Arachnofobia (lęk przed pająkami) – przyczyny fobii oraz metody leczenia

Fot: Аrtranq / fotolia.com

Arachnofobia, czyli lęk przed pająkami, to stosunkowo częsty rodzaj specyficznej fobii. Osoby z arachnofobią na widok pająków reagują na wiele sposobów, poprzez strach, płacz, wrzask, milczenie, aż po ucieczkę z miejsca, w którym znajduje się pająk. Istnieje kilka przyczyn arachnofobii.

Arachnofobia (z gr. arachne ‘pająk’, phobia ‘fobia’), jest jedną z najczęściej występujących fobii na świecie i na ogół objawia się paraliżującym strachem. Podobnie jak większość fobii, arachnofobia zdaniem wielu psychologów ma początek w dzieciństwie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod leczenia, które pozwalają raz na zawsze wyzwolić się ze strachu na widok pająków i stworzeń ich przypominających.

Na czym polega lęk i strach przed pająkami?

Dla większości osób widok pająka nie jest przyjemny, tym bardziej jego obecność w miejscach niepożądanych, jak np. ubrania, pościel czy meble. Tego typu sytuacje nie wiążą się jednak z wybuchem paniki bądź paraliżującego strachu. U osób cierpiących na arachnofobię nie tylko dochodzi do tego rodzaju emocji, ale również do zniekształcenia wyobrażenia na temat pajęczaków, polegającego na przekonaniu o wywoływanych przez nie niebezpieczeństwie, zagrożeniu zdrowia, a nawet życia. Co więcej, osoby z arachnofobią nie muszą widzieć i bezpośrednio konfrontować się z pająkami, by wprawić się w niechciany nastrój, lęk i rozpacz. Samo myślenie o tych bezkręgowcach wywołuje w nich przerażenie. Pająki w wyobraźni osób z arachnofobią są zdecydowanie większe i potężniejsze niż w rzeczywistości.

Przyczyny arachnofobii

Istnieje wiele przyczyn wywołujących lęk przed pająkami. Jednym z nich jest ciężkie przeżycie w okresie dzieciństwa, które może być związane bezpośrednio z pająkami, czyli np. straszenie pajęczakami przez starsze rodzeństwo. Może zostać także wywołane obserwacjami zachowań dorosłych, którzy bali się widoku pająków. Jak zauważają psycholodzy, jeśli rodzice cierpią na arachnofobię lub reagują na widok pająków nadmiernym obrzydzeniem, wstrętem lub strachem, istnieje wielkie prawdopodobieństwo przekazania tego lęku dzieciom. W dzieciństwie ludzie uczą się wielu zachowań poprzez obserwację i naśladowanie dorosłych, dlatego część specjalistów źródeł arachnofobii upatruje właśnie w tym okresie życia.

Odmienna teoria głosi, że za proces powstawania arachnofobii odpowiedzialny jest lęk pierwotny. Zwolennicy tej teorii zakładają, że w procesie ewolucji wytworzył się mechanizm powodujący chęć ucieczki na widok pająków lub rozpoznanie w nich potencjalnego niebezpieczeństwa. Teoria zakłada także istnienie pewnego kulturowego wyobrażania na temat pajęczaków, które są utożsamiane z czymś strasznym, czego należy unikać. Psychoanalityczna teoria zakłada, że arachnofobia jest projekcją na pająka skłonności analnych danej osoby, ze względu na postrzeganie go jako coś wstrętnego, brudnego i odrażającego. Psychoanalitycy upatrują źródeł tego rodzaju fobii również w okresie edypalnym (między 4. a 7. rokiem życia), kiedy to pająk jest utożsamiany z agresywnym samcem.

Objawy arachnofobii

Lęk przed pająkami w przebiegu arachnofobii to tylko jeden z wielu objawów. Poza nieuzasadnionym strachem najczęściej obecne są także fizyczne symptomy, które można porównać do przeżywania silnego stresu. Arachnofobia objawia się: dreszczami, gęsią skórką, zawrotami głowy (wraz z omdleniami), przyspieszoną pracą serca, nudnościami, wymiotami oraz ogólnym roztrzęsieniem. 

Osoby z arachnofobią na widok pająka często reagują również krzykiem, płaczem, a nawet próbą natychmiastowej ucieczki. Zdarza się, że są tak mocno sparaliżowane, że nie potrafią się poruszyć. Strach przed pająkami nie ustępuje, nawet gdy osoba cierpiąca na arachnofobię zdaje sobie sprawę, że tylko niewielki odsetek pająków na świecie może jej zagrozić.

Jak wyleczyć fobię przed pająkami?

W większości przypadków arachnofobia nie wymaga leczenia, taka osoba po prostu unika kontaktu z pająkami. Terapia może okazać się potrzebna w sytuacji, gdy objawy utrudniają funkcjonowanie człowieka. Istnieje wiele metod leczenia arachnofobii. Skuteczne mogą okazać się metody terapii polegające na oswojeniu oraz późniejszym wyzbyciu się strachu i emocji wywoływanych widokiem pająków.

Jak podkreślają lekarze, jedną z metod przynoszących największe korzyści jest tzw. desensytyzacja (odwrażliwianie). Polega na stopniowym zmniejszaniu reakcji na rzecz lub czynność, która wywołuje strach. Osoby próbujące uporać się z arachnofobią oglądają najpierw zdjęcia pająków, słuchają racjonalnych i uargumentowanych wyjaśnień terapeuty, który prowadzi leczenie. Kolejnym etapem desensytyzacji są próby oswajania się z prawdziwymi pająkami poprzez oglądanie ich w terrarium, zbliżanie się do nich. 

Ostatecznym etapem jest dotknięcie pająka, a nawet trzymanie go na dłoni. Kolejną metodą jest terapia implozywna, zakładająca gwałtowne zderzenie z bodźcem wywołującym lęk, przez wielu nazywana „rzucaniem na głęboką wodą”. W leczeniu arachnofobii polega ona np. na położeniu pająka na ramieniu osoby z arachnofobią bez wcześniejszego poinformowania jej o tym. Po kilku takich zabiegach następuje zwykle osłabienie reakcji lękowej.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 22.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej