Antybiotyk a antykoncepcja – mechanizm interakcji pomiędzy tymi lekami

Fot: areeya_ann / gettyimages.com

Podczas stosowania przez dłuższy czas antykoncepcji nie zawsze da się uniknąć przyjęcia innych leków, w tym antybiotyków. Tymczasem antybiotyki nie tylko mogą wchodzić w interakcję z antykoncepcją hormonalną, ale również wpływać na inne metody zapobiegania ciąży.

Metoda antykoncepcji jest dostosowywana przez lekarza zawsze według indywidualnych potrzeb. Każda z nich ma określone wskazania i przeciwwskazania. Jednak równie ważne jest zwrócenie uwagi na właściwe prowadzenie danej metody i zaznajomienie się z czynnikami, które mogą ją osłabić. Najczęściej mówi się o antybiotyku w kontekście dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Antybiotyk a antykoncepcja hormonalna

Można wyróżnić wiele metod antykoncepcji. Najczęściej jednak, mówiąc o interakcjach pomiędzy antykoncepcją a antybiotykiem, mamy na myśli dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Wynika to ściśle z tego, iż zawarty w nich etynyloestradiol jest wchłaniany w dużej części do krążenia wątrobowo-jelitowego, wobec czego sporo czynników może mieć wpływ na jego metabolizm. Drugi składnik, jakim jest progesteron, jest całkowicie biodostępny, czyli wchłaniany właściwie w 100%. Dlatego też antybiotyki nie mają wpływu na antykoncepcję opartą wyłącznie na tym hormonie.

Zobacz film: 5 mitów na temat antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn.

Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się również metody, takie jak kształtki wewnątrzmaciczne czy krążki dopochwowe, a także zastrzyki hormonalne czy tzw. minipigułki. Z nimi antybiotyk nie wchodzi w bezpośrednie interakcje, dlatego nie trzeba się obawiać osłabienia ich skuteczności przy braniu antybiotyku.

Należy pamiętać, że podczas antybiotykoterapii działa się destrukcyjnie na naturalną florę bakteryjną pochwy. Niestosowanie barierowych środków ochronnych może sprzyjać infekcjom okolic intymnych. Ponadto należy pamiętać, że niektóre metody antykoncepcyjne teoretycznie mogą zwiększać ryzyko infekcji narządów płciowych poprzez wpływ na pH pochwy. Tym samym dodatkowe stosowanie antybiotyku jeszcze bardziej sprzyja infekcjom bakteryjnym czy grzybiczym.

Zależność pomiędzy przyjęciem antybiotyku a dwuskładnikowego leku antykoncepcyjnego wynika przede wszystkim z wpływu antybiotyku na mikroflorę jelitową. Bakterie jelitowe odgrywają istotną rolę w metabolizmie (procesie dekoniugacji) etynyloestradiolu, stąd też istnieje ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy antykoncepcją a antybiotykiem. Należy więc zawsze przy wdrożeniu antybiotyku stosować dodatkowe metody antykoncepcji (np. prezerwatywę), zarówno w trakcie antybiotykoterapii, jak i 7 dni po jej zakończeniu. Dotyczy to antybiotyków podawanych doustnie, dożylnie oraz domięśniowo.

Zobacz film: Czy antykoncepcja hormonalna może leczyć?. Źródło: Stylowy Magazyn.

Antybiotyki osłabiające działanie tabletek antykoncepcyjnych

Do antybiotyków osłabiających skuteczność dwuskładnikowych leków antykoncepcyjnych należą przede wszystkim:

  • amoksycylina,
  • tetracykliny,
  • klindamycyna,
  • klarytromycyna,
  • cefalosporyny,
  • erytromycyna,
  • kotrimoksazol,
  • azytromycyna.

Antybiotyk a inne metody antykoncepcji

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna to główna metoda antykoncepcji, która wchodzi w interakcję z antybiotykami. Jednak antybiotyk i antykoncepcja naturalna również mogą nie iść ze sobą w parze. Do naturalnych metod antykoncepcji zalicza się przede wszystkim metodę kalendarzykową. Jest skuteczna w sytuacji, kiedy kobieta jest zdrowa i miesiączkuje regularnie. Wtedy pomiary temperatury i obserwacja śluzu szyjkowego (metoda objawowo-termiczna) stanowią również uzupełnienie metody kalendarzykowej i wzrost jej skuteczności.

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Sam antybiotyk niekoniecznie oddziałuje na cykl kobiety, jednak z jakiegoś powodu dany lek jest przyjmowany. Skoro antybiotyk przyjmowany jest z powodu zakażenia, to należy zdawać sobie sprawę, że już sama infekcja może np. opóźnić wystąpienie owulacji, a tym samym nawet niewielkie przesunięcie owulacji zmniejsza skuteczność naturalnej metody. Antybiotyk i infekcja mogą również fałszować pomiary temperatury ciała. Dlatego w czasie infekcji warto pomyśleć o dodatkowej formie zabezpieczenia (np. prezerwatywie).

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

magdek 06.06.2018r.

Kiedy się rozchorowałam i lekarz przepisywał mi antybiotyk, to aż byłam zaskoczona (pozytywnie oczywiście), że sam z siebie zapytał czy stosuję antykoncepcję. Bo jeśli tak, to właśnie w tym czasie i po zakończeniu leku, powinnam się dodatkowo zabezpieczać. Ja akurat stosuję tabletki belara i wiedziałam o konieczności dodatkowego zabezpieczenia, ale plus dla lekarza ponieważ pewnie nie każda kobieta wie i nie każdy lekarz informuje.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej