Audiometria tonalna – czym jest i do czego jest wykorzystywana?

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Audiometria tonalna jest jednym z najbardziej podstawowych badań słuchu, na podstawie którego możliwe staje się określenie rodzaju i głębokości jego upośledzenia. Uszkodzenia słuchu są najczęściej występującymi zaburzeniami narządów zmysłów u ludzi.

Aktualnie najczęściej stosowanym testem oceny wydolności słuchu jest PTA. Jest to badanie audiologiczne, które określa stopień ubytku słuchu i rodzaj niedosłuchu – przewodzeniowy lub odbiorczy. Audiometria tonalna stosowana jest w badaniach przesiewowych (skriningowych), medycynie pracy i diagnostyce laryngologicznej.

Co oznacza skrót PTA?

Audiometria tonalna (ang. pure tone audiometry – PTA) jest jedną z częściej wykorzystywanych metod do subiektywnego badania słuchu. Badanie PTA stosowane jest do określania progu słyszenia, na podstawie czego możliwa staje się ocena rodzaju i stopnia upośledzenia zmysłu słuchu.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania PTA

Wśród wskazań do przeprowadzenia audiometrii tonalnej wymienia się m.in.:

  • podejrzenie ubytku słuchu – niedosłuch przewodzeniowy (zaburzenia występują w części przewodzącej dźwięk, jak przewód słuchowy zewnętrzny i ucho środkowe) lub niedosłuch odbiorczy (zaburzenia występują w części odbierającej dźwięk, jak narząd Cortiego, zwój spiralny, nerw ślimakowy);
  • narażenie na czynniki uszkadzające narząd słuchu, jak hałas, wibracje, związki chemiczne wykazujące działanie ototoksyczne;
  • urazy głowy;
  • choroby naczyń mózgowych, np. tętniaki;
  • częste szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia równowagi;
  • stwardnienie rozsiane.

Z kolei jeśli chodzi o przeciwwskazania, badania PTA nie przeprowadza się, jeśli:

  • kontakt z daną osobą jest utrudniony, ponieważ PTA opiera się na współpracy z chorym;
  • osoba cierpi na klaustrofobię, gdyż kabina, w której przeprowadza się badanie, jest ciasnym i zamkniętym pomieszczeniem.

Zastosowanie badania PTA

Audiometria tonalna pozwala określić lokalizację przyczyny niedosłuchu – ocenić, czy znajduje się ona w uchu środkowym, wewnętrznym czy też dalej położonych odcinkach drogi słuchowej. Na podstawie badania wskazuje się najcichszy dźwięk, jaki dana osoba jest w stanie usłyszeć.

Badanie PTA analizuje cechy typowe dla słyszenia nadprogowego, m.in. rozróżnianie niewielkich zmian częstotliwości, zmęczenie słuchowe i zdolność rozróżniania przyrostów natężeń.

Na czym polega badanie PTA?

PTA to badanie polegające na pomiarze ubytków słuchu dla dźwięków prostych o sinusoidalnym przebiegu i różnych częstotliwościach, przy przewodnictwie kostnym lub powietrznym. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a ponadto w pełni bezpieczne i nie wywołuje uczucia dyskomfortu. Przeprowadza je laryngolog, audiolog lub protetyk słuchu. Wyniki uzyskuje się natychmiast po zakończeniu testów. Trwają one około 20 minut. Nie wymagają przygotowania ze strony osoby im poddawanej i nie wywołują żadnych działań niepożądanych.

Audiometria tonalna progowa to badanie wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia zwanego audiometrem. Generuje on dźwięki o częstotliwości od 125 do 10 000 Hz. Test jest przeprowadzany w specjalnej kabinie pomiarowej, która jest wyciszona i ma przeszkloną ścianę wychodzącą na pomieszczenie, gdzie znajduje się specjalista. Osobie badanej zakłada się słuchawki i podaje tony pomiarowe o określonej częstotliwości. Wręcza się jej mały pilot, którym sygnalizuje ona odpowiedź, kiedy zaczyna słyszeć dźwięk.

Najcichszy sygnał słyszalny przez badaną osobę uzyskuje się, zmniejszając głośność dźwięków po każdej odpowiedzi. Prowadzący badanie będzie to robił do momentu, aż sygnał stanie się na tyle cichy, że badany przestanie go słyszeć. Test przeprowadza się osobno dla każdego ucha.

Badanie PTA nie odzwierciedla jednak sytuacji występujących w rzeczywistym świecie, w którym konieczne jest odbieranie sygnałów o natężeniu ponadprogowym, na tle szumu otoczenia. Dlatego też coraz częstszą praktyką jest wykorzystywanie słuchawki kostnej, która emituje dźwięki dla stworzenia tła dla tonów wykorzystywanych w badaniu. Wówczas wynik jest bardziej wiarygodny.

Audiometria tonalna – wyniki

Wyniki badania PTA prezentowane są graficznie w postaci wydruku dwóch krzywych na siatce. Lewa strona wykresu odpowiada dźwiękom niskim, zaś prawa strona tonom wysokim. Przewodnictwo powietrzne oznaczają linie ciągłe, a kostne – linie przerywane. Jeśli są one położone blisko siebie, to oznacza, że słuch jest prawidłowy. Jeśli między liniami jest duża rozbieżność, to wskazuje na zaburzenia słyszenia i dysfunkcje układu słuchu. W przypadku niedosłuchu przewodzeniowego na audiogramie zauważy się prawidłowo przebiegającą krzywą kostną i krzywą powietrzną wskazującą podwyższony próg słyszenia. Zaś niedosłuch odbiorczy na wykresie uwidacznia się, gdy krzywe przebiegają bardzo blisko siebie, ale mają wysoki próg słyszenia. Na podstawie wyników audiogramu dobiera się ewentualnie aparat słuchowy.

Ocenę czynnościowego stanu słuchu w oparciu o PTA przeprowadza się na podstawie podziału zaproponowanego przez Światową Organizację Zdrowia – brak niedosłuchu lub niedosłuch niewielkiego stopnia rozpoznaje się, gdy średni próg słuchu w częstotliwościach istotnych dla rozumienia mowy (0,5, 1, 2 i 4 kHz) nie przekracza 40 dB HL w uchu lepiej słyszącym.

Zobacz wideo: Badanie słuchu

Wiem co jem, wiem co kupuję

Bibliografia:

1. Śliwińska-Kowalska M., Bochnia M., Obrębowski A., Audiologia kliniczna, Łódź, Mediton Oficyna Wydawnicza, 2005.

2. Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J., Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Poznań, Termedia, 2010.

3. Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B., Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.

4. Pruszewicz A., Audiologia kliniczna – zarys, Poznań, Wyd. Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2003.

5. Kotyło P., Soli S., Rajkowska E., Śliwińska-Kowalska M., Porównanie różnych metod oceny stanu słuchu u czynnych zawodowo kierowców, „Otorynolaryngologia”, 2014, 13(4), s. 213–218.

A: Olga Dąbska

Data aktualizacji: 01.09.2021,
Opublikowano: 01.09.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej