntygrafia kości - przebieg


Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Wyniki badania gęstości kości i ich interpretacja

Dzięki badaniu lekarz kwalifikuje osobę do grupy podwyższonego ryzyka zachorowań na osteoporozę lub osteopenię. Wynik badania gęstości kości pozwala określić, ile gramów wapnia i innych minerałów znajduje się w badanym segmencie kości. Im mniej minerałów, tym słabsze są kości i bardziej podatne na złamania. Więcej minerałów oznacza silne kości, które nie będą tak łatwo poddawać się urazom. Wynik badania wraz z opisem radiologicznym należy odebrać od lekarza.

W interpretacji wyników stosuje się oznaczenia skali T-score, która określa stosunek gęstości mineralnej kości osoby badanej do przyjętej średniej:

  • +/-1 - wartości prawidłowe,
  • od 1 do -2,5 - niska masa kostna (osteopenia),
  • poniżej -2,5 - osteoporoza.

Odzwierciedla ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań. Służy też do monitorowania efektów niektórych metod leczenia, np. hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie.

Zobacz też: Zwapnienie kości

Przy potwierdzeniu osteoporozy niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Im wcześniej rozpoczyna się dopasowana terapia, tym lepsze są rokowania. Obecnie medycyna umożliwia nie tylko zatrzymanie procesu chorobowego, ale także odbudowę utraconej bądź regenerację osłabionej tkanki kostnej. Nie jesteśmy w stanie przeprowadzić kuracji sami, za pomocą dostępnej bez recepty suplementacji. Zawsze wymagany jest kontakt ze specjalistą!

Badanie gęstości kości - wskazania

Densytometria powinna być badaniem, które około 40. roku życia wykonujekażda osoba, u której w rodzinie stwierdzono przypadki osteoporozy. Po 50. roku życia badanie to powinno wchodzić w zakres badań profilaktycznych u kobiet, a po 60. roku życia - mężczyzn, ponieważ wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko osteoporozy w związku ze stopniową utratą minerałów. Osteoporoza prowadzi do złamań, nawet przy niegroźnych pozornie urazach, stąd wskazaniem do badania są złamania kości nadgarstka, kręgosłupa czy biodra, niebędące bezpośrednio związane z urazem.

Zobacz film: Jak wyglądają kości zniszczone przez osteoporozę? Źródło: 36,6.

Wskazaniem do badania gęstości kości są też przewlekłe choroby czy zagrożenie wtórną osteoporozą. Najczęściej zleca się je w przypadku:

  • niskiej masy ciała,
  • złamań w przeszłości,
  • niskiej zawartości wapnia i witaminy C w diecie,
  • braku aktywności fizycznej,
  • późnej pierwszej miesiączki,
  • częstych porodów w krótkich odstępach czasu,
  • wczesnej menopauzy,
  • nadużywania używek (tytoń i alkohol).

Jak często wykonywać badanie gęstości kości?

Nie ma wskazań co do odstępu czasu, w jakim powinno być przeprowadzone kolejne badanie. Obecnie stosowaną praktyką jest powtarzanie densytometrii co około 2 lata. Ważne, aby kolejne badanie wykonywane było (o ile to możliwe) na tym samym aparacie, ponieważ ułatwia to porównanie wyników przy tej samej dokładności pomiarów.

 Badanie gęstości kości - przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, ponieważ nawet mimo wykorzystywania w badaniu niewielkiego promieniowania może ono negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Densytometria nie powinna być wykonywana po czasie krótszym niż 2 dni od przeprowadzenia tomografii komputerowej z kontrastem. Interpretację wyniku mogą też utrudnić duże zmiany zwyrodnieniowe, złamania czy protezy (np. biodra). W tych przypadkach prześwietlenie jest możliwe, ale oceny kośćca dokonuje się na podstawie innego fragmentu.

Zobacz film: Operacja nogi z użyciem sztucznej kości. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej