Alergia na nikiel –objawy, przyczyny, leczenie

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Nikiel to związek, bez którego ludzki organizm nie może się obejść. Mimo że uczestniczy w wielu ważnych procesach zachodzących w ludzkim ciele, to może również uczulać. Gdzie znajduje się najwięcej niklu i jak skutecznie leczyć ten rodzaj alergii?

Alergia na nikiel jest jedną z najczęściej występujących alergii. Szacuje się, że cierpi na nią 17 proc. dorosłych i 8 proc. dzieci. Mimo że medycyna potrafi już skutecznie walczyć z różnego rodzaju alergiami, to w przypadku tej na nikiel nie jest to już takie proste. Nikiel, jako metal bardzo odporny na korozję, jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Robi się z niego suwaki, guziki, nożyczki, czy nawet długopisy. Tym samym unikanie kontaktu z alergenem nie jest proste.

Zdaniem badaczy uczulenie na nikiel częściej dotyka kobiety, które noszą kolczyki. W opinii niektórych specjalistów alergia może mieć również podłoże genetyczne.

Alergia na nikiel – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii na nikiel należą:

  • zmiany skórne po kontakcie z przedmiotem zawierającym nikiel; 
  • zapalenie spojówek;
  • zapalenie śluzówki nosa;

Alergia na nikiel może powodować odrzucenie implantów ortopedycznych oraz stomatologicznych. Alergia na nikiel może wystąpić także po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych. Nikiel znajduje się m.in. w czekoladzie, kakao, orzechach, migdałach, nieoczyszczonych zbożach, winie, piwie, rybach. Zjedzenie jednego z tych produktów może wywołać obrzęk gardła, katar, napady kaszlu, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Alergia na nikiel – diagnoza

Najlepszym sposobem na wykluczenie lub potwierdzenie alergii jest wykonanie specjalnego testu, tzw. testu płatkowego. Polega on na nałożeniu alergenu na skórę pleców, robi się to przy użyciu specjalnych komór na hipoalergicznym plastrze i pozostawia na skórze na 48 godzin. Reakcję skórną sprawdza się tuż po odklejeniu komór oraz w kolejnych dniach, tj. po upływie 72, 96, a nawet po 168 godzinach od naklejenia plastrów nasączonych alergenem.

Jak wygląda leczenie alergii? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Czy odczulanie to skuteczny sposób walki z alergią? Źródło: 36,6

Alergia na nikiel – leczenie

Najlepszą i najprostszą metodą walki z alergią jest unikanie kontaktu z alergenem. Niestety w przypadku niklu jest to niezwykle trudne. Nikiel znajduje się bowiem w stopach metali, białym złocie, biżuterii, zegarkach, sztucznej biżuterii, guzikach dżinsów, haftkach, zamkach błyskawicznych, klamrach pasków, monetach, kluczach, naparstkach, igłach, szpilkach, nożyczkach, długopisach, sztućcach, pigmentach, szminkach, oprawkach okularów, rozrusznikach serca, protezach stomatologicznych, płytach, gwoździach i śrubach ortopedycznych, endoprotezach.

Aby rozpoznać, który z przedmiotów zawiera go najwięcej można wykonać tzw. test dwumetyloglioksymem. Po nałożeniu preparatu na przedmiot zawierający nikiel dwumetyloglioksym powinien zmienić się w sól o czerwonej barwie. Czułość testu ocenia się na ok. 10 ppm, jednak u większości uczulonych reakcja pojawia się przy wyniku powyżej 11 ppm.

Osoby, które są uczulone na nikiel powinny zdawać sobie sprawę, że nikiel może znajdować się także kosmetykach. Dlatego przed ich zakupem warto dokładnie sprawdzić skład danego produktu i upewnić się, że niklu nie ma w nim wcale lub jego ilości są na tyle małe, że nie wywołają żadnej reakcji alergicznej.

Data aktualizacji: 11.10.2019,
Opublikowano: 11.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej