Asthenozoospermia – jak ją leczyć? Czy uniemożliwia zajście w ciążę?

Fot: Herrndorff / fotolia.com

Asthenozoospermia to inaczej zbyt mała liczba odpowiednio ruchomych plemników w nasieniu. Nie wyklucza ona zajścia w ciążę, ale bardzo je utrudnia. Przyczyny asthenozoospermii mogą leżeć w niezdrowym stylu życia i przebytych wcześniej chorobach. Lekarze wciąż szukają sposobu na jej leczenie.

Schorzenie to stwierdza się poprzez badanie ogólne nasienia. Przy podejrzeniu asthenozoospermii bierze się w nim pod uwagę dwa rodzaje ruchomych plemników: plemniki poruszające się ruchem postępowym i poruszające się ruchem niepostępowym. Pierwsze przemieszczają się po linii prostej i są o wiele szybsze od pozostałych. Plemniki drugiego rodzaju są znacznie wolniejsze i często zmieniają kierunek. Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia z 2010 r. odsetek wszystkich ruchomych plemników po godzinie od pobrania nasienia powinien wynosić niemniej niż 40%. Odsetek plemników poruszających się ruchem postępowym nie powinien być niższy niż 32%. Wyniki badania spermy najlepiej skonsultować z lekarzem andrologiem.

Asthenozoospermia – przyczyny

Niestety, współczesna medycyna wciąż nie zna konkretnych przyczyn asthenozoospermii. Niektórzy lekarze uważają, że mogą ją powodować geny lub jest to naturalny efekt procesu starzenia (ruchliwość plemników wyraźnie spada po 45. roku życia). Przyjmuje się też, że ważną rolę odgrywa styl życia i przebyte choroby. Do czynników ryzyka zalicza się:

  • palenie tytoniu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • kontakt z toksycznymi substancjami, np. pestycydami lub metalami ciężkimi,
  • stany zapalne jąder, najądrza i układu moczowo-płciowego,
  • przegrzewanie jąder, np. w saunie,
  • żylak powrózka nasiennego,
  • infekcje powodujące wytwarzanie przeciwciał antyplemnikowych,
  • zaburzenia czynności prostaty,
  • wystawienie na działanie pola elektromagnetycznego,
  • wolne rodniki.

Asthenozoospermii sprzyjają też niektóre choroby. Jedną z nich jest pierwotna dyskineza rzęsek. Powoduje ona nieruchomość rzęsek pokrywających nabłonek w niektórych częściach ciała, na przykład w tchawicy rzęski umożliwiają przesuwanie dostających się z zewnątrz zanieczyszczeń. Choroba ta dotyczy także witek plemników, co znacznie upośledza ich ruchliwość. Mężczyźni cierpiący na pierwotną dyskinezę rzęsek są zazwyczaj bezpłodni.

Asthenozoospermia – leczenie

Schorzenie diagnozuje się w badaniu ogólnym nasienia. Nadal jednak nie wiemy, jak leczyć asthenozoospermię. Dlatego mężczyznom, którzy mają z nią problem lub chcą jej zapobiec, zaleca się porzucenie niezdrowych nawyków, takich jak palenie tytoniu czy picie alkoholu w zbyt dużych ilościach. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury jąder. Może to oznaczać ograniczenie gorących kąpieli, rezygnację z sauny, podgrzewania foteli w samochodzie, noszenia obcisłej bielizny czy trzymania laptopa na kolanach. Nie wolno też narażać się na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak pestycydy czy metale ciężkie.

Bardzo istotnym czynnikiem w leczeniu asthenozoospermii jest dieta. Zmniejszenie ruchliwości plemników mogą powodować wolne rodniki, które niszczą strukturę nasienia. Ich działanie neutralizują antyoksydanty, takie jak np. witamina C. Jej źródłem są: acerola, zielona pietruszka, czarna porzeczka, brukselka, szpinak czy owoce cytrusowe. Antyoksydantem jest też witamina E. Można ją znaleźć przede wszystkim w orzechach: laskowych, ziemnych i migdałach, a także w nasionach słonecznika, pomidorach, botwinie oraz szpinaku. Jak wykazały badania, obie te witaminy, połączone dodatkowo z przyjmowaniem preparatów z cynkiem, mogą zwiększyć ruchliwość plemników aż o 24%.

Lekarze zalecają stosowanie witamin C i E również w sytuacjach, gdy przyczyną asthenozoospermii są stany zapalne. Oprócz tego pacjentowi podaje się wtedy także witaminy B i B12 oraz preparaty wapnia, żelaza i fosforu.

To, czy zmiany przyniosły pożądany skutek, sprawdza się w ponownym badaniu nasienia. Należy je przeprowadzić około 1,5 miesiąca po wprowadzeniu zmian w życie.

Asthenozoospermia – a ciąża

Celem plemnika jest zapłodnienie komórki jajowej. Zanim jednak uda mu się do niej dotrzeć, musi pokonać długą drogę Jest to możliwe tylko dla plemników poruszających się ruchem postępowym. Ich zbyt mała ilość nie wyklucza zajścia partnerki w ciążę, ale bardzo je utrudnia. Dlatego parom, którym asthenozoospermia uniemożliwia posiadanie potomstwa, lekarze proponują wspomagane metody poczęcia. Oznacza to najczęściej zapłodnienie in vitro. Po oddzieleniu plemników od płynnej części nasienia wybiera się spośród nich te o prawidłowej budowie. Następnie komórkę jajową umieszcza się w płynie zawierającym wyselekcjonowane plemniki, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Zabieg ten wspiera się często, stosując docytoplazmatyczne podanie plemnika. Do komórki jajowej trafia wówczas tylko jeden starannie wyselekcjonowany plemnik dający najlepsze rokowania.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej