Azotyny w moczu u dorosłych i kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie

Fot: someone25 / gettyimages.com

Najczęstszą przyczyną pojawienia się azotynów w moczu jest zakażenie dróg moczowych przez pałeczkę kałową, czyli Escherichia coli. Sama obecność azotynów nie jest niebezpieczna, jednak potwierdzenie zapalenia wymaga odpowiedniego leczenia.

Azotyny w moczu są wykorzystywane do wykrywania zakażeń układu moczowego za pomocą tzw. testów paskowych. Obecność azotynów w moczu nie jest groźna dla człowieka, wskazuje jednak na stan zapalny.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Co to są azotyny w moczu?

Pod wpływem bakterii Gram-ujemnych dochodzi do procesu redukcji azotanów zawartych w moczu i powstania azotynów. Bakterią najpowszechniej wywołującą zakażenia dróg moczowych jest Escherichia coli (E. coli). Może ona zostać wykryta za pomocą podstawowego testu paskowego. Jeśli wynik testu jest dodatni, najczęściej świadczy o obecności bakterii w znamiennym mianie, tzn. w liczbie przekraczającej 100 000 w 1 ml.

Azotyny obecne w moczu – przyczyny

Zakażenia układu moczowego są częstym problemem szczególnie u kobiet ze względu na inną niż u mężczyzn budowę anatomiczną – krótszą cewkę moczową oraz mniejszą odległość odbytu od ujścia zewnętrznego cewki moczowej. W efekcie łatwiej jest bakteriom przedostać się z okolic odbytu do dróg moczowych. Fizjologicznie w drogach moczowych nie ma żadnych bakterii, tzn. że są jałowe. W sprzyjających warunkach bakterie, najczęściej E. coli, przedostają się w okolice ujścia cewki moczowej i dalej drogą wstępującą do pęcherza moczowego. Wywołują one reakcję, której skutkiem jest powstanie azotynów. Jednak azotyny to nie jedyny wykładnik zapalenia. W badaniu ogólnym moczu wykazuje się obecność bakterii, a także leukocytów.

U kobiet w ciąży częściej dochodzi do zakażeń dróg moczowych ze względu na obecność dodatkowych czynników ryzyka, jak obecność glukozy w moczu czy zastój moczu. Test paskowy wykrywający azotyny w moczu jest pomocny, by odpowiednio szybko rozpoznać i wdrożyć leczenie antybiotykiem.

Leczenie azotynów w moczu

Same azotyny w moczu nie są objawem wymagającym leczenia. Obecność azotynów w moczu i innych wskaźników świadczących o infekcji wymaga zastosowania antybiotykoterapii w przypadku wystąpienia zapalenia objawowego. Bezobjawowe zapalenia dróg moczowych, czyli obecność bakterii bez objawów ogólnych, wymaga leczenia wyłącznie u kobiet w ciąży i chorych na cukrzycę.

Pobieranie moczu na obecność azotynów

Azotyny wykrywa się podczas badania ogólnego moczu. Po przebudzeniu, co najmniej 4 godziny od ostatniego oddania moczu (jest to ważne, ponieważ dopiero po tym czasie powstają azotyny pod wpływem bakterii), należy oddać mocz do specjalnego pojemnika, nabytego wcześniej w aptece. Przed przystąpieniem do oddania materiału do badania należy dokładnie się podmyć wodą z mydłem. Mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia. Do badania wystarczy 20 ml. Po oddaniu moczu materiał powinien natychmiast trafić do laboratorium. Jeśli jest to niemożliwe, należy umieścić go w lodówce.

Azotyny w moczu bez zakażenia

Może się zdarzyć, że badanie wykaże obecność azotynów w moczu, jednak pacjent nie ma żadnych wskazujących na nie objawów. Takie bezobjawowe zapalenia nie wymagają leczenia, lecz należy je obserwować. Badanie ogólne wykazuje wtedy obecność bakterii w moczu; jest to tzw. bakteriuria. Może się również zdarzyć, że pacjent jest zupełnie zdrowy, natomiast azotyny pojawiły się przez przetrzymywanie materiału w temperaturze pokojowej, sprzyjającej namnażaniu się bakterii.

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 27.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej