Artroskopia barku – na czym polega, rehabilitacja, powikłania

Fot: beeboys / stock.adobe.com

Artroskopia barku polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie wziernika (endoskopu) do stawu, co umożliwia dokładne obejrzenie jego wnętrza, precyzyjną diagnozę oraz przeprowadzenie niezbędnych działań leczniczych. Po zabiegu pacjent nie wymaga długiej rehabilitacji.

Artroskopia barku jest coraz popularniejszym zabiegiem, ponieważ przybywa osób skarżących się na problemy ze stawem barkowym, czyli strukturą składającą się z głowy kości ramiennej i łopatki, odpowiedzialnej za największy zakres ruchów kończyny górnej. Często skarżymy się na dolegliwości bólowe (występujące również w spoczynku), niekiedy promieniujące do kręgosłupa szyjnego oraz ręki, a także znaczne ograniczenie możliwości wykonywania ruchów. W zdiagnozowaniu przyczyn pomaga właśnie artroskopia stawu barkowego, której zaletami są:

  • stosunkowo mała inwazyjność,
  • niewielkie blizny,
  • krótki pobyt w placówce służby zdrowia,
  • szybka rehabilitacja,
  • możliwość powrotu do codziennej aktywności niedługo po zabiegu.

Dlaczego boli nas bark? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze ból barku? Źródło: 36,6

Artroskopia barku – na czym polega

Artroskopia barku jest wykonywana najczęściej w znieczuleniu miejscowym, choć czasami lepszym rozwiązaniem dla przeprowadzającego zabieg lekarza może okazać się znieczulenie ogólne. Decyzję w tej sprawie chory podejmuje po wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem.

Na początku operacji, trwającej zwykle około godziny, dokonuje się zazwyczaj dwóch niewielkich nacięć skóry (5–8 mm), a następnie wypełnia staw barkowy specjalnym płynem umożliwiającym rozciągnięcie torebki stawowej i pomagającym uzyskać odpowiedni obraz wnętrza.

Później zostaje tam wprowadzony układ optyczny z kamerą, dzięki któremu lekarz może zbadać poszczególne struktury stawu barkowego: obrąbek stawowy, chrząstkę, ścięgno głowy długiej bicepsa oraz ścięgna stożka rotatorów. Podczas artroskopii stawu barkowego ocenia się również stan przestrzeni podbarkowej, czyli obszaru między ścięgnami stożka rotatorów a wyrostkiem barkowym łopatki.

Artroskopia barkowa umożliwia przeprowadzenie w czasie zabiegu działań leczniczych za pomocą zminimalizowanych narzędzi chirurgicznych. Zwykle wykonuje się naprawę uszkodzonych struktur (obrąbka, torebki) powodujących niestabilność stawu, usuwa przerośniętą błonę maziową, wygładza uszkodzone fragmenty chrząstki stawowej, przecina przebiegające przez staw ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia – szczególnie w przypadku przewlekłego stanu zapalnego lub niestabilności.

Artroskopia barkowa jest znacznie mniej inwazyjna od innych zabiegów dokonywanych na stawie barkowym, chociażby artrotomii, podczas której cały staw zostaje szeroko otwarty. Sprzyja to szybszemu powrotowi do zdrowia pacjenta oraz zmniejsza ryzyko zakażenia okołooperacyjnego. Po przeprowadzeniu artroskopii na rany zakłada się pojedyncze szwy, a następnie opatrunek.

Należy pamiętać, że na 10–14 dni przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania, najczęściej są to: grupa krwi, morfologia, elektrolity, poziom cukru, próby wątrobowe, układ krzepnięcia, EKG, zdjęcie klatki piersiowej oraz analiza moczu. Musimy być także zaszczepieni przeciw zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Osoby z chorobami serca, płuc, wątroby, nerek lub układu nerwowego powinny skonsultować plan artroskopii barkowej z lekarzem prowadzącym, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do operacji.

Artroskopia barku – rehabilitacja

Artroskopia barkowa to zabieg umożliwiający skrócenie okresu rehabilitacji pooperacyjnej do niezbędnego minimum. W pierwszej dobie po zabiegu otrzymujemy zwykle leki przeciwbólowe, rękę zabezpiecza zaś stabilizator – temblak, a bark jest chłodzony, by zmniejszyć obrzęk. Przez co najmniej tydzień zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej. Szwy zdejmuje się zazwyczaj po 2 tygodniach od zabiegu. W tym okresie wymagane jest także unieruchomienie barku na temblaku. Później można rozpocząć ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty.

Czas powrotu do zdrowia i rehabilitacji zależy od rodzaju leczenia przeprowadzonego w czasie artroskopii barkowej. Na przykład po usunięciu zrostów torebki stawowej pełną sprawność fizyczną można osiągnąć szybciej niż po zeszyciu ścięgien mięśni rotatorów.

Artroskopia barku – powikłania

Po zabiegu artroskopii barku rzadko następują powikłania, ale ich ryzyko oczywiście istnieje, jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej. Należy liczyć się z nadmiernym krwawieniem, powstaniem skrzepów krwi, możliwością zakażenia czy uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów.

Jeśli po artroskopii stawu barkowego zaobserwuje się podwyższoną temperaturę ciała (ponad 38 stopni), nasilający się ból (zarówno miejsca nacięcia, jak i głowy), nudności i wymioty, a okolica rany jest coraz bardziej obrzęknięta i zaczerwieniona, a także wydobywa się z niej duża ilość krwistej wydzieliny, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak można zmniejszyć odczuwany ból kręgosłupa? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jarek 25.12.2018r.

Czy mozna leciec samolotem od razu
Po zabiegu?

Kasia 11.04.2018r.

Mam pytanie, czy można lecieć samolotem w dwa dni po operacji arthroskopii stawu barkowego. Z góry dziękuję

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej