Arytmia komorowa i nadkomorowa – przyczyny, leczenie, objawy

Fot. spukkato / Getty Images

Arytmia komorowa i nadkomorowa może dawać różne objawy. Czasem jest to nieprzyjemne uczucie mocnego bicia serca, innym razem – utrata przytomności, a nawet zatrzymanie krążenia i zgon.

Arytmia to rodzaj zaburzenia rytmu pracy serca, czyli jego przyspieszenie, zwolnienie bądź nieregularność. Przyczyn arytmii jest wiele, najczęściej jednak jest ona wynikiem choroby niedokrwiennej serca, wad zastawkowych serca, innych wad wrodzonych serca, nadciśnienia tętniczego czy zaburzeń elektrolitowych. Rytm serca narzucany jest przez tzw. układ bodźco-przewodzący serca, który rozpoczyna się w węźle zatokowo-przedsionkowym, a następnie przez przedsionki i kolejne struktury tego układu impuls jest przewodzony do mięśni komór. Ognisko arytmii może powstać właściwie na każdym poziomie. Najczęstszy ich podział to arytmie nadkomorowe i komorowe.

Więcej o objawach arytmii serca dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Objawy arytmii serca. Źródło: 36,6

Arytmia komorowa i nadkomorowa – przyczyny i patomechanizm

Arytmia serca może pojawiać się tylko napadowo bądź utrzymywać się przez dłuższy czas. Częstotliwość wykrywania arytmii stwierdza się częściej u ludzi starszych. Poza wiekiem do czynników ryzyka arytmii zalicza się: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, cukrzycę typu 2, otyłość, wywiad rodzinny w kierunku chorób serca. Na rytm serca ma wpływ wiele przyjmowanych leków. Bardzo często zdarza się, że zaburzenia rytmu serca wynikają z zaburzeń gospodarki elektrolitowej.

Arytmią nie określa się przyspieszenia akcji serca związanej z wysiłkiem fizycznym (chyba że dochodzi do patologicznego wzrostu akcji serca) ani lekkiego zwolnienia podstawowej akcji serca u osób wytrenowanych.

Najczęstsze postacie arytmii to:

Migotanie komór jest właściwie jedną z najgroźniejszych postaci arytmii komorowych, ponieważ w jej mechanizmie dochodzi do zatrzymania krążenia, a brak odpowiedniej reakcji i pomocy prowadzi do zgonu.

Objawy arytmii komorowych i nadkomorowych

Arytmie serca mogą nie dawać żadnych objawów i być rozpoznawane przypadkowo w wykonanym badaniu elektrokardiograficznym (EKG). Zaburzenia rytmu serca są odczuwane i interpretowane przez chorych w różny sposób. Najczęściej skarżą się oni na uczucie szybkiego, nierównego bicia serca. Bicie serca jest mocne i często nieprzyjemne. Niekiedy zaburzenie rytmu serca powoduje objawy w postaci kłucia w klatce piersiowej, szczególnie jeśli arytmia jest wygenerowana przez chorobę niedokrwienną. Osoby z arytmią nadkomorową, np. z migotaniem przedsionków w postaci utrwalonej, czasami nie odczuwają w ogóle żadnych dolegliwości. Jednak napadowe migotanie zdecydowanie jest przez chorych odczuwalne. Arytmie komorowe są bardzo niebezpieczne i częściej ich przebieg może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. Mogą pojawić się zimne poty, uczucie gorąca, duszność, osłabienie. Zdarza się także utrata przytomności, która może wiązać się z następczym zatrzymaniem krążenia i zgonem.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Diagnostyka arytmii komorowych i nadkomorowych

Bardzo często zaburzenia rytmu serca upośledzają komfort życia, a także stanowią zagrożenie dla chorego. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie arytmii nadkomorowej bądź komorowej i podjęcie właściwego leczenia.

Celem określenia przyczyny arytmii wykonuje się badanie EKG. Ponadto pomocne są badanie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej i badanie echokardiograficzne. Niekiedy wystarczy pojedynczy zapis EKG, jeśli arytmia jest przewlekłym stanem. Jeśli natomiast jest napadowa, może być problem z uchwyceniem jej w pojedynczym zapisie EKG i w tym celu wykonuje się rejestr rytmu serca przez całą dobę metodą Holtera. Przy podejrzeniu chorób kardiologicznych, np. choroby niedokrwiennej, która generuje zaburzenia rytmu serca, można wykonać np. test wysiłkowy, a także koronarografię.

Do badań dodatkowych zalicza się badanie poziomu elektrolitów, funkcji nerek, parametrów krzepnięcia krwi. Należy też koniecznie zwrócić uwagę na przyjmowane przez pacjenta leki, ponieważ to one mogą stanowić przyczynę arytmii. Jeśli badania wykazują nawrotowe częstoskurcze nadkomorowe i komorowe, konieczne jest wysłanie chorego na specjalistyczne badania w wyspecjalizowanym ośrodku kardiologicznym.

Leczenie arytmii komorowych i nadkomorowych

Leczenie arytmii jest różne w zależności od rodzaju zaburzenia i nasilenia objawów u chorego. Najlepsze efekty leczenia osiąga się, kiedy podłożem arytmii jest odwracalna przyczyna, jak np. zaburzenia elektrolitowe, wady zastawkowe czy nadciśnienie tętnicze. Bez względu na przyczynę, konieczna w leczeniu arytmii jest zmiana trybu życia, właściwe odżywianie, walka z otyłością i nadwagą. Należy wyeliminować czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej i arytmii, czyli m.in. rzucić palenie, wdrożyć (w miarę możliwości i w przypadku braku przeciwwskazań) lekką lub umiarkowaną aktywność fizyczną, a także leczyć choroby podstawowe, jak cukrzyca, nadciśnienie czy hipercholesterolemia.

Do leków stosowanych w arytmii zalicza się amiodaron, beta-blokery, antagonistów wapnia czy glikozydy. Część chorych kwalifikowana jest do leczenia zabiegowego w postaci wszczepienia kardiowertera-defibrylatora, ablacji, zabiegów zastawek serca, leczenia zabiegowego choroby niedokrwiennej serca czy przeprowadzenia kardiowersji elektrycznej.

Ablacja to sposób na zbadanie serca. Na czym polega? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Ablacja - badanie serca. Źródło: 36,6 

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej