Badania na celiakię – badania przeciwciał z krwi, badania genetyczne

Fot. Andrew Brookes / Getty Images

Badania na celiakię wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u dorosłych celem rozpoznania nietolerancji glutenu, czyli choroby trzewnej. Pierwszym krokiem diagnostycznym jest badanie przeciwciał z krwi.

Celiakia jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, spowodowaną przez nietolerancję glutenu. Osoby z rozpoznaną celiakią muszą stosować dietę bezglutenową. W przeciwnym razie dochodzi do nasilania się objawów z przewodu pokarmowego i spoza niego. Gluten to białka obecne w pszenicy, życie i jęczmieniu. W Polsce eliminuje się w diecie bezglutenowej również owies ze względu na ryzyko jego zanieczyszczenia. Ekspozycja przewodu pokarmowego na gluten prowadzi do wydzielania swoistych przeciwciał antyendomyzjalnych oraz przeciwko transglutaminazie. W diagnostyce celiakii wykonuje się badania serologiczne i badania genetyczne.

Gdzie znajdziemy gluten? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Gdzie szukać glutenu i kto naprawdę powinien z niego zrezygnować? Źródło: Stylowy Magazyn

Standardowe badania na celiakię

Badania na celiakię są miarodajne wtedy, gdy osoba podejrzana o chorobę w okresie poprzedzającym badanie (co najmniej miesiąc) spożywała produkty zawierające gluten. Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku celiakii wykonywanym z krwi są badania serologiczne, określające poziom przeciwciał przeciwendomyzjalnych, jak i skierowanych przeciwko transglutaminazie tkankowej. Przy okazji należy oznaczyć całkowite stężenie przeciwciał klasy IgA, by wykluczyć ich niedobór. W przypadku takiego niedoboru konieczne jest wykonanie diagnostyki w klasie IgG.

Kolejnym elementem badań na celiakię jest badanie endoskopowe jelita cienkiego. Można w nim wyróżnić spłaszczenie wyniosłości ścian jelita, ścieńczenie błony śluzowej. Podczas badania endoskopowego pobiera się próbki do badania histopatologicznego, w którym obserwuje się zanik kosmków jelitowych i nadmierną obecność limfocytów w pobranych wycinkach. Celem ostatecznego wykluczenia celiakii czy też jej potwierdzenia wykonuje się badania genetyczne na obecność antygenów klasy HLA-DQ2 lub DQ8.

Czy gluten jest nam potrzebny? Jaki ma wpływ na nasz organizm? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Eksperyment: Jak naprawdę działa gluten? Źródło: 36,6

U kogo wykonuje się badania na celiakię?

Badania serologiczne, czyli badania z krwi na obecność przeciwciał, wykonuje się u chorych, u których na podstawie objawów klinicznych podejrzewa się celiakię, a oznaczenie poziomu przeciwciał stanowi element kwalifikujący chorego do badania biopsji jelita cienkiego. Badanie można wykonać również u chorych uznanych jako predysponowanych do wystąpienia celiakii. Są to osoby z chorobami genetycznymi, jak zespół Downa czy Williamsa, jak również osoby z chorobami autoimmunologicznymi, w tym z cukrzycą typu 1, chorobami tarczycy czy wątroby.

Badania dodatkowe w celiakii

Badania w celiakii obejmują powikłania związane z chorobą, a mianowicie sprawdzenie poziomu żelaza, poziomu hemoglobiny, kwasu foliowego, wapnia i witaminy D. Wszystkie te elementy ulegają zmniejszeniu w przebiegu celiakii. Można również spotkać się ze spadkiem poziomu białka we krwi.

Interpretacja wyników badań w celiakii

Celiakię rozpoznaje się, jeśli stwierdza się dodatnie przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej lub przeciwko deamidowanym peptydom gliadyny bądź przeciwciała przeciwendomyzjalne lub przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgG. Ponadto stwierdza się zanik kosmków jelitowych w badaniu histopatologicznym. Jeśli stwierdza się zanik kosmków jelitowych w badaniu histopatologicznym, jednak wszystkie badania serologiczne pozostają ujemne, wynik jest niejasny. Konieczne jest wtedy powtórzenie badań serologicznych po kilkutygodniowym okresie diety zawierającej gluten. Są one wtedy miarodajne. Wykrycie wyłącznie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej bez zmian w obrazie histopatologicznym może skłaniać jedynie ku stwierdzeniu potencjalnej celiakii.

Badania genetyczne na celiakię

Nierozpoznanie celiakii poza narastającymi objawami klinicznymi przyczynia się do wzrostu ryzyka rozwoju chłoniaka jelita cienkiego. Można na własną rękę wykonać badania genetyczne w kierunku celiakii. Jednak stwierdzenie dodatniego wyniku genotypu HLA-DQ2 lub DQ8 nie pozwala na ostateczne jej rozpoznanie, mimo iż osoby predysponowane do choroby trzewnej mają w większości dany genotyp. Konieczne jest wykonanie dodatkowej diagnostyki histopatologicznej i serologicznej. Badanie wykonuje się prywatnie, ponieważ w większości nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obejmuje pobranie próbki krwi lub wymazu z policzka i określenie genotypu na podstawie badań genetycznych.

Czy glutenu trzeba się bać? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Czy glutenu trzeba się bać? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 16.11.2018,
Opublikowano: 16.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej