Antybiotyki a mleko – czy może dojść do interakcji?

Fot: wakila / gettyimages.com

Antybiotyk i mleko nie stanowią dobrego połączenia. Wysoka zawartość wapnia w produktach mlecznych zaburza wchłanianie antybiotyku z przewodu pokarmowego, co przekłada się na istotny spadek jego skuteczności.

Interakcje pomiędzy żywnością a lekami to codzienny problem w praktyce klinicznej. Czasami zwiększa się dawki leków, chcąc uzyskać pożądany efekt terapeutyczny, gdy tymczasem spożywane produkty blokują wchłanianie niektórych substancji. Antybiotyki wchodzą w różne interakcje z innymi lekami, suplementami czy składnikami diety. Jednak interakcje te nie są wspólne dla wszystkich antybiotyków. Każda grupa leków ma inny mechanizm działania. W przypadku niektórych antybiotyków należy zwrócić uwagę np. na interakcje z mlekiem.

Antybiotyk a mleko – mechanizm interakcji

Główny mechanizm interakcji pomiędzy mlekiem a antybiotykiem polega na hamowaniu wchłaniania leku poprzez duże ilości jonów wapniowych zawartych w mleku i produktach mlecznych. Tym samym oznacza to, że dana interakcja obejmuje nie tylko czyste mleko, ale również produkty mleczne, jak sery, jogurty czy suplementy diety wzbogacane wapniem.

Zobacz film: Trendy w stosowaniu antybiotyków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wapń tworzy z niektórymi lekami, w tym antybiotykami, nierozpuszczalne sole wapnia, które nie mogą zostać wchłonięte z przewodu pokarmowego. Interakcja pomiędzy mlekiem a antybiotykiem obejmuje tylko czas przyjęcia dawki leku oraz kilkadziesiąt minut przed jego połknięciem i po nim. Nie należy więc zupełnie rezygnować z produktów mlecznych na czas kuracji antybiotykiem, ponieważ stanowią one naturalne źródło wspomagające mikroflorę jelitową, a ta podczas antybiotykoterapii jest istotnie zaburzona. Należy jednak zachować stosowany odstęp czasowy pomiędzy przyjęciem antybiotyku a spożywaniem mleka.

Należy podkreślić, że antybiotyk wchodzi w interakcje z jonami wapnia zawartymi wyłącznie w produktach mlecznych. Nie reaguje z jonami wapnia zawartymi w innych produktach.

Czas pomiędzy spożyciem mleka a podaniem antybiotyku

Popijanie jakiegokolwiek leku mlekiem jest niewłaściwe. Dotyczy to m.in. antybiotyków. Szansa na to, iż jony wapniowe zawarte w produktach mlecznych wejdą w interakcję z antybiotykiem są tym większe, im mniejszy jest odstęp czasu pomiędzy przyjęciem dawki leku a wypiciem mleka. Uznaje się, że nie powinien on być krótszy niż 3 godziny, zarówno przed podaniem antybiotyku, jak i już po jego spożyciu.

Jakie antybiotyki wchodzą w interakcje z mlekiem?

Interakcja pomiędzy antybiotykiem a mlekiem jest szczególnie istotna w przypadku fluorochinolonów i tetracyklin. Tetracykliny są antybiotykami rzadko stosowanymi, najczęściej wykorzystywanymi w ropnych zakażeniach skóry i leczeniu trądziku pospolitego.

Zobacz film: Fakty i mity o mleku. Źródło: 36,6.

Podczas stosowania tetracyklin często dochodzi do występowania niepożądanych objawów, np. ze strony przewodu pokarmowego. Jest to antybiotyk wchodzący w interakcje z licznymi lekami i substancjami. Najlepiej na czas kuracji zrezygnować z dużych ilości mleka w diecie, natomiast pamiętać o zastosowaniu probiotyków w postaci suplementów diety. Fluorochinolony to antybiotyki, które również wchodzą w interakcje z mlekiem. Stosowane są w niepowikłanych zapaleniach dróg oddechowych, a także zapaleniach ucha środkowego, zatok, a przede wszystkim przy zakażeniach dróg moczowych.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej