Alfa-fetoproteina – marker nowotworowy i badanie przesiewowe w ciąży

Fot: lostinbids / gettyimages.com

Wzrost poziomu alfa-fetoproteiny jest fizjologiczny w ciąży, choć przekroczenie wartości dla danego tygodnia określa prawdopodobieństwo wystąpienia wady, np. ośrodkowego układu nerwowego. U dorosłych może wskazywać na raka wątroby bądź inne procesy złośliwe, a także na marskość czy zapalenie wątroby.

Alfa-fetoproteina (AFP) to białko wytwarzane przez płód, a konkretnie jego wątrobę, pęcherzyk żółciowy i inne elementy przewodu pokarmowego. Fizjologicznie poziom alfa- fetoproteiny wzrasta na początku ciąży, osiągając szczytowe wartości przed 20. tygodniem życia płodowego. Po tym czasie stopniowo się obniża. Białko to przenika do krwi matki ze znacznym opóźnieniem, a jego najwyższe stężenie we krwi ciężarnej jest osiągane dopiero pod koniec ciąży. U dorosłych (wyłączając kobiety w ciąży) wysoki poziom alfa-fetoproteiny jest markerem zmian nowotworowych, w tym raka wątrobowo-komórkowego, nowotworów zarodkowych, raka dróg żółciowych i raka trzustki. Podwyższony jej poziom pojawia się we krwi również w przypadku marskości wątroby i w wirusowym zapaleniu wątroby.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Alfa-fetoproteina – normy

Poziom alfa-fetoproteiny oznacza się w surowicy krwi. U osób dorosłych wynosi ono poniżej 40 µg/l. U kobiet w ciąży te wartości są wyższe i górna granica zależy od tygodnia ciąży, a także od wartości referencyjnych przyjętych w danym laboratorium.

Kiedy wykonuje się badanie poziomu alfa-fetoproteiny?

Jest to jedno z badań wykonywanych u kobiet pomiędzy 14. a 20. tygodniem ciąży, w ramach tzw. testu potrójnego. Pozwala on na podstawie stężenia alfa-fetoproteiny, estriolu i gonadotropiny kosmówkowej określić ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych dziecka, w tym wad ośrodkowego układu nerwowego, rozszczepu kręgosłupa, zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Mimo że badanie dotyczy dziecka, krew pobiera się od matki, ponieważ w sytuacji wystąpienia wady rozwojowej dziecka, zwiększona ilość AFP zostaje wydzielana do płynu owodniowego i krążenia matki. Wzrost stężenia alfa-fetoproteiny w stosunku do normy dla danego tygodnia ciąży nie odzwierciedla ciężkości wady rozwojowej u dziecka.

Poza kobietami w ciąży poziom AFP określa się u chorych onkologicznych, czyli ze schorzeniami nowotworowymi. Alfa-fetoproteina jest markerem wielu zmian złośliwych, jak:

  • rak zarodkowy w gonadach,
  • rak płuc,
  • rak żołądka,
  • chłoniak,
  • rak dróg żółciowych.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Z czego składa się krew?

Marker AFP bardzo dobrze koreluje ze stanem chorego w raku wątrobowokomórkowym. Wraz z rozrostem guza nowotworowego poziom alfa-fetoproteiny rośnie. Proporcjonalnie spada po podjęciu skutecznego leczenia. Należy mieć na uwadze, że poziom alfa-fetoproteiny może również wzrosnąć w innych chorobach wątroby, takich jak marskość czy zapalenie, a więc nie jest to swoisty marker jednego schorzenia. Podwyższony poziom alfa-fetoproteiny nie może stanowić podstawy dla postawienia diagnozy, a jedynie wskazówkę do jak najszybszej dalszej diagnostyki obejmującej badania obrazowe. Podobnie w przypadku ciąży – podwyższony poziom alfa-fetoproteiny to nie diagnoza. To jedynie wskazanie dla poszerzenia diagnostyki, wykonania szczegółowego obrazowania ultrasonograficznego. Natomiast wynik ujemny w ciąży wyklucza wadę u dziecka.

Jak wykonuje się badanie poziomu alfa-fetoproteiny?

Badanie poziomu alfa-fetoproteiny wykonuje się z krwi żylnej pobranej najczęściej z okolicy dołu łokciowego. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania i tak jak w przypadku innych badań wykonywanych z krwi żylnej – nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.

Jak w przypadku każdego pobierania krwi istnieje ryzyko przedłużonego krwawienia i pojawienia się krwiaka. Ryzyko zakażeń i innych powikłań jest w dzisiejszych czasach praktycznie zerowe.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej