Alloplastyka stawu kolanowego. Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu?

sasirin pamai/getty images

Alloplastyka stawu kolanowego to zabieg chirurgiczny polegający na wymianie zniszczonych struktur stawu na sztuczne elementy, których zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych tkanek. W celu odzyskania możliwie pełnej sprawności operowanej kończyny niezbędna jest rehabilitacja pozabiegowa.

Ćwiczenia po alloplastyce kolana rozpoczynają się w ciągu kilku godzin od zakończenia zabiegu. Równie wcześnie pionizuje się pacjenta, co pozwala zapobiec powikłaniom wynikającym z długotrwałego unieruchomienia. Pełna aktywizacja chorego i powrót do dotychczasowego poziomu wydolności fizycznej następuje po blisko 3 miesiącach.

Na czym polega alloplastyka stawu kolanowego?

Alloplastyka stawu kolanowego to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu zniszczonych struktur stawu i wszczepieniu zastępczego implantu, którego zadaniem jest przejęcie funkcji uszkodzonych i utraconych mechanicznie tkanek. Bez względu na rozległość uszkodzonych struktur stawu kolanowego i rodzaj zainstalowanej protezy, zarówno po zabiegu, jak i przed nim zalecana jest rehabilitacja. Ćwiczenia przedoperacyjne mają na celu przygotowanie pacjenta do zabiegu. Poza wprowadzeniem różnorodnych technik wzmacniających i rozciągających mięśnie kończyny chory przechodzi lekcje nauki chodzenia o kulach oraz trenuje wykonywanie podstawowych czynności samoobsługi, takich jak ubieranie się. Poznaje zasady bezpiecznego poruszania się, praktykuje poruszanie się po schodach czy wstawanie z łóżka.

Ćwiczenia, ukierunkowane na poprawę biomechaniki stawu i całej kończyny dolnej, wprowadza się już kilka godzin po zabiegu. Równie wcześnie pionizuje się pacjenta, co pozwala zapobiec powikłaniom związanym z długotrwałym unieruchomieniem. Ze względu na to, że alloplastyka kolana przeprowadzana jest zwykle u osób starszych, program usprawniania ruchowego kolana musi być dostosowany do ewentualnych dodatkowych chorób przewlekłych i ogólnej kondycji pacjenta. Pełna aktywizacja chorego i powrót do dotychczasowego poziomu wydolności fizycznej następuje po blisko 3 miesiącach.

Alloplastyka stawu kolanowego – rehabilitacja

Pierwsze godziny po alloplastyce kolana skupiają się na nauce siadania i kładzenia się do łóżka. Ponadto fizjoterapeuci zalecają ćwiczenia operowanej nogi, głównie o charakterze izometrycznym, charakteryzujące się zwiększeniem napięcia mięśnia bez skracania jego długości, np.: unoszenie wyprostowanej nogi naprzemiennie ze zdrową, rytmiczne zgięcia grzbietowe i podeszwowe chorej kończyny czy dociskanie pięty do materaca łóżka. Rehabilitacja stawu kolanowego po alloplastyce to także treningi synergistyczne, polegające na wykonywaniu możliwie wyczerpujących ćwiczeń przeciwległej nogi. Do grupy ćwiczeń w fazie hospitalizacji należą również ćwiczenia bierne operowanej kończyny, prowadzone przez rehabilitanta lub wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. szyny CPM. Program uwzględnia również:

  • ćwiczenia w odciążeniu w systemie UGUL;
  • ćwiczenia oddechowe;
  • ćwiczenia w wodzie i pływanie.

Rehabilitacja ruchowa z pełnym obciążeniem kolana po alloplastyce zależy nie tylko od rozległości wszczepionego implantu i stanu kośćca pacjenta, ale także od rodzaju mocowania. Przykładowo protezy cementowe pozwalają na szybsze obciążanie nogi niż sztuczne stawy bezcementowe. Uzupełnieniem kuracji pooperacyjnej we wczesnym etapie są zabiegi fizykalne z wykorzystaniem m.in. krioterapii, czyli leczenia zimną temperaturą, w postaci zimnych okładów lub kompresów żelowych, mankietów chłodzących czy aerozoloterapii z wykorzystaniem azotu. Ponadto poleca się lasero- i magnetoterapię.

Alloplastyka kolana – kiedy można wsiąść za kierownicę?

Po opanowaniu podstawy treningowej ćwiczenia pooperacyjne alloplastyki stawu kolanowego kładą nacisk na rozciąganie i siłę grupy kulszowo-goleniowej, czyli pośladka oraz tylnej strony uda i łydki. Priorytetem jest również mięsień czworogłowy uda, dominujący funkcjonalnie w stabilizacji dynamicznej kolana. W międzyczasie prowadzi się naukę poprawnego korzystania ze schodów. Należy pamiętać, że przy wchodzeniu na stopień w pierwszej kolejności stawia się zdrową nogę. Przy schodzeniu pierwsza jest noga operowana. W dalszym etapie rehabilitacji po alloplastyce stawu kolanowego urozmaica się aktywność o ćwiczenia z użyciem taśm elastycznych i piłek gimnastycznych oraz wymagające pozycji wyjściowych, takich jak wypady, wykroki i klęki na różnych płaszczyznach. Następnie przechodzi się do dynamicznych ćwiczeń, np. podskoków. W przypadku gdy kinezyterapia po alloplastyce kolana wywołuje ból w stawie, należy powrócić do poprzedniego etapu, w którym dyskomfort nie był odczuwany.

Po blisko 3 miesiącach rehabilitacji pacjent odzyskuje pełnię sprawności, jednak pewne czynności powinny być wdrażane stopniowo, np. prowadzenie auta. Chory jako pasażer może uczestniczyć w ruchu drogowym niemal w każdym momencie rekonwalescencji. Musi jedynie dostosować fotel do kondycji nogi. Prowadzenie pojazdu możliwe jest po blisko 6–8 tygodniach, kiedy kolano jest stosunkowo zaktywizowane, nie jest usztywnione, a mięśnie systematycznie odzyskują równowagę siłową.

Zobacz film: Nowa metoda leczenia stawu kolanowego

źródło:Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. Kowalczewski J, „Pierwotna endoprotezoplastyka stawu kolanowego”, Medisfera, Warszawa 2013.

2. Pozowski A., „Alloplastyka stawu biodrowego”, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2011.

3. Widuchwoski J., „Kolano. Endoprotezoplastyka – całkowita wymiana stawu”, Sport & Med, Katowice 2001.

Data aktualizacji: 16.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej