Arechin - pierwszy lek, który może być stosowany u osób zakażonych koronawirusem
Fot: Grace Cary / gettyimages.com
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zdecydował, że farmaceutyk Arechin może być stosowany w leczeniu choroby COVID-19.
Zgodnie z decyzją URPL farmaceutyk Archein może być stosowany przy "zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2".
Arechin to lek pierwotniakobójczy. Do tej pory stosowany był w leczeniu m.in. tocznia rumieniowatego. Firma, która wytwarza farmaceutyk ma już zabezpieczone partie leku. Decyzja o tym kiedy lek trafi do pacjentów zdecyduje Ministerstwo Zdrowia.
Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie wywołuje ostre zapalenie płuc, które przebiega podobnie do SARS (ostra niewydolność oddechowa). U osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 obserwuje się duszności, wysoka gorączkę, kaszel, bóle mięśni i stawów. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby, które mają choroby przewlekłe.
Pierwszym ogniskiem choroby COVID-19 było chińskie miasto Wuhan. Mimo starań tamtejszych władz patogen zaczął szybko się rozprzestrzeniać poza Azję. Dzisiaj z wirusem walczą obie Ameryki, Europa oraz Bliski Wschód.
W Polsce zakażenie potwierdzono u 119 osób, z czego trzy osoby zmarły.
Jak długo może potrwać pandemia COVID-19? Zobacz film i dowiedz się co na ten temat mówią specjaliści:
Zobacz film: Ile może potrwać epidemia COVID19? Źródło: Discovery Life
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 15.03.2020,
Opublikowano: 14.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?