Azytromycyna: jakie są wskazania do jej stosowania i skutki uboczne?

Fot.: Innocenti / Getty Images

Azytromycyna jest stosowana w większości zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, w pierwszej fazie boreliozy, czyli rumieniu wędrującym i niektórych chorobach przenoszonych drogą płciową. Jej wchłanianie może być upośledzone przy stosowaniu niektórych leków zobojętniających sole żołądkowe.

Azytromycyna jest pochodną erytromycyny, zalicza się ją do makrolidów nowej generacji. Jej działanie uzależnione jest od dawki leku. W większych dawkach działa bakteriobójczo, w mniejszych – bakteriostatycznie. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu syntezy białka w komórkach bakteryjnych. Szczególnie sprawdza się przy zakażeniach Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma, Haemophilus influenzae, Chlamydia, Legionella, Streptococcus. Azytromycyna jest bardzo dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego po doustnym podaniu. Cechuje się bardzo dobrym przenikaniem do przestrzeni otrzewnowej, płynu stawowego, żółci, moczu i prostaty. Również z łatwością dostaje się do wydzieliny drzewa oskrzelowego i opłucnej. Gromadzona jest w fagocytach, w których migruje do miejsca zakażenia, co poprawia jej dystrybucję do tkanek objętych stanem zapalnym.

Wskazania do podawania azytromycyny

Jest to antybiotyk podawany doustnie w sytuacjach zakażenia przez drobnoustroje. Stany chorobowe, w których podaje się azytromycynę, to:

  • bakteryjne zakażenia górnych dróg oddechowych, w tym oskrzeli, płuc, zatok, gardła, migdałków, ucha środkowego,
  • róża,
  • liszajec,
  • ropne zapalenie skóry,
  • rumień wędrujący (borelioza),
  • trądzik pospolity,
  • niegonokokowe zapalenie cewki moczowej,
  • zapalenie szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis,
  • ropne zapalenie spojówek.

Przeciwwskazania do stosowania azytromycyny

Głównym przeciwwskazaniem jest oczywiście alergia na azytromycynę, erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe. Bardzo dużą ostrożność w stosowaniu tego antybiotyku należy mieć w przypadku uszkodzenia wątroby. Nie podaje się go dzieciom z masą ciała poniżej 5 kg.

Nie powinno się stosować leku u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i upośledzoną repolaryzacją serca, co ma odbicie w nieprawidłowym zapisie elektrokardiogramu (EKG). Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zaburzeń neurologicznymi i psychicznymi. Nie stosuje się azytromycyny w przypadku ran oparzeniowych.

Interakcje azytromycyny

Pierwszą grupą leków stosowanych dość powszechnie, a upośledzających dostępność azytromycyny, są leki zobojętniające sok żołądkowy. Należy więc zachować co najmniej godzinny odstęp pomiędzy przyjęciem azytromycyny a leku zobojętniającego. Podobnie po jego spożyciu dobrze jest odczekać około 2 godzin. Powinno się zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków antyarytmicznych.

Azytromycyna – działania niepożądane

Ze względu na doustne podawanie leku mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunka. Ponadto występują niekiedy objawy alergii i nadwrażliwości na lek jak osutka czy obrzęk naczynioruchowy.

Dużo rzadziej pojawiają się działania niepożądane typu: bóle i zawroty głowy, senność, bóle stawów, zaburzenia trawienia, nerwowość, pobudzenie ruchowe, głuchota, szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca, zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, nerek czy silne reakcje skórne włącznie z martwicą naskórka.

Przedawkowanie azytromycyny może skutkować utratą słuchu, bardzo nasilonymi nudnościami, wymiotami i biegunką.

Azytromycyna a ciąża

Lek ten należy do kategorii B. Oznacza to, że podczas przeprowadzania badania na zwierzętach nie wykazano ryzyka dla płodu (jednak nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u kobiet ciężarnych) lub badania na zwierzętach wykazały pewne działania niepożądane na płód, ale badania wykonane na grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu. Można więc przyjmować ten lek w ciąży, wyłącznie jeśli jest taka konieczność. Azytromycyna podawana dospojówkowo może być stosowana zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią.

Dawkowanie azytromycyny

W zależności od wskazań dawkowanie może się różnić. W przypadku osób dorosłych stosuje się dawkę 500 mg raz dziennie przez 3 dni. Można również zastosować jednorazową dawkę 500 mg, a następnie 250 mg przez 4 dni. Jeśli azytromycyna ma być podana ze względu na chorobę przenoszoną drogą płciową, stosuje się pojedynczą dawkę 1g. Dawkowanie u dzieci zawsze należy przeliczać według masy ciała. Zazwyczaj sięga się po dawkę 10 mg na 1 kg masy ciała przez 3 dni.

Azytromycyna – czas leczenia

Czas połowicznego rozpadu azytromycyny wynosi 68 godzin, stąd wystarczy dawkowanie raz dziennie. Leczenie powinno trwać do 5 dni.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 01.04.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej