Aquacycling, czyli spinning w wodzie. Kto może brać w tym udział?

Fot: Ridofranz / gettyimages.com

Aquacycling daje rewelacyjne efekty, nie obciążając przy tym stawów i kręgosłupa, co często stanowi wymówkę dla wielu osób niepodejmujących żadnej aktywności. Woda stanowi idealne dopełnienie jazdy na rowerku stacjonarnym, dzięki czemu korzyści i ilość spalonych kalorii są ogromne.

Aquacycling jest nowoczesną formą treningu cardio. Oznacza to, że jest to trening wytrzymałościowy, tlenowy. Inna nazwa dla aquacyclingu to spinning w wodzie, ponieważ chodzi w nim przede wszystkim o jazdę na rowerze stacjonarnym. Oczywiście w trening wkomponowane są różnego rodzaju ćwiczenia, a wszystko to wykonywane jest w rytm energicznej muzyki. Mimo iż trening może wydawać się lekki, to jednak pozwala na spalenie ogromnej ilości kalorii i zbędnej tkanki tłuszczowej. Przynosi wiele korzyści i daje rewelacyjne efekty.

Aquacycling – na czym polega i kto może w nim brać udział?

Aquacycling to połączenie treningu cardio na rowerku stacjonarnym z aktywnością w wodzie. Krąg osób mogących skorzystać z tej formy wysiłku jest zdecydowanie większy niż osób mogących uprawiać innego typu treningi cardio. Wiele osób mających problemy z kręgosłupem czy stawami rezygnuje w ogóle z aktywności fizycznej. W tych przypadkach wiele form aktywności nie tylko sprawia trudność, ale również może pogłębiać dolegliwości bólowe. Dla stawów doskonałą formą aktywności jest pływanie, ponieważ woda zmniejsza obciążenie wywierane na stawy podczas ruchu. Jednak nie każdy potrafi pływać, dlatego też nie każdy może sobie na efektywne pływanie pozwolić. Wymyślono więc aquacycling.

Połączono efekty, jakie przynoszą standardowe treningu cardio podczas spinningu (jazdy na rowerku), i właściwości odprężające wody. Dlatego też jest to trening właściwie dla każdego. Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, istnieją pewne przeciwwskazania. Jednak bez względu na wiek czy płeć większość osób może tę aktywność uprawiać. Należy zwrócić uwagę na bardzo ważną grupę osób chcących rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną, jednak borykających się z problemem znacznej otyłości. U nich ćwiczenia na siłowni mogą okazać się dużo bardziej wykańczające i zniechęcające do dalszej pracy, ale przede wszystkim nadmierna masa ciała stanowi przeciwwskazanie do intensywnych ćwiczeń. Wynika to z nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa.

Aquacycling wychodzi temu naprzeciw. Pozwala na skuteczny trening nawet osobom ze znaczną otyłością. Zajęcia odbywają się na basenie, w wodzie, najczęściej grupowo. Instruktor z reguły jest na brzegu, dzięki czemu uczestnicy mogą widzieć, jak wykonuje ćwiczenia. Trening składa się z rozgrzewki, zasadniczej części ćwiczeń i rozciągania. Uczestnicy pedałują na specjalnych rowerkach w wodzie, podczas tego wykonują w rytm muzyki różne zlecone ćwiczenia. Zajęcia prowadzone są zazwyczaj w taki sposób, by angażować wszystkie partie mięśni.

Korzyści ze spinningu w wodzie

Spinning w wodzie przynosi doskonałe korzyści zdrowotne i spektakularne efekty. Pozwala na spalenie bardzo dużej ilości kalorii (nawet 800–1200 kcal podczas godziny treningu). Ponadto aquacycling pozwala nie tylko zredukować tkankę tłuszczową, ale również ujędrnić skórę, co jest bardzo ważne w procesie odchudzania. Podczas zajęć ciało jest poniekąd masowane przez wodę. Okazało się, że nie tylko wpływa to na redukcję cellulitu, ale także na poprawę procesów trawiennych i metabolizmu. Aquacycling ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, choć oczywiście te korzyści można przypisać do każdej aktywności fizycznej. Z tą jednak różnicą, że jak wcześniej wspomniano, ten rodzaj treningu ma mniej przeciwwskazań i więcej osób może tę aktywność podjąć.

Kilka zajęć wystarczy, by zauważyć istotną poprawę w wydolności fizycznej organizmu. Aquacycling doskonale sprawdzi się więc u osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć, ponieważ mimo iż jest to trening intensywny, to jednak możliwy do wykonania nawet dla początkujących. Podczas treningu nie czuć tak bardzo pracy mięśni, wobec czego człowiek jest w stanie zrobić więcej niż w czasie pierwszych ćwiczeń w domu czy na siłowni.

Niepodważalną zaletą aquacyclingu jest pozytywny wpływ na samopoczucie. Wydzielane podczas treningu endorfiny, czyli hormony szczęścia, dodają energii na cały dzień. Ponadto energetyzująca muzyka podczas zajęć dodatkowo motywuje do działania.

Przeciwwskazania do aquacyclingu

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, czy dana forma treningu jest wskazana w określonym przypadku. Jeśli chodzi o aquacycling, przeciwwskazań jest niewiele. Dyskwalifikują z treningu w wodzie niektóre choroby dermatologiczne, ale także zaawansowane hemoroidy czy rany. Mimo korzystnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy nie jest to forma treningu, którą można wprowadzić w zaawansowanej niewydolności krążenia czy oddychania. Jeśli chodzi o przeciwwskazania ortopedyczne, tu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Aquacycling ma korzystny wpływ na układ kostno-stawowy, jednak niektóre kontuzje, naderwane ścięgna, choroby mięśni czy stawów dyskwalifikują z tego typu aktywności. W niektórych przypadkach może ona zostać wprowadzona na etapie rehabilitacji, a w innych niestety należy zrezygnować ze spinningu w wodzie na dłuży czas. Bardzo częstym schorzeniem uniemożliwiającym standardowe ćwiczenia jest dyskopatia. W zależności od zaawansowania choroby aquacycling może okazać się doskonałym wyborem ze względu na odciążenie kręgosłupa bądź może zostać absolutnie przeciwwskazany.

Ciąża jest problematycznym zagadnieniem. To nie jest czas, by nagle zaczynać intensywne treningi. Wtedy należy skupić się na lekkiej lub umiarkowanej aktywności. Jeśli kobieta ćwiczyła już przed ciążą, a ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań, to oczywiście może w takich zajęciach brać udział. Konieczne jest jednak zgłoszenie prowadzącemu, że jest się w ciąży. Zwróci on uwagę, by nie wykonywać ćwiczeń mogących zaszkodzić (ćwiczenia na partie brzucha, podskoki w wodzie). Powinno się unikać tego treningu na etapie zaawansowanej ciąży.

Gdzie ćwiczyć - w domu czy na siłowni? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ćwiczenia w domu czy na siłowni - co wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 14.08.2018,
Opublikowano: 13.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marysia 31.08.2018r.

Moja mama Karo chodzi i ma 42 lata stosuje też dietę sama jej dobrałam kupiła sobie spalacz tłuszczu i teraz schudła woda dając opór nieźle męczy dlatego fajny jest taki trening :)

Karo 22.08.2018r.

Tylko jak przekonać mamę, żeby zapisała się na takie ćwiczenia? Widzę niestety, że z każdym rokiem przybywa jej kilogramów, a nic z tym nie robi. Akurat u nas na basenie są takie ćwiczenia (albo podobne) i myślę, że dobrze by jej to zrobiło. Ale ona nie chce nawet o tym słyszeć. Oferowałam już, że będziemy razem, ale ten argument nie działa. Jak przekonać osobę z coraz większą nadwagą do tego, żeby zaczęła o siebie dbać?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej