Autoimmunologiczne zapalenie wątroby – diagnostyka i leczenie. Jakie daje objawy?

Fot: milanmarkovic78 / stock.adobe.com

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby stanowi niekiedy przyczynę marskości wątroby. Choroba może przybrać jeden z trzech typów – AIH I, II i III. Podstawową metodą diagnostyczną chorób autoimmunizacyjnych wątroby jest immunofluorescencja pośrednia (IIF).

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby występuje z szacowaną częstością 11–17 na 100 000 osób. Większość chorych stanowią kobiety (70%). Chorobę po raz pierwszy opisał w 1950 r. Waldenstrom. Najczęściej stosowaną terapią jest immunosupresja, która polega na doustnym przyjmowaniu glikortykosteroidów.

Czym jest autoimmunologiczne zapalenie wątroby?

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (ang. autoimmune hepatitis – AIH) to przewlekła choroba zapalna o nieznanej etiologii. U jej podłoża leży proces nazywany autoimmunizacją. Polega on na wytwarzaniu przez układ odpornościowy limfocytów T, B i przeciwciał (tzw. autoprzeciwciał) skierowanych przeciw własnym antygenom organizmu.

Rozróżnia się trzy postacie choroby:

  • AIH typu I – typowe jest występowanie przeciwciał ANA (narządowo niespecyficzne przeciwciała przeciwjądrowe – antinuclear antibodies) i SMA (przeciwciała przeciw mięśniom gładkim – smooth muscle antibodies), które są skierowane głównie przeciwko F-aktynie; posiada łagodniejszy przebieg; występuje głównie u osób starszych;
  • AIH typu II – typowe jest występowanie przeciwciała anty-LKM1 (wątrobowo-nerkowe przeciwciała przeciwmikrosomalne – liver-kidney microsomal antibodies); posiada agresywny przebieg; towarzyszą mu często inne choroby autoimmunologiczne; występuje głównie u dzieci;
  • AIH typu III – przebieg kliniczny podobny do AIH typu I; charakteryzuje się obecnością przeciwciał anty-SLA (przeciwciała przeciwko rozpuszczalnym antygenom wątroby – antisoluble liver antigen) i LP (przeciwciała reagujące z antygenami wątroby i trzustki – liver-pancreas antibodies).

Objawy autoimmunologicznego zapalenia wątroby

Choroba może mieć łagodny przebieg kliniczny, ale i prowadzić do niewydolności wątroby i konieczności jej przeszczepienia. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby może dać takie objawy jak: senność, znaczny spadek masy ciała, jadłowstręt, bóle i obrzęk brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, zmiana koloru skóry na żółty, swędzenie skóry, męczliwość, ucisk w prawym podżebrzu, bóle stawów, krwawienia z nosa, zaburzenia krzepnięcia krwi, trądzik, gorączka, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, zaburzenia nastroju, zaburzenia zachowania i zaburzenia świadomości. Niekiedy występują bezobjawowe nieprawidłowości w testach laboratoryjnych.

W około 45% przypadków obserwuje się współistnienie innych chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca insulinozależna, zespół Sjögrena, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Guillaina-Barrégo lub choroba Hashimoto.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby – diagnostyka

Rozpoznanie choroby wymaga analizy wywiadu, cech klinicznych, laboratoryjnych, profilu autoprzeciwciał i obrazu histopatologicznego (biopsja wątroby). Kryteria rozpoznania choroby stanowią:

  • duże stężenie immunoglobulin (γ-globulin i IgG), przekraczające co najmniej 1,5-krotnie górną granicę normy,
  • obecność w surowicy typowych autoprzeciwciał,
  • zmiany zapalne z naciekiem plazmo- i limfocytarnym przestrzeni wrotnych i obrazem martwicy kęsowej w badaniu histopatologicznym bioptatu wątroby. 

Podstawową metodą diagnostyki autoimmunologicznego zapalenia wątroby jest immunofluorescencja pośrednia (polega na inkubacji skrawków mrożonych odpowiednich tkanek lub rozmazów hodowli komórkowych z surowicą chorych). Można wykorzystać komercyjne testy czy immunoblotting (stosuje się specjalne paski testowe z naniesionymi w postaci linii wysoko oczyszczonymi antygenami).

Na czym polega leczenie autoimmunologicznego zapalenia wątroby?

Leczenie autoimmunologicznego zapalenia wątroby opiera się głównie na farmakoterapii. Chorzy dobrze reagują na kortykosteroidy. Czerwionka-Szaflarska M. i wsp. w swoich badaniach podkreślają, że w około 80% przypadków AIH po 6 miesiącach leczenia immunosupresyjnego uzyskuje się remisję kliniczną (poprawę stanu ogólnego, ustąpienie gorączki i bólów stawowych), po 12 miesiącach remisję biochemiczną (obniżenie poziomu aminotransferaz i gammaglobulin), a po 2 latach remisję histologiczną. Aby uzyskać pełną remisję, należy więc prowadzić leczenie przez co najmniej 2 lata.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby w stadium końcowym jest wskazaniem do przeszczepu wątroby. Leczenie chirurgiczne należy także rozważyć w przypadkach braku remisji pomimo leczenia farmakologicznego lub wystąpienia komplikacji związanych z leczeniem.

Jaka dieta przy autoimmunologicznym zapaleniu wątroby?

Dieta chorych na autoimmunologiczne zapalenie wątroby stanowi element pomocniczy dla farmakoterapii. Określana bywa jako wątrobowa. Jest łatwostrawna, atrakcyjna i urozmaicona, dąży się w niej do ograniczenia spożycia tłuszczu,. W diecie na wątrobę dozwolone są oleje roślinne, a zabronione zwierzęce, jak smalec czy słonina. Dostosowana jest do zapotrzebowania kalorycznego, obecnej masy ciała chorego i stanu wątroby. Ma na celu wyrównanie niedoborów pokarmowych, dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i regenerację narządu. Chorym zaleca się zwiększenie spożycia białka w postaci chudego mięsa, ryb i nabiału. Dzienny jadłospis uwzględnia 5–7 posiłków spożywanych regularnie, w niewielkich porcjach, o umiarkowanej temperaturze. Zaleca się ich gotowanie, duszenie, gotowanie na parze lub pieczenie.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby – rokowania

W przypadku wczesnego rozpoznania rokowanie jest pomyślne. Przewidywana długość życia osoby chorej jest zbliżona do przeciętnej.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Sobolewska-Pilarczyk M., Dybowska D., Halota W., Dróżdż W., Pawłowska M., Przeciwwskazania względne i bezwzględne do terapii interferonem α, „Hepatologia”, 2014, 14, s. 1–6.

2. Grąt K., Jabiry–Zieniewicz Z., Urodzenie 2 zdrowych dzieci przez pacjentkę z autoimmunizacyjnym zapaleniem i marskością wątroby, „Przypadki Medyczne”, 2012, 31, s. 130–133.

3. Komorowski M., Cielecka-Kuszyk J., Madaliński K., Diagnostyka chorób autoimmunizacyjnych wątroby i dróg żółciowych, „Journal of Laboratory Diagnostics”, 2012, 48(2), s. 199–203.

4. Bogdanos D., Invernizzi P., Mackay I., Vergani D., Autoimmune liver serology: Current diagnostics and clinical challenges, “World Journal of Gastroenterology”, 2008, 14(21), s. 3374–3387.

5. Czerwionka-Szaflarska M., Szafarska-Szczepanik A., Żyromska A., Autoimmunologiczne zapalenie wątroby, „Gastroenterologia Polska”, 1998, 5(3), s. 289–296.

Data aktualizacji: 07.12.2017,
Opublikowano: 15.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej