Aminoglikozydy – zastosowanie, działanie, skutki uboczne

Fot: Sigrid Gombert / gettyimages.com

Antybiotyki aminoglikozydowe mają ograniczone zastosowanie w terapii. Ze względu na słabe przenikanie do tkanek nie nadają się do leczenia wielu jednostek chorobowych. Ponadto aminoglikozydy wykazują działanie nefro- i ototoksyczne.

Aminoglikozydy to inaczej antybiotyki aminoglikozydowe z charakterystycznymi aminocukrami połączonymi wiązaniami glikozydowymi z heksozą. Aminoglikozydy wiążą się z podjednostką rybosomy komórki bakteryjnej, co hamuje proces syntezy białek komórkowych. Mają silniejsze działanie w obecności antybiotyków beta-laktamowych oraz wankomycyny.

Działanie aminoglikozydów

Nieznany jest dokładny mechanizm działania antybiotyków aminoglikozydowych, a konkretnie ich działanie bakteriobójcze. Hamowanie syntezy białek nie jest procesem wystarczającym do wywarcia efektu bakteriobójczego. Świadczy o tym np. działanie antybiotyku z innej grupy – tetracykliny, polegające na zahamowaniu syntezy białek komórkowych. Mimo to tetracyklina nie jest bakteriobójcza, lecz bakteriostatyczna. Oznacza to, że hamuje wzrost i namnażanie bakterii, lecz nie powoduje zniszczenia komórki.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak bezpiecznie stosować antybiotyki

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Działanie aminoglikozydów jest ściśle zależne od ich stężenia. Im wyższe stężenie leku, tym lepsze i silniejsze jego działanie. Bardzo istotne w przypadku aminoglikozydów jest to, że bakteriobójczy efekt działania tych antybiotyków utrzymuje się jeszcze przez pewien czas po tym, jak stężenie aminoglikozydów w surowicy krwi zaczęło znacząco spadać.

Antybiotyki aminoglikozydowe słabo wchłaniają się z przewodu pokarmowego, dlatego należy je podawać pozajelitowo. W surowicy krwi utrzymują się około 2 godzin. Czas ten ulega wydłużeniu w przypadku niewydolności nerek, ponieważ antybiotyki te są przez nie usuwane, a upośledzenie funkcji tego narządu upośledza eliminację leku. Jednak fakt, że aminoglikozydy nie są wchłaniane, został wykorzystany w chirurgii w celu wyjałowienia przewodu pokarmowego z bakterii tlenowych.

Zastosowanie antybiotyków aminoglikozydowych

Aminoglikozydy są antybiotykami o ograniczonym zastosowaniu ze względu na możliwe działania niepożądane, dostępność mniej toksycznych leków na rynku, a także ograniczone zastosowanie z powodu słabego przenikania do wielu struktur organizmu. Aminoglikozydy podawane pozajelitowo bardzo słabo przenikają do płynu mózgowo-rdzeniowego, co powoduje, że nie znajdują zastosowania w leczeniu zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych.

Małe jest ich stężenie również w drogach oddechowych, chyba że zastosowane zostaną w postaci wziewnej. Nie osiągają również terapeutycznego stężenia w ciele szklistym oka, prostacie, żółci, ropnych zmianach. Zastosowanie aminoglikozydów obejmuje tkankę kostną, płyn maziowy czy jamę otrzewną, gdzie doskonale te leki przenikają. Antybiotyki aminoglikozydowe wykazują aktywność wobec tlenowych pałeczek Gram-ujemnych oraz gronkowców i niektórych prątków.

Jesteś po antybiotykoterapii? Zobacz nasz film i dowiedz się jak odbudować florę bakteryjną

Zobacz film: Jak odbudować florę bakteryjną po zażywaniu antybiotyku? Źródło: 36,6.

Charakterystyka poszczególnych antybiotyków aminoglikozydowych

Do aminoglikozydów zalicza się kilka antybiotyków. Pierwszym jest gentamycyna, która jest antybiotykiem wykorzystywanym w leczeniu ciężkich zakażeń szpitalnych o etiologii Enterobacteriaceae i Pseudomonas aeruginosa. Stosowana jest z reguły z antybiotykami beta-laktamowymi. Inne wskazania do stosowania gentamycyny to:

  • zapalenie wsierdzia,
  • profilaktyka przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie przewodu pokarmowego i zabiegami urologicznymi,
  • bakteriemia (obecność bakterii we krwi),
  • zapalenie ucha zewnętrznego,

Kolejnym antybiotykiem aminoglikozydowym jest tobramycyna. Działa mniej toksycznie na nerki niż gentamycyna. Bakterie oporne na gentamycynę są również oporne na działanie tobramycyny. Jednak istnieją szczepy, wobec których tobramycyna jest aktywniejszym antybiotykiem niż gentamycyna.

Amikacyna znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez szczepy oporne na inne antybiotyki aminoglikozydowe. Jest to lek z wyboru w terapii zakażeń wywołanych przez szczepy oporne na gentamycynę. Inne antybiotyki aminoglikozydowe to netylmycyna i streptomycyna. Ta ostatnia stosowana jest w leczeniu brucelozy, gruźlicy i zapalenia wsierdzia.

Działania niepożądane aminoglikozydów

Aminoglikozydy to leki mogące wywołać poważne skutki uboczne. Przede wszystkim chodzi tu o ich neurotoksyczność, czyli uszkadzanie nerek, a także ototoksyczność, czyli uszkadzanie słuchu. Mogą również wywoływać zaburzenia przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, a także wysypkę i wzrost ciepłoty ciała.

Jak określić rodzaj infekcji? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 17.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej