Zacznijmy od tego, że arytmia to schorzenie, które może dawać różne objawy. Chorzy mogą odczuwać duszność, uczucie kołatania serca, bóle w klatce piersiowej, uczucie gorąca lub osłabienia, zimne poty, mogą się także zdarzyć omdlenia. Najczęstsze postacie arytmii to: skurcze dodatkowe komorowe, częstoskurcz komorowy, skurcze dodatkowe nadkomorowe, częstoskurcz nadkomorowy, przyspieszenie akcji serca (tachykardia), zwolnienie akcji serca (bradykardia), migotanie przedsionków. Aby potwierdzić lub wykluczyć arytmię serca wykonuje się badanie EKG, RTG klatki piersiowej, echo serca oraz badanie metodą Holtera.
Warto wiedzieć: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii
Arytmia serca może występować w postaci łagodnej, ale występują także arytmie bardzo złośliwe, które grożą zatrzymaniem pracy serca. Do leczenia takiego schorzenia służy kardiologom zabieg ablacji lub krioablacji. W tym drugim przypadku chodzi o wymrażanie tkanki odpowiedzialnej za arytmię. Ablacja to z kolej zabieg, gdzie na tkankę odpowiedzialną za arytmię oddziałuje wysoka temperatura.
Zabieg ablacji wykonuje się poprzez wprowadzenie do tętnicy udowej specjalnej elektrody, którą później przez tętnicę wprowadza się do serca. Proces ablacji odbywa się w fontannie soli fizjologicznej, aby był maksymalnie skuteczny i bezpieczny. Jak wygląda obrazowanie serca podczas zabiegu? Skąd lekarz wie, który fragment serca jest odpowiedzialny za powstawanie arytmii? Dowiecie się tego z filmu:
Jak wygląda zabieg ablacji?
Zabieg ablacji jest wbrew pozorom bardzo poważnym zabiegiem, który musi być przeprowadzony niezwykle precyzyjnie. Lekarzowi w trakcie przeprowadzania zabiegu ablacji towarzyszy technik, który pomaga w obrazowaniu serca. W końcu kardiochirurg musi dokładnie wiedzieć, gdzie aplikuje prąd. Kamera 36,6 °C towarzyszyła dr. hab. n. med. Pawłowi Ptaszyńskiemu w Klinice Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podczas wykonywania zabiegu. Zobaczcie sami:
Historia Filipa
Filip pamięta z operacji, a właściwie zabiegu, wszystko - od momentu wkłucia się do pachwiny do momentu wprowadzenia elektrody do serca i wypalania. Ablacja jest metodą leczenia arytmii, która w przypadku Filipa mogła zakończyć się zatrzymaniem akcji serca. Jak czuje się Filip? Zobaczcie na filmie jego relację z zabiegu ablacji: