Azbest – niebezpieczny dla zdrowia materiał konstrukcyjny 

Fot. pamspix / Getty Images

Azbest (azbesty) to zbiorowa nazwa dla grupy mineralnych materiałów o strukturze włóknistej. Ze względu na cenne właściwości mechaniczne i izolacyjne, szeroko wykorzystywano je w przemyśle i budownictwie. Obecnie elementy zawierające azbest eliminuje się ze środowiska w związku z jego wysoką szkodliwością. 

Azbest to niebezpieczny dla zdrowia materiał, znajdujący się nadal w wielu instalacjach i budowlach. Problem stanowi nie tylko eliminacja azbestu z otoczenia człowieka ze względu na indukowanie rozwoju nowotworów, ale też prawidłowa utylizacja odpadów azbestowych.

Czym są azbesty?

Azbesty to grupa materiałów krzemianowych, tworzących formy włókniste. Średnica najmniejszych włókien sięga pojedynczych nanometrów, zaś długość największych może przekraczać jeden milimetr. Swego czasu ustalono, że aby stosować nazwę „azbest”, stosunek długości do średnicy włókien powinien w danym materiale wynosić minimalnie 100:1.

Właściwości azbestu

Azbest stał się bardzo popularnym w 1. połowie XX w. materiałem konstrukcyjnym. Ze względu na budowę wykazywał się dużą wytrzymałością, a jednocześnie znaczną izolacyjnością termiczną. Obiekty wykonane z azbestu lub z jego domieszką (głównie z azbestocementu) cechowały się nadzwyczajną trwałością, odpornością na ścieranie i czynniki atmosferyczne. Dlatego materiału tego używano do konstruowania pokryć dachowych (eternit), rur ciepłowniczych, ociepleń budynków, izolacji urządzeń przemysłowych i rurociągów, produkcji barier i ścian ognioodpornych, ubrań ochronnych. Azbest wykorzystywany był także do wyrobu samochodowych klocków hamulcowych, z których w trakcie eksploatacji uwalniały się olbrzymie ilości pyłu azbestowego.

Przemysł motoryzacyjny zastąpił już azbest nowszymi, bardziej bezpiecznymi materiałami. Obecnie nie są również dostępne materiały budowlane czy instalacyjne, które zawierałyby ten produkt. Rozpoznawanie azbestu w istniejących konstrukcjach może jednak sprawiać problem. Dzieje się to zwykle wówczas, gdy ocenie stanu technicznego poddaje się stare budowle i urządzenia, często pozbawione jakiejkolwiek dokumentacji technicznej.

Szkodliwość azbestu

Azbest, przy całej swojej wytrzymałości, jest materiałem kruchym. Rozpadając się, uwalnia poszczególne miniaturowe włókna, które mogą być wchłaniane do dróg oddechowych człowieka. Im mniejsze włókno, tym głębiej jest ono w stanie przedostać się wraz z prądem wdychanego powietrza. Osadzając się w płucach, nie powoduje w pierwszym okresie żadnych niepokojących zmian. Nie można więc mówić o bezpośrednich, ostrych objawach kontaktu z tym materiałem czy o zatruciu azbestem.

Niestety, nawet jednorazowy kontakt z azbestem może (przy dużej koncentracji pyłu, np. w razie pożaru lub katastrofy budowlanej), doprowadzić do odległych, szkodliwych dla zdrowia następstw. Stwierdzono, że drażniący wpływ włókien osadzających się w układzie oddechowym jest przyczyną pylicy, zwłóknień, nowotworów złośliwych krtani, płuc i opłucnej. Wykryto też korelację pomiędzy ekspozycją na azbest a zachorowalnością na raka jajnika, nerek i inne nowotwory. Raka płuc uznano za chorobę zawodową osób mających w pracy kontakt z tym materiałem. Przetwórstwo i wykorzystywanie azbestu w przemyśle zostało na terenie Polski ostatecznie zakazane pod koniec XX w. 

Azbest – niebezpieczny odpad

Azbest nadal stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo dla ludzi. Olbrzymie jego ilości znajdują się w starszych budynkach i instalacjach ciepłowniczych. Zakrojona szeroko akcja usuwania tego materiału z otoczenia człowieka związana jest z procesem naturalnego starzenia się tych obiektów i uwalnianiem azbestu. Ich wyburzenia, rozbiórka i demontaż stanowią duże zagrożenie dla osób, które się tym zajmują. Zatrudnieni robotnicy muszą być chronieni specjalnymi maskami lub innymi środkami ochrony dróg oddechowych. Pył azbestowy uwalnia się do atmosfery i jest wchłaniany przez znajdujące się w pobliżu osoby.

Równie wielkie zagrożenie dotyczy ludzi przebywających w okolicach składowisk niebezpiecznych odpadów. Chwalona wcześniej trwałość azbestocementu staje się w takiej sytuacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż nie podlega on naturalnej degradacji do nieszkodliwych substancji prostych, a stopniowy rozpad pod wpływem erozji powoduje dalsze uwalnianie szkodliwych włókien. Dlatego odpady te są zabezpieczane przez przykrywanie warstwami ziemi, a dostęp do miejsc składowania jest ograniczany. Nowoczesne technologie pozwalają na ostateczną utylizację azbestu dzięki reakcjom chemicznym lub przetwarzaniu termicznemu, ale wysokie koszty nie pozwalają na szerokie upowszechnienie tych metod.

Zagrożenie dla środowiska naturalnego stanowią dzikie wysypiska materiałów azbestowych. Trafiają tam ogromne ilości odpadów z rozbiórek prowadzonych bez żadnego profesjonalnego nadzoru, np. metodą gospodarczą na terenach wiejskich. Nadal wiele jest krajów, szczególnie o niższym poziomie rozwoju, które nie wprowadziły restrykcyjnych zasad eliminacji azbestu. 

Co wpływa na jakość powietrza? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 01.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej