Alan przyszedł na świat z połową serca. Pomogli mu lekarze z Łodzi!
Fot: Jennifer A Smith / gettyimages.com
Alan urodził się z połową serca. Rodzice chłopca, aby ratować zdrowie i życie syna szukali pomocy w Niemczech. Kiedy tamtejsi lekarze odmówili przeprowadzenia zabiegu, pomocną dłoń do Alana wyciągnęli specjaliści z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Ośmioletni Alan ma zakrzepnięte dwie żyły udowe, żyłę główną dolną i górną oraz obie szyjne. Zaburzony przepływ krwi sprawił, że chłopiec zmaga się z poważnym nadciśnieniem płucnym. Szansą dla Alana miała być operacja w Niemczech, polegająca na wszczepieniu specjalnego stentu. Niestety niemieccy lekarze uznali, że nie są w stanie wykonać operacji. Wtedy Alanem zainteresowali się lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Cudotwórcy z Łodzi
Specjaliści z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi podjęli się przeprowadzenia operacji cewnikowania z udrożnieniem żyły bezimiennej.
Podczas operacji lekarze dostali się do żyły bezimiennej chłopca przez naczynia krążenia obocznego. Następnie udrożnili żyły i umieścili w niej ośmiomilimetrowy stent. Dzięki poszerzeniu żył ciśnienie płucne niemal od razu spadło o połowę. Operacja nie była prosta i wymagał od lekarzy niezwykłej precyzji i zręczności. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i chłopiec opuścił już szpital. Mimo ogromnego sukcesu Alan najprawdopodobniej nigdy nie będzie w pełni zdrowy i będzie musiał przejść kolejne operacje, które uratują mu zdrowie i poprawią jakość życia.
Jak zbudowany jest układ krążenia? dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia Źródło: 36,6
Dziecko z połową serca
Alan przyszedł na świat z bardzo poważną wadą serca. U chłopca w ogóle nie wykształciła się lewa komora serca. Wada najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne i bez odpowiedniego, wprowadzonego jak najszybciej, leczenia może doprowadzić do śmierci pacjenta.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?