Aminotransferaza asparaginianowa (AST) – wynik powyżej normy

Fot: bluecinema / gettyimages.com

Aminotransferaza asparaginianowa to enzym, który u zdrowego człowieka powinien występować tylko w śladowych ilościach w surowicy krwi. Podwyższony wynik może świadczyć o uszkodzeniu nie tylko wątroby, ale również mięśni, trzustki, nerek oraz serca.

Aminotransferaza asparaginianowa jest bardzo często oznaczanym enzymem z surowicy krwi. Rzadko jednak jest wykonywana jako pojedyncze badanie, częściej wraz z aminotransferazą alaninową. Nie bez znaczenia w diagnostyce jest stosunek tych dwóch enzymów.

Co to jest aminotransferaza asparaginowa?

Aminotransferaza asparaginianowa (AST), podobnie jak aminotransferaza alaninowa (ALT), kojarzona jest przede wszystkim z funkcją wątroby. Jednak enzym ten znajduje się również w komórkach innych narządów, jak nerki, mięśnie, mózg czy trzustka. Ze względu na to, że występuje wewnątrzkomórkowo, aby wydostał się do krwi, komórka musi zostać uszkodzona. Dlatego też w stanach, kiedy dochodzi do uszkodzenia np. mięśnia sercowego czy komórek wątroby, dochodzi do wzrostu poziomu aminotransferazy asparaginianowej we krwi. Ze względu na to, że obecnie dostępnych jest wiele badań swoistych dla uszkodzenia mięśnia sercowego, odeszło się od oznaczania poziomu aminotransferazy w rozpoznaniu zawału serca. Jest to jednak wskaźnik nadal wykorzystywany w diagnostyce np. chorób wątroby.

Aminotransferaza asparaginowa – normy

U zdrowych osób wykrywane są jedynie śladowe ilości aminotransferazy asparaginianowej. Poziom enzymu oznaczany jest z surowicy krwi. Wyniki dostępne są po kilku godzinach. Osoba powinna zgłosić się na badanie na czczo, czyli około 8 godzin po spożyciu ostatniego posiłku. Przed zleceniem badania ważny jest wywiad lekarski. Jeśli pacjent jest np. po zabiegu kardiochirurgicznym albo urazie, wzrost poziomu aminotransferazy asparaginianowej nie będzie żadnym zaskoczeniem. Norma aminotransferazy asparaginianowej wynosi poniżej 40 IU/l. Jednak do odpowiedniej interpretacji wyniku przydatne są wykonanie badania poziomu aminotransferazy alaninowej i oznaczenie stosunku AST do ALT, czyli poziomu aminotransferazy asparaginianowej do aminotransferazy alaninowej.

Wzrost poziomu aminotransferazy asparaginianowej

Minimalne podwyższenie wartości aminotransferazy asparaginianowej często może nie być związane z uszkodzeniem wątroby ani żadnym poważnym stanem. Jeśli chory nie prezentuje żadnych objawów, badanie po prostu należy powtórzyć po pewnym czasie, ponieważ podwyższony poziom tego enzymu może być związany np. ze zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Wzrost poziomu aminotransferazy asparaginianowej, nieprzekraczający pięciokrotnej wartości górnej granicy normy przy stosunku AST do ALT mniejszym niż 1, obserwuje się w przypadku:

  • zapalenia wątroby wywołanego przez wirusa Epsteina-Barr (WBV),
  • zapalenia wątroby wywołanego przez wirusa cytomegalii (CMV),
  • zapalenia wątroby na tle stłuszczeniowej choroby wątroby,
  • hemochromatozy,
  • uszkodzenia komórek wątrobowych przez leki i toksyny,
  • niedoboru alfa-1-antytrypsyny,
  • choroby Wilsona,

Taki sam wzrost poziomu aminotransferazy asparaginianowej, jednak przy stosunku AST do ALT powyżej 1, obserwuje się w:

  • alkoholowym stłuszczeniu wątroby,
  • marskości wątroby,
  • procesach hemolizy,
  • chorobach mięśni,
  • chorobach tarczycy,
  • po intensywnym wysiłku fizycznym.

Jeśli poziom aminotransferazy asparaginowej wynosi co najmniej piętnastokrotną wartość górnej granicy normy, bez względu na stosunek AST do ALT bierze się pod uwagę:

  • ostre uszkodzenie wątroby przez WZW typu A–E,
  • uszkodzenie wątroby przez leki i toksyny,
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
  • zakrzepicę żył wątrobowych,
  • niedrożność tętnicy wątrobowej,
  • ostre niedokrwienie wątroby,
  • ostre postłuszczeniowe zapalenie wątroby.

Kiedy wykonywać badanie aminotransferazy asparaginianowej?

Badanie poziomu aminotransferazy asparaginianowej ma znaczenie w przypadku podejrzenia uszkodzenia wątroby, jeśli chory prezentuje objawy wskazujące na to, że doszło do zaburzeń w obrębie tego narządu. Ważne symptomy to:

  • żółtaczka,
  • bóle w prawym podżebrzu,
  • wzdęcia,
  • kurcze mięśniowe,
  • utrata masy ciała,
  • osłabienie,
  • złe samopoczucie ogólne,
  • powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn,
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet,
  • krwawienia z nosa i dziąseł.

Zobacz film: Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty


Data aktualizacji: 27.02.2018,
Opublikowano: 27.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej