Antofobia – lęk przed kwiatami. Skąd się bierze i jak go leczyć?

fot. dougal waters / Getty Images

Fobie zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy dana osoba kojarzy konkretną sytuację lub przedmiot z czymś niebezpiecznym. Antofobia, to lęk, w którym zagrażające wydają się kwiaty. W teorii psychoanalitycznej fobia powstaje na skutek przeniesienia agresji lub regresji zachowań. W wyniku tego przeniesienia obiekt lęku postrzega się jako niebezpieczny. 

Antofobia jest dla zdrowego człowieka dość dziwnym zaburzeniem. Zrozumiały jest lęk przed pająkami, tłumem czy dużą przestrzenią. Kwiaty nigdy nie wydają się niebezpieczne – są kolorowe, mają różne kształty i wielkości, potrafią pięknie pachnieć. Skąd zatem może brać się lęk przed kwiatami?

Antofobia – objawy

Głównym objawem antofobii jest lęk przed kwiatami. Widok mniejszego lub większego kwiatu, nawet doniczkowego, może wywoływać uczucie niepokoju i określone objawy somatyczne. U każdej osoby cierpiącej na tę postać fobii objawy mogą wyglądać inaczej i mieć różne natężenie. Do objawów somatycznych (fizycznych) antofobii zaliczają się: zawroty głowy, drżenia kończyn, podwyższone ciśnienie tętnicze, mdłości, uczucie duszności, kołatanie serca, ból brzucha, „gęsia skórka”, napady gorąca lub zimna, wzmożone pocenie i bladość skóry. Czasami może wystąpić również chwilowy zanik mowy. Ze strony psychicznej i poznawczej, antofobia może dawać takie objawy, jak: niepokój, lęk aż do napadu paniki, poczucie nierealności, chęć ucieczki przed zagrażającym obiektem – w tym przypadku kwiatem.

Osoba zmagająca się z antofobią nie chodzi często do parków, unika kwiaciarni oraz sytuacji, gdzie pojawiają się kwiaty – wesela, pogrzeby, imieniny czy urodziny. Czasem dochodzi nawet do rezygnowania z odwiedzin w domach, gdzie znajduje się określony typ kwiatu, który wywołuje reakcję lękową. Osoby zmagające się z lękiem przed kwiatami zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich reakcji, dlatego są skłonne szukać pomocy u specjalistów.

Czy nieśmiałość to cecha charakteru czy już objaw fobii społecznej? Zobaczcie:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Antofobia – skąd się bierze?

Antofobia w każdym przypadku ma jakieś źródło. W psychologii ewolucyjnej mówi się o przystosowawczej roli lęku. Społeczeństwa już w czasach prehistorycznych zaczęły wypracowywać lęki, które miały funkcję ochronną. Stąd więc pojawia się strach przed lwami, jadowitymi wężami, pająkami, rekinami i innymi zwierzętami nieprzyjaznymi człowiekowi. Antofobia może być niejako ewolucyjną pozostałością po dawnych lękach w określonych społeczeństwach, które w jakiś sposób ucierpiały na skutek trujących kwiatów i roślin.

Lęk przed kwiatami może pojawiać się u osoby, która kojarzy je z niebezpieczną lub traumatyczną sytuacją. Jako przykład można tutaj podać morderstwo przy stoisku z różami. Można wyobrazić sobie sytuację, w której kupujemy róże od ulicznego sprzedawcy. W pewnym momencie podbiega do niego przestępca, zadaje mu kilka ciosów nożem i ucieka. W następstwie zdarzenia u świadka napaści i śmierci sprzedawcy może wystąpić lęk przed różami. Taki mechanizm nazywany jest warunkowaniem klasycznym.

Antofobia może być wynikiem nieświadomego mechanizmu powstawania reakcji fobicznych, na skutek przeniesienia złych emocji i skojarzeń z jednego obiektu na inny, czyli w tym przypadku kwiaty.

Antofobia – leczenie

Antofobia jest leczona tak samo, jak każdy inny rodzaj fobii. Przede wszystkim należy zasięgnąć porady specjalisty, w tym przypadku psychiatry. W zależności od objawów i innych szczegółów problemu, lekarz może wypisać leki przeciwlękowe, uspokajające, a nawet przeciwdepresyjne. Pacjent skierowany zostanie na psychoterapię, która jest podstawą leczenia fobii w każdej postaci.

Przy tak specyficznych zaburzeniach jak antofobia, skuteczną metodą jest terapia behawioralna. Ma ona na celu nauczenie się nowych zachowań i usuwanie tych niekorzystnych, które zostały dotychczas utrwalone. Często osoba cierpiąca z powodu lęku jest wystawiana na sytuacje, kiedy może się z nim zmierzyć i zastosować odpowiednie metody do opanowania go. Stosowana jest również terapia poznawcza – osoba chora uczy się rozpoznawać swoje emocje i przekonania. Celem terapii jest wypracowanie umiejętności odpowiedniej reakcji w sytuacjach wywołujących lęk.

Opublikowano: 16.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej