Badanie AMH – na czym polega, wskazania do wykonania i interpretacja wyników

Fot: YakobchukOlena / stock.adobe.com

Badanie AMH polega na oznaczeniu poziomu hormonu anty-Mullerowskiego, wytwarzanego przez męski oraz żeński układ rozrodczy. Jest stosowane jako wskaźnik płodności u kobiet, a poziom hormonu oznacza się również przy zapłodnieniu in vitro.

Czym jest hormon anty-Mullerowski (AMH)? Charakterystyka AMH

Hormon AMH w zależności od płci odgrywa odmienne role. W przypadku kobiet poziom hormonu AMH jest zazwyczaj bardzo słabo wyczuwalny (lub wcale) i zaczyna rosnąć do 3. miesiąca życia, ulegając późniejszym wahaniom i systematycznemu spadkowi po ukończeniu ok. 25. roku życia aż do momentu menopauzy. Za produkcję i wydzielanie hormonu u kobiet odpowiedzialne są jajniki. U mężczyzn AMH wytwarzane jest w komórkach jąder już na wczesnym stadium kształtowania płodu, co przyczynia się do zahamowania rozwoju żeńskich narządów rozrodczych. Wydzielanie hormonu trwa natomiast przez cały okres dzieciństwa, malejąc w okresie dojrzewania i życiu dorosłym. Ponadto, hormon AMH u mężczyzn bierze udział w procesie regulacji wydzielania hormonów płciowych.

Kiedy wykonać badanie AMH? Wskazania i jak się do niego przygotować?

Badanie AMH nazywane jest przez wielu lekarzy nowoczesną oceną rezerwy jajnikowej. Zapas komórek jajowych umożliwiających zapłodnienie zmniejsza się wraz z wiekiem. Badanie AMH umożliwia precyzyjną analizę rezerwy jajnikowej i czasu potrzebnego do zapłodnienia. Ma zastosowanie w przypadku zapłodnienia metodą in vitro, w której poziom hormonu AMH ma ogromny wpływ na powodzenie zapłodnienia. Badanie pozwala także określić moment wejścia w okres menopauzy, dzięki czemu kobieta może się do niego odpowiednio przygotować.

Dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia badania AMH jest kontrola leczenia kobiet chorych na nowotwór jajnika, diagnostyka patologii rozwoju narządów płciowych u niemowląt. Ponadto, badanie ma zastosowanie w przypadku chłopców, u których jądra nie zstąpiły do moszny.

Niestety, wykonanie oznaczenia poziomu hormonu AMH nie jest możliwe we wszystkich laboratoriach diagnostycznych, dlatego konieczne może okazać się przeprowadzenie go w ośrodkach medycznych specjalizujących się w leczeniu niepłodności. Badanie polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi najczęściej z żyły łokciowej. Do przeprowadzenia badania AMH nie trzeba być na czczo ani specjalnie się przygotowywać, można wykonać je w każdym dniu cyklu miesiączkowego. Na wyniki czeka się zazwyczaj do ok. 2 tygodni. Wykonanie stężenie AMH nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i w zależności od miejsca kosztuje ok. 150 zł.

Wyniki badania AMH – normy, interpretacje, niskie i wysokie AMH

Oznaczenie poziomu stężenia AMH umożliwia określenie ilości pęcherzyków jajnikowych obecnych w jajnikach. Normy AMH dla kobiet są zależne od wieku, lecz za wartość prawidłową często uznaje się wynik powyżej 1,4 ng/ml (nanogramów na mililitr). Orientacyjne normy w zależności od wieku wynoszą:

  • 1,22–11,70 ng/ml dla wieku 20–24 lata
  • 0,89–9,85 ng/ml dla wieku 25–29 lata
  • 0,58–8,13 ng/ml dla wieku 30–34 lata
  • 0,15–7,49 ng/ml dla wieku 35–39 lat
  • 0,03–5,47 ng/ml dla wieku 40–44 lata
  • 0,01–2,71 ng/ml dla wieku 40–50 lat.

    Zobacz film: Jak trudno wykryć nowotwór jajnika? Źródło: 36,6.

    Warto zauważyć, że kobiety z zespołem policystycznych jajników (PCOS) osiągają zazwyczaj wartości od 1,86 do 18,9 ng/ml. Wielu lekarzy za prawidłowe wyniki w okresie rozrodczym uznaje wartości w granicach 1,0–3,0 ng/ml. Niski poziom hormonu anty-Mullerowskiego oznacza niewielką ilość pęcherzyków jajnikowych i wymaga rozpoczęcia jak najszybszego leczenia niepłodności. Jest jednak charakterystyczny dla kobiet w okresie menopauzy. Wyniki badania AMH poniżej wartości 0,5 na każdym etapie życia mogą świadczyć o postępującym ograniczeniu płodności. Niskie stężenie oznacza niekiedy przedwczesną niewydolność jajników.

    Jak informują lekarze, podwyższony poziom AMH u kobiet może świadczyć o zespole policystycznych jajników, choć samo oznaczenie nie stanowi rozpoznania choroby i jest jedynie powodem do rozpoczęcia dalszej diagnostyki w kierunku wykrycia zmian chorobowych. Ponadto, wysokie stężenie hormonu anty-Mullerowskiego (wielu lekarzy uznaje wysoką wartość AMH powyżej wartości 3,0 ng/ml) daje nadzieję na pozytywne zakończenie próby zapłodnienia metodą in vitro, ze względu na sporą ilość komórek jajowych, które są zdolne do zapłodnienia. Należy pamiętać, że ostateczna interpretacja wyników należy zawsze do lekarza i nie warto wyciągać wniosków na własną rękę.

    Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

    Data aktualizacji: 22.02.2018,
    Opublikowano: 30.09.2017 r.

    Komentarze (3)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    kitty 14.09.2018r.

    ja mam.0.01;(mam 36 lat czy wogole mam szanse na dziecko?

    Nitka 20.01.2018r.

    Ja zaszlam naturalnie przy amh 0,17 :-)

    kasia 20.12.2017r.

    mam 34 lat mój wynik amh to 1,0 jakie mam szanse na urodzenie dziecka?

    Zobacz wszystkie 3 komentarzy
    Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

    W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

    Czytaj więcej
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

    Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

    Czytaj więcej
    Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

    COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

    O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

    Czytaj więcej
    W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

    Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

    Czytaj więcej
    Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

    O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

    Czytaj więcej
    Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

    Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

    Czytaj więcej
    Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

    Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

    Czytaj więcej