Aldolaza – w jakich chorobach wykonuje się to badanie?

Fot: npstockphoto / stock.adobe.com

Aldolaza to enzym, którego badanie wykonuje się coraz rzadziej, ze względu na inne dostępne wskaźniki chorób wątroby czy mięśni. Jednak nadal może być wykorzystywana w diagnostyce i monitorowaniu np. zapaleń wielomięśniowych.

Aldolaza to enzym występujący w całym organizmie człowieka. Można powiedzieć, że jego główną funkcją jest pomoc w uzyskaniu energii z glukozy. Jest wskaźnikiem pomocnym w diagnostyce uszkodzenia bądź chorób mięśni lub wątroby. Obecnie jest to rzadko wykonywane badanie ze względu na dostępność innych metod. Jednak oznaczenie poziomu aldolazy nadal wykorzystuje się w monitorowaniu leczenia chorych na dystrofię mięśniową.

Co to jest aldolaza?

Aldolaza jest enzymem pozwalającym na pozyskanie energii z glukozy. Znajduje się w każdej komórce ciała, choć w różnych proporcjach. Największa jej ilość mieści się w komórkach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, jak mięśnie, wątroba czy mózg.

Badanie poziomu aldolazy znajduje zastosowanie w diagnostyce, jak również w monitorowaniu leczenia zaników mięśni, zapalenia mięśni, a czasem także w przebiegu chorób wątroby i mięśnia sercowego. Zdarza się, że wysoki poziom aldolazy w badaniu krwi towarzyszy niektórym chorobom nowotworowym. Mimo wszystko badanie poziomu aldolazy traci na znaczeniu ze względu na dostępność innych specyficznych testów diagnostycznych.

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Aldolaza – wynik badania i interpretacja

Poziom aldolazy we krwi oznacza się na podstawie próbki krwi żylnej. Jak w przypadku innych badań, najczęściej krew pobiera się z żyły łokciowej. Pacjent powinien zgłosić się do laboratorium na czczo, czyli nie spożywać posiłków przez co najmniej 8 godzin. Jeśli badanie jest wykonywane odpłatnie, jego cena wynosi średnio 20 zł. Norma aldolazy zależy od wieku chorego, różni się w poszczególnych grupach wiekowych:

  • noworodki: <32 U/l;
  • dzieci do 2 lat: <16 U/l;
  • dzieci w wieku 3–16 lat: < 8 U/l;
  • dorośli: 1–7, 5 U/l.

Nieprawidłowy wynik poziomu aldolazy we krwi może świadczyć o chorobach wątroby czy mięśni. Obecnie jednak coraz rzadziej wykonuje się badanie poziomu aldolazy ze względu na to, że w diagnostyce klinicznej większe znaczenie ma oznaczenie poziomu kinazy kreatynowej (CK), aminotransferazy alaninowej (ALAT) czy aminotransferazy asparaginianowej (AST). Podwyższony poziom aldolazy może wskazywać na:

  • nowotwór wątroby;
  • nowotwór trzustki;
  • zawał serca;
  • zatrucie;
  • zanik mięśni;

Zbyt wysoki poziom aldolazy może wynikać ze zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, a nawet wykonania iniekcji domięśniowej.

Aldolaza a zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe

Badanie poziomu aldolazy wykorzystuje się m.in. w diagnostyce chorób mięśni, jak np. zapalenie wielomięśniowe (czyli przewlekły stan zapalny mięśni o nieznanej przyczynie), a także zapalenie skórno-mięśniowe, w którym dodatkowo występuje zapalenie skóry. Obu chorobom towarzyszą zmiany w sercu, płucach i naczyniach krwionośnych. Zwraca się uwagę na mechanizmy autoimmunologiczne w ich powstawaniu.

Objawy zapalenia wielomięśniowego i skórno-mięśniowego to:

  • objawy ogólne, jak osłabienie, gorączka, utrata masy ciała;
  • objawy mięśniowe, jak osłabienie mięśni obręczy barkowej, obręczy miednicznej, karku, grzbietu. Mięśnie stają się tkliwe, bolesne, chory ma problem z podnoszeniem przedmiotów czy nawet czesaniem włosów;
  • niewydolność oddechowa na skutek osłabienia mięśni oddechowych;
  • osłabienie mięśni gardła i krtani, co utrudnia mowę i przełykanie;
  • osłabienie mięśni gałki ocznej, co utrudnia widzenie.

Zmiany skórne w zapaleniu skórno-mięśniowym są niezależne od stopnia zajęcia mięśni, tzn. ich nasilenie nie koreluje z zajęciem mięśni. Zalicza się tu okularowate, fioletowe zmiany z obrzękiem powiek, sinawe grudki na wyprostnej części kończyn, a także łuszczenie się i pękanie skóry na opuszkach palców i dłoniach.

Zobacz film: Prawidłowe wyniki morfologii. Źródło: Bez recepty



Data aktualizacji: 29.03.2018,
Opublikowano: 31.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej