Alienacja – jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Alienacja (inaczej – wyobcowanie) to określenie, którego współcześnie najczęściej używa się w odniesieniu do sytuacji wyizolowania jednostki ze społeczeństwa lub określonej społeczności lokalnej. Stan ten może wynikać z uwarunkowań zewnętrznych lub z subiektywnych odczuć danej osoby.

Pojęcia alienacji po raz pierwszy użył niemiecki filozof Georg Hegel. Stanowiło ono kluczowy termin w jego koncepcji, według której znany ludzkiemu poznaniu świat powstał właśnie poprzez alienację – oddzielenie się poszczególnych bytów od wspólnego źródła. W konsekwencji człowiek, postrzegając otaczającą go rzeczywistość jako coś obcego, czuje się odcięty od własnej istoty. Terminem ukutym przez Hegla posługiwali się później tacy myśliciele, jak Ludwig Feuerbach czy Karol Marks, nadając mu znaczenia adekwatne do własnych koncepcji filozoficznych. Obecnie pojęcie alienacji wykorzystywane jest najczęściej w psychologii w odniesieniu do samopoczucia jednostki w grupie.

Co to jest alienacja?

Alienacja pojęta jako wyobcowanie społeczne jednostki to stan, w którym dana osoba – z wyboru lub pod presją innych ludzi – zostaje wykluczona z danej społeczności. Człowiek wyalienowany nie uczestniczy w życiu tej zbiorowości, jego interakcje z otoczeniem ograniczone są do minimum. Często też nie identyfikuje się z wartościami i dążeniami danej grupy. Czuje się w jej obrębie inny, niezrozumiany, nieakceptowany.

Przyczyny alienacji jednostki

Izolacja społeczna jednostki może nastąpić na skutek takich czynników, jak:

  • rzeczywiste, silnie zarysowane różnice (np. kulturowe) pomiędzy daną osobą, a jej otoczeniem, które utrudniają znalezienie platformy porozumienia;
  • niechęć lub lęk, jakie pewna społeczność odczuwa wobec jednostki np. w związku z jej kryminalną przeszłością czy chorobą;
  • brak społecznej akceptacji dla wartości lub preferencji danej osoby, np. w przypadku jej odmiennej orientacji seksualnej czy przekonań politycznych.

Równie poważnym problemem jest subiektywne poczucie alienacji, które powoduje, że dana osoba sama wycofuje się z życia społecznego. Stroniąc od ludzi, sprawia, że otoczenie również przestaje zabiegać o kontakt z nią. Przekonanie o niemożności nawiązania satysfakcjonujących relacji najczęściej występuje u osób, które są nieśmiałe, mają niskie poczucie własnej wartości, zostały niegdyś silnie zranione, cierpią na fobię społeczną, depresję czy alkoholizm.

Szczególnym powodem poczucia wyobcowania jednostki jest jej alienacja wewnętrzna (autoalienacja), czyli stan niezgodności pomiędzy różnymi obszarami funkcjonowania. Może to być np. rozdźwięk pomiędzy wyznawanymi wartościami a przyjmowanymi postawami życiowymi albo nieefektywny charakter działań zgodnych z wewnętrznymi standardami. Taka sytuacja często bywa znacznie bardziej dotkliwa niż izolacja społeczna.

Skutki izolacji społecznej

Alienacja może mieć poważne konsekwencje w wielu sferach życia doświadczającej jej osoby. Przekłada się negatywnie na jej samopoczucie – podkopuje samoocenę, wywołuje smutek, bezradność, frustrację, lęk w kontaktach z innymi ludźmi, obniża motywację do działania, co przekłada się np. na niską wydajność w pracy. Izolacja społeczna odbiera też jednostce możliwość przeżywania wielu pozytywnych doświadczeń, takich jak przyjaźń, radość dzielenia się, poczucie wspólnoty. Długotrwała alienacja może też zaważyć na istotnych wyborach, np. sprawić, że dana osoba zrezygnuje z zawodowego rozwoju czy podjęcia leczenia poważnej choroby.

Życie w izolacji społecznej jest źródłem permanentnego stresu, który powodować może szereg schorzeń somatycznych – dolegliwości bólowe, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia snu i odżywiania. Człowiek wyalienowany narażony jest też na rozwój pełnoobjawowej depresji, która w skrajnych wypadkach prowadzi do nadużywania substancji psychoaktywnych albo prób samobójczych.

Depresja czy zwykłe osłabienie nastroju? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Jak przezwyciężyć alienację?

Izolacja społeczna jest problemem o złożonej etiologii, więc jego pokonanie wymaga przede wszystkim rozróżnienia obiektywnych i subiektywnych czynników wywołujących u danej osoby poczucie alienacji. W przypadku przewagi tych pierwszych skutecznym rozwiązaniem jest wsparcie grup samopomocowych – osób, które także doświadczają izolacji społecznej, często z tych samych powodów. Odpowiednią organizację można zwykle znaleźć przez Internet lub zgłaszając się do takich ośrodków jak poradnie psychologiczne czy świetlice środowiskowe. Przede wszystkim jednak sam kontakt z ludźmi z podobnymi problemami to pierwszy krok do przezwyciężenia alienacji. W związku z tym pomocne może okazać się także dołączanie do kół zainteresowań czy działalność wolontariacka.

Osoby doświadczające poczucia wyobcowania przy braku obiektywnych przesłanek najczęściej wymagają terapii. Jej charakter uzależniony jest od przyczyn alienacji jednostki. W przypadku niskiego poczucia wartości czy autoalienacji zalecana bywa terapia w nurcie humanistycznym, przy fobii – w nurcie poznawczo-behawioralnym, a w związku z negatywnymi doświadczeniami społecznymi – w nurcie psychodynamicznym. W wielu sytuacjach – np. przy zaburzeniach osobowości, depresji – wskazana jest konsultacja psychiatryczna i włączenie farmakoterapii.

Bibliografia:

1. Biegasiewicz M. Poczucie alienacji a wsparcie społeczne u nieletnich, Studia Psychologica UKSW 10(2010) s. 125-152.

Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej