Arytmia nadkomorowa – rodzaje, przyczyny i leczenie

Fot. stevanovicigor / Getty Images

Nadkomorowe zaburzenia rytmu przyjmują różne postacie. W niektórych sytuacjach mogą zmniejszać efektywność krążenia i dodatkowo obciążać serce. Leczenie zmierza do stabilizacji rytmu serca i wyrównania ewentualnych (rzadszych niż w przypadku arytmii komorowych) objawów niewydolności.

Nadkomorowe arytmie są związane z nieprawidłowym działaniem układu bodźcoprzewodzącego serca. Przyjmują m.in. postać częstoskurczu, bradykardii, skurczów dodatkowych albo trzepotania lub migotania przedsionków.

Warto wiedzieć: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Prawidłowy rytm serca

Prawidłowy rytm serca to praca miarowa, z częstością od 60 do 100 skurczów na minutę. W zapisie elektrokardiograficznym (EKG) obserwuje się tzw. rytm zatokowy, w którym impulsy elektryczne, powodujące skurcz mięśnia sercowego, wyzwalane są w węźle zatokowym – jednym z głównych elementów układu bodźcoprzewodzącego serca. Dzięki temu fala skurczu rozprowadzana jest tak, by najpierw kurczyły się przedsionki, a później komory. Fala krwi przemieszcza się wtedy efektywnie do tętnic płucnych i aorty.

Arytmia nadkomorowa

Arytmie nadkomorowe pojawiają się w przypadku nieprawidłowej stymulacji serca przez układ autonomiczny, w zaburzeniach wodno-elektrolitowych oraz w sytuacjach niedotlenienia lub uszkodzenia tkanki sercowej. Przyczyną może też być uboczne działanie niektórych leków.

O tym, jak wygląda leczenie arytmii dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie arytmii? Źródło 36,6

Najczęstsze postacie arytmii nadkomorowej to:

  • tachykardia (przyspieszenie pracy serca powyżej 100 skurczów/min),
  • bradykardia (rytm wolniejszy niż 60/min),
  • skurcze dodatkowe nadkomorowe,
  • tzw. rytm ektopowy nadkomorowy (SVE) – impulsy powstają w pobliżu węzła zatokowego, ale poza jego obrębem.

Zaburzeniami rytmu serca o pochodzeniu nadkomorowym są też trzepotanie i migotanie przedsionków. Oba te stany nie pozwalają na prawidłowe przepompowywanie krwi przez przedsionki. Pierwszy z nich to szybka (nawet do 350/min), ale skoordynowana akcja skurczowa przedsionków, powodująca najczęściej blok przedsionkowo-komorowy, w którym kilku skurczom przedsionków odpowiada jeden skurcz komór (najczęściej w stosunku 2:1). Migotanie to chaotyczne, nieuporządkowane skurcze przedsionków, powodujące niemiarową akcję skurczową komór, inicjowaną na niskich piętrach układu bodźcoprzewodzącego.

Arytmia nadkomorowa – objawy

Subiektywnie odczuwane przez chorego objawy arytmii nadkomorowej to najczęściej:

  • uczucie kołatania i trzepotania serca,
  • wrażenie, że serce się zatrzymuje, pracuje nieregularnie,
  • zawroty głowy, mroczki przed oczami.

Pojawienie się arytmii nadkomorowej może spowodować zmniejszoną tolerancję wysiłku, ograniczenie wydolności organizmu. Pod względem czasu trwania nadkomorowe zaburzenia rytmu dzieli się na napadowe i utrwalone.

Występowanie arytmii nadkomorowej podejrzewa się przy ujawnieniu w badaniu takich symptomów, jak: nieprawidłowa częstość skurczów serca, jego nieregularna praca wyczuwalna przy badaniu pulsu i osłuchiwaniu, obniżone ciśnienie tętnicze krwi. Ostatecznie arytmię nadkomorową potwierdza się w badaniu EKG. Pozwala ono na stwierdzenie, czy przewodzenie impulsów elektrycznych i fala depolaryzacji mięśnia sercowego (powiązana ze skurczem) są prawidłowe. Można zlokalizować (w przypadku SVE) pozazatokowy ośrodek wyzwalający zastępczy rytm serca oraz określić, czy w chwili badania nie występuje blok serca (np. blok przedsionkowo-komorowy). EKG umożliwia też rozpoznanie zmian niedokrwiennych w mięśniu sercowym, choć charakterystyczne cechy zapisu uwidaczniają się z pewnym opóźnieniem.

Należy pamiętać, że u sportowców lub osób wykonujących regularnie intensywną pracę fizyczną spoczynkowe tętno może być wolniejsze niż normalnie i zawierać się w przedziale 50–60/min. Zjawisko to nie świadczy o żadnej patologii.

Rozpoznawanie napadowych nadkomorowych zaburzeń rytmu

Rozpoznanie utrwalonej arytmii nadkomorowej jest stosunkowo łatwe – wystarcza do tego zwykle standardowe EKG. Zidentyfikowanie przyczyny chwilowego, złego samopoczucia i rodzaju zaburzeń pracy serca jest trudniejsze w przypadku zmian napadowych.

Badanie metodą Holtera to trwające zwykle 24 godziny ciągłe zapisywanie elektrokardiogramu na urządzeniu, które pacjent nosi przy sobie. Wyniki ocenia się, poszukując chwilowych zaburzeń rytmu (szczególnie w tych momentach, które zgłaszane są jako okres złego samopoczucia, intensywnego wysiłku lub stresu). Dzięki tej metodzie można rozpoznać zaburzenia pracy serca, które nie występują w chwili badania lekarskiego. Diagnozowanie arytmii nadkomorowych w holterze przynosi nie tylko informację o ich rodzaju, ale również o częstości i intensywności występowania napadów.

Próby wysiłkowe to obserwacja pracy serca pacjenta w czasie aktywności fizycznej (zwykle na ruchomej bieżni lub cykloergometrze). Istniejące arytmie ujawniają się często przy odpowiednio dobranym obciążeniu, kiedy puls przyspiesza, podwyższa się ciśnienie i wzrasta zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen.

Przyczyny arytmii nadkomorowych

Przyczyny pojawiania się nadkomorowych zaburzeń rytmu serca mogą mieć charakter czynnościowy lub wiązać się z istnieniem zmian chorobowych w mięśniu sercowym lub innych narządach ciała.

Arytmie mogą pojawiać się:

  • po spożyciu alkoholu, dużych dawek kofeiny czy teiny,
  • u palaczy,
  • u osób spożywających substancje psychoaktywne (dopalacze, narkotyki),
  • w trakcie intensywnego wysiłku lub ciężkiego stresu,
  • u osób z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi (np. niedożywionych lub odwodnionych).

Procesami chorobowymi prowadzącymi do arytmii nadkomorowych są np.

Zaburzenia rytmu mogą być jednym z objawów ostrych stanów zagrożenia życia, takich jak zawał mięśnia sercowego czy zator tętnicy płucnej.

Metody leczenia nadkomorowych zaburzeń rytmu

Podstawową metodą leczenia i zapobiegania arytmiom nadkomorowym jest leczenie farmakologiczne, prowadzone przez kardiologa. W przypadku niektórych schorzeń niezbędne może być wykonanie kardiowersji za pomocą impulsu elektrycznego albo zastosowanie stymulatora serca (wprowadzonego doraźnie przezprzełykowo lub wszczepionego na stałe). W utrwalonych arytmiach coraz częściej wykonuje się tzw. ablację, czyli chirurgiczne przerwanie dróg, które powodują niewłaściwe pobudzanie serca.

Arytmie nadkomorowe a sport

Stwierdzenie arytmii nadkomorowych u osób czynnie uprawiających sport jest zawsze wskazaniem do specjalistycznego badania ze względu na ryzyko wystąpienia ostrych powikłań pod wpływem wysiłku. Kardiolog może zakwalifikować chorego do leczenia, zalecić zmniejszenie poziomu obciążeń albo zezwolić na warunkowe dopuszczenie do uprawiania sportu i prowadzenie dalszej obserwacji.

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 05.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej