Babka lancetowata: na infekcje, zranienia i dolegliwości żołądkowe

undefined undefined/getty images

Babka lancetowata to żaden chwast. To remedium na wiele dolegliwości. Ma właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Dlatego powinna znajdować się w każdej domowej apteczce.

Babka lancetowata – gdzie ją zbierać?

Babka lancetowata, zwana też języczkami polnymi, to popularna roślina, którą możemy spotkać na trawnikach, polach, parkach, w przydomowych ogródkach. Babkę lancetowatą wyróżniają długie, wąskie i spiczaste liście. Babka kwitnie od maja do września – to najlepszy czas na jej zbiory. Następnie zebrane liście babki należy ususzyć. By nie straciły swojego zielonego koloru (to w nim jest wiele cennych właściwości) susząc liście babki warto układać je jedne na drugim w suchym i zacienionym miejscu.

Babka niezawodna na rany i otarcia

Na skaleczenie, zdarte kolano, siniaki - plaster z babki lancetowatej to idealny środek na wszelkie zranienia. Wystarczy rozetrzeć lub rozgnieść liście babki, przyłożyć do rany, a następnie owinąć bandażem. Dzięki swoim właściwościom przyspieszającym gojenie się ran, po kilku godzinach opuchlizna, stłuczenie czy rozcięcie wygląda o wiele lepiej, a skóra zaczyna się regenerować.

Babka lancetowata na infekcje

Babka lancetowata świetnie się sprawdza w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, w tym uciążliwego kaszlu. Z babki można przygotować między innymi syrop wykrztuśny. Wystarczy rozdrobnić 100 gramów liści babki, zalać 100 ml wody i zmiksować na gładką masę. Następnie otrzymaną masę przecieramy przez gazę i dodajemy 100 gram cukru i gotujemy. Syrop z babki lancetowatej dobrze rozrzedza zalegający śluz i oczyszcza drogi oddechowe. Należy spożywać jedną łyżeczkę syropu kilka razy dziennie.

Babka na problemu żołądkowo-jelitowe

Napar z babki lancetowatej sprawdzi się w przypadku nieżytu żołądka, wrzodów, a także doskwierających zaparć. Leczniczą herbatkę przygotujemy zaparzając jedną łyżeczkę suszu gorącą wodą. Napar jest gotowy do wypicia po kilku minutach.

Zobacz film: Zioła w apteczce

źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 24.06.2020,
Opublikowano: 24.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej