Badanie dopplerowskie w diagnostyce zakrzepicy, zmian miażdżycowych i innych schorzeń żył i tętnic kończyn dolnych

Fot: alexandralex2007 / stock.adobe.com

Badanie dopplerowskie polega na ocenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystuje się je przy rozpoznaniu chorób układu krwionośnego, w tym przede wszystkim zakrzepicy żylnej oraz zmian miażdżycowych. Wśród wskazań do wykonania takiego badania można wymienić, m.in.: obrzęki i ból kończyn oraz uczucia drętwienia i mrowienia nóg.

Choroby żył i tętnic w zaawansowanym stadium rozwoju mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego też nie należy bagatelizować pierwszych objawów zakrzepicy, która może prowadzić do udaru mózgu. Rozwojowi tego typu schorzeń sprzyja siedzący tryb pracy, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cukier, palenie papierosów oraz picie alkoholu i dużej ilości kawy.

Na czym polega badanie dopplerowskie?

Badanie dopplerowskie, zwane również ultrasografią (USG) dopplerowską oraz w skrócie badaniem Dopplera, jest wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce chorób układu krążenia. Polega ono na obrazowaniu na monitorze zmian częstotliwości fal ultradźwiękowych, wysyłanych przez głowicę przykładaną do kończyn dolnych lub innych części ciała. Przy badaniu tym wykorzystuje się efekt Dopplera, który jest zjawiskiem, polegającym na powstawaniu fal o różnej częstotliwości. Dzięki temu lekarz, przeprowadzający USG Dopplera może obserwować prędkość, z jaką płynie krew i na tej podstawie wystawiać diagnozę. Badanie to wykonuje się przy użyciu aparatury, przeznaczonej do badań naczyniowych (wyposażonej w moduł Dopplera).

Zaletą USG dopplerowskiego jest nieinwazyjność, która sprawia, że badanie można wielokrotnie powtarzać. Z racji tego, że jest ono całkowicie bezpieczne, z powodzeniem można wykonywać je zarówno u dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Zaletą USG Dopplera jest również bezbolesność. Pozycja podczas badania jest uzależniona od lokalizacji naczynia, które lekarz chce uwidocznić. Przed jego wykonaniem na miejsce badania nakłada się specjalistyczny żel do USG, którego celem jest wyeliminowanie cząsteczek powietrza, które mogą negatywnie wpływać na jakość obrazu z monitora. USG dopplerowskie wykorzystywane jest do badania:

  • tętnic szyjnych, 
  • tętnic podobojczykowych,
  • serca (dzięki czemu możliwe jest wykrycie wad zastawkowych),
  • narządów jamy brzusznej: wątroby, śledziony, trzustki, nerek,
  • kończyn dolnych,
  • zmian nowotworowych, w tym szczególności guzów węzłów chłonnych i guzów tarczycy

Zobaczcie, jak wygląda USG Dopplera:

Zobacz film: USG Dopplera. Źródło: Życie bez wstydu

Badanie dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych

USG Dopplera naczyń krwionośnych, zlokalizowanych w obrębie naczyń krwionośnych nóg, służy do badania poziomu wydolności żył i tętnic kończyn dolnych. Badanie umożliwia:

  • wykrywanie blaszek miażdżycowych w tętnicach,
  • wykrywanie zwężeń i niedrożności w naczyniach krwionośnych,
  • wykrywanie zakrzepów. 

Dzięki badaniu Dopplera można wykryć wady wrodzone naczyń krwionośnych, miażdżycę, zakrzepicę żylną oraz tętniaki kończyn dolnych. Późne zdiagnozowanie tego typu schorzeń może doprowadzić do udaru mózgu lub innych niebezpiecznych stanów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania Dopplera można wymienić: żylaki, ból i obrzęk nóg, zaburzenia krążenia, drętwienie i poczucie mrowienia w kończynach dolnych, trudności w poruszaniu się oraz problemy z gojeniem się ran w obrębie nóg.

Badanie Dopplera a ciąża

Nie istnieją żadne przeciwskazania, które wykluczałby możliwość przeprowadzenia USG Dopplera w obrębie kończyn dolnych u kobiety, spodziewającej się dziecka. Badanie to często wykorzystuje się w diagnostyce podstawowych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Badanie dopplerowskie pozwala lekarzowi sprawdzić przepływ krwi w tętnicach macicznych, pępowinowych oraz tętnicy środkowej mózgu dziecka. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie niedotlenienia dziecka oraz jego nieprawidłowego rozwoju. Zaleca się, aby tego typu badanie przeprowadzać po 26. tygodniu ciąży.

Badanie dopplerowskie kończyn dolnych - zalecenia

USG dopplerowskie żył i tętnic kończyn dolnych nie jest badaniem skomplikowanym, dlatego też nie wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Nie ma zaleceń dietetycznych, dlatego przed planowanym badaniem można zjeść standardowy posiłek (uwaga - ok. 3-4 godziny przed USG Dopplera aorty brzucha i tętnic biodrowych nie należy niczego jeść, ponieważ może to znacząco wpływać na wynik badania). Co istotne, nie ma przeciwwskazań, aby przed planowanym badaniem zażyć, codziennie przyjmowane lekarstwa. USG dopplerowskie zwykle trwa od 20 do 40 minut i refundowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na tego typu badanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny). USG Dopplera można wykonać również prywatnie. W takim przypadku jest ono płatne, a jego ceny zaczynają się od 80 zł i są uzależnione przede wszystkim od placówki.


Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej