Angina u niemowlaka – objawy, leczenie i przyczyny choroby

Fot.: Olesia Bilkei / stock.adobe.com

Angina u niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej i nie powinna być bagatelizowana ze względu na możliwe groźne powikłania. Zachorowaniu sprzyja okres jesienno-zimowy i wzmożone wówczas w społeczeństwie infekcje górnych dróg oddechowych.

Angina u niemowlaka należy do rzadkości. Chorują na nią najczęściej dzieci w wieku 4–15 lat. Może mieć podłoże wirusowe. Zdarza się, że wywołują ją bakterie, a szczególnie paciorkowce beta hemolizujące grupy A. Wśród objawów anginy u niemowląt wymienia się: wysoką gorączkę, niechęć do jedzenia i picia, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy kąta żuchwy oraz trudności w przełykaniu i oddychaniu.

Angina u niemowlaka

Angina określana jest jako ostre zapalenie migdałków podniebiennych. Za rozwój choroby odpowiadają rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, koksakiwirus, wirus Epsteina–Barr czy Herpes simplex. Może ją też wywołać infekcja bakteryjna. Najczęstszym patogenem bakteryjnym jest Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowiec ropny, który zalicza się do paciorkowców beta hemolizujących grupy A. Odpowiada on za powstanie tzw. anginy ropnej.

Angina u niemowląt występuje rzadko, zwłaszcza u tych karmionych piersią, ponieważ otrzymują one przeciwciała z mlekiem matki. Chorują na nią najczęściej dzieci między 4 a 15 rokiem życia.

Objawy anginy u niemowlaka

Objawy anginy u niemowlaka stanowią przede wszystkim: wysoka gorączka sięgająca nawet 40°C, ból gardła oraz obrzęk węzłów chłonnych pod żuchwą i za uszami powodujący trudności w przełykaniu nawet rozdrobnionego pokarmu. U chorych zauważa się nadmierne ślinienie i brak apetytu. Migdałki są powiększone, rozpulchnione i ciemnoczerwone, a wręcz malinowe. W przypadku podłoża bakteryjnego pojawia się na nich białawy nalot i tzw. ropne czopy, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. Angina u niemowlaka może dawać objawy ze strony układu pokarmowego. U dzieci pojawiają się wymioty, ulewanie, nudności, ból brzucha, śluzowate stolce i częstsze kolki. Angina sprawia, że niemowlę staje się osłabione, markotne, płaczliwe i apatyczne. Ma problemy z zaśnięciem i często się budzi. Nierzadko dochodzi do zaczerwienienia spojówek. Może się pojawić kaszel i katar utrudniający oddychanie – sapka, a na podniebieniu miękkim drobne wybroczyny. U niektórych dzieci choroba może mieć bardzo gwałtowny przebieg, któremu towarzyszą nawet objawy oponowe, czyli neurologiczne, takie jak sztywność karku.

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6.

Czy niemowlę może się zarazić anginą?

Do zarażenia anginą dochodzi drogą kropelkową. Oznacza to, że infekcja przenosi się od osobnika chorego na zdrowego na skutek rozpryskiwania się śliny i wydzieliny z jamy nosowej w powietrzu. Do rozpylania cząsteczek chorobotwórczych dochodzi w czasie kaszlu, kichania i mówienia, po czym są one inhalowane przez drogi oddechowe pełniące rolę wrót zakażenia. Objawy zakażenia pojawiają się po około 2–5 dniach po kontakcie z chorym.

Do zarażenia anginą może dojść przez dotykanie przedmiotów, które miały kontakt z chorym, takich jak naczynia, zabawki czy przybory toaletowe. Do zarażania predysponuje zmarzniecie, nagłe zmiany temperatury i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. W związku z tym należy przestrzegać zasad higieny, często myć dziecku ręce, dostosowywać ubiór do panujących warunków pogodowych i izolować je od chorych ludzi.

Angina u niemowląt – leczenie

Leczenie anginy u niemowląt determinowane jest czynnikiem wywołującym chorobę. W przypadku etiologii wirusowej podejmuje się leczenie objawowe. Lekarz zaleca stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Angina ropna u niemowlaka leczona jest antybiotykami. Antybiotykiem z wyboru jest penicylina. Kurs leczenia penicyliną, który trwa 10 dni, eliminuje paciorkowca ze skutecznością 90%. Kurację należy przeprowadzić do końca, ponieważ dowiedziono, że skrócenie terapii zmniejsza skuteczność eradykacji i może doprowadzić do nawrotu choroby lub rozwoju powikłań (m.in. zapalenie mięśnia sercowego, stawów, nerek, zatok obocznych nosa, ucha środkowego oraz ropień okołomigdałkowy). Antybiotyki dla dzieci mają najczęściej postać zawiesin, które podaje się jak syropy, często o owocowym smaku. Rodzice muszą pamiętać, aby w trakcie antybiotykoterapii podawać dziecku probiotyki osłaniające florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Można je znaleźć w kefirach i jogurtach naturalnych.

Chore na anginę dziecko bardzo cierpi, więc należy zapewnić mu spokój, a rodzice powinni wykazać dużo cierpliwości i współczucia. Podczas anginy u niemowlaka jadłospis powinien być oparty o lekkostrawne i rozdrobnione pokarmy. W przypadku dzieci karmionych naturalnie należy często przystawiać je do piersi. Dziecko trzeba koniecznie mocno nawadniać. Zaleca się podawanie przegotowanej wody, herbaty z sokiem malinowym lub porzeczkowym, soków owocowych rozcieńczonych z wodą czy naparu rumiankowego i z szałwii. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową. Dolegliwości łagodzą suche ciepłe okłady na szyję. Trzeba pamiętać o częstej wymianie spoconych ubrań.

Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chory – często je wietrzyć, zapewnić dostęp do świeżego powietrza i utrzymywać optymalną temperaturę (około 22°C). Warto zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W tym celu można położyć na grzejniku mokry ręcznik czy umieścić pojemniki z wodą pod kaloryferem. W sklepach dostępne są też specjalne nawilżacze powietrza. Należy unikać podrażnienia błony śluzowej gardła przez czynniki, które mogą nasilać ból, takie jak kurz, dym tytoniowy, pył i gwałtowne zmiany temperatury otoczenia.

Ropne czopy można usunąć mechanicznie przez pędzlowanie z wykorzystaniem robionego w aptece płynu do pędzlowania gardła. W przypadku niemowląt najlepszym sposobem jest owinięcie wskazującego palca gazą, który moczy się w płynie i pędzluje.

Zobacz film: Metody leczenia anginy. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci — podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(5), s. 366–371.

2. Mazur E., Diagnostyka ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych (GDO) - dobór materiałów i problemy interpretacyjne związane z obecnością flory fizjologicznej i nosicielstwem, „Postępy Mikrobiologii”, 2012, 51(3), s. 213–217.

3. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 30.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej