Alalia – objawy, leczenie, zalecana terapia oraz ćwiczenia

Fot: annanahabed / fotolia.com

Rozwój dziecka nie zawsze przebiega prawidłowo. Czasami za pewne dysfunkcje odpowiadają poważne zaburzenia. Jednym z nich jest alalia – uszkodzenie struktur korowych przekładające się na opóźnione przyswajanie mowy. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób pracować z dzieckiem, aby mu pomóc. 

Późne nabycie umiejętności mówienia nie musi być spowodowane problemami z rozwojem intelektualnym dziecka. Alalia może trwać bardzo długo (w niektórych przypadkach nawet do 14. roku życia) i uniemożliwiać skuteczną naukę mówienia.

Alalia u dzieci

Większość rodziców zaczyna niepokoić się, kiedy ich dzieci, pomimo normalnego rozwoju fizycznego i psychicznego, nie zaczynają mówić wtedy, gdy robią to już ich rówieśnicy. W takiej sytuacji pojawiają się podejrzenia, związane z ewentualnym opóźnieniem intelektualnym pociech. Bardzo często problem nie ma z nim jednak nic wspólnego.

Alalia, czyli rozwojowe zaburzenie mowy, związane najczęściej z uszkodzeniem struktur korowych mózgu, trwa zwykle do 6.–7. roku życia (chociaż zdarzają się także przypadki czternastolatków cierpiących na tę chorobę) i skutecznie uniemożliwia porozumiewanie się za pomocą mowy. Niestety, społeczeństwo rzadko kiedy podchodzi do takich przypadków ze zrozumieniem – odzwierciedla się to również w zwyczajowej nazwie schorzenia (niemota lub słuchoniemota).

Wbrew pozorom dzieci dotknięte alalią są w pełni rozwinięte intelektualnie – czasami wyróżniają się nawet niebywałą spostrzegawczością albo pamięcią. W pełni wykształca się także ich słuch oraz narządy mowy, doskonale porozumiewają się za pomocą gestów oraz onomatopei. Prawdopodobnie na alalię mają wpływ urazy okołoporodowe, zapalenie opon mózgowych lub urazy czaszki i mózgu, do których doszło przed nabyciem umiejętności posługiwania się językiem. Odpowiednia terapia umożliwia dzieciom stopniowe poznawanie mowy oraz poprawienie artykulacji, osoby pracujące z dziećmi muszą być jednak wyjątkowo i wyrozumiałe.

Alalia – objawy

Pierwsze objawy alalii są najczęściej związane z brakiem podejmowania prób mówienia. Powodem do niepokoju jest brak pierwszych słów do 18. miesiąca, następnie brak umiejętności tworzenia prostych kolokacji po 2. urodzinach. Zawsze jest to jednak kwestia indywidualna i nie zawsze musi być podyktowana czynnikami chorobowymi. Objawami alalii może być również błędna artykulacja wielu głosek, trudność z zapamiętywaniem i konotowaniem nazw, brak zrozumienia pytań i poleceń, mały zasób słownictwa, wydłużona reakcja na bodźce. Oczywiście, pojawienie się jednego lub wielu z tych symptomów nie oznacza alalii. Podczas diagnostyki należy przede wszystkim ustalić, czy dziecko nie ma problemów ze słuchem, przeprowadza się także badania rozwoju umysłowego. Dopiero wykluczenie innych przyczyn pozwala mówić o rozwinięciu alalii. Większość dzieci ma świadomość choroby i jest to przedmiot kompleksu niższości wobec rówieśników. Zadanie rodzica i terapeuty polega wobec tego nie tylko na ułatwieniu procesu nauki mowy, ale także na zrozumieniu choroby i motywowaniu dziecka do dalszej pracy.

Zobacz też: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? 

Alalia – rodzaje

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje alalii. Są to:

  • Alalia sensoryczna (zwana także percepcyjną) – często jest mylona z głuchotą lub oligofrenią. Diagnozuje się ją niezwykle rzadko, a klasyczne objawy to brak reakcji na polecenia słowne oraz porozumiewanie się za pomocą mimiki oraz gestów. Rozumienie jest bardzo ograniczone, czasami dzieci powtarzają przypadkowe słowa i lepiej radzą sobie w tematyce, którą są zainteresowane. W komunikacji pomaga używanie ograniczonej liczby słów oraz konstruowanie prostych, krótkich zdań. Niektórzy chorzy cierpiący na alalię sensoryczną chętnie rysują, za pomocą gestów i mimiki odgrywają całe sceny, wygłaszają także pozbawione sensu zlepki słów. Charakterystyczny jest także agramatyzm (nierespektowanie norm gramatycznych).
  • Alalia motoryczna (ruchowa) – rozumienie mowy jest zaburzone w mniejszym stopniu niż mówienie. Zazwyczaj towarzyszy jej brak sprawności fizycznej, opóźnione nabycie umiejętności chodzenia. Dzieci mają problemy z wymawianiem zbitek głosek, zazwyczaj posługują się tylko niektórymi z nich. W przeciwieństwie do alalii sensorycznej, chorzy cierpiący na alalię motoryczną posługują się gestami tylko we wczesnym etapie nauki mówienia, potem wykorzystują je niezwykle rzadko, zapominają także, w jaki sposób powinni artykułować konkretne wyrazy.

Zobacz też: Dyzartria - niewyraźna mowa u dzieci

 Leczenie alalii

Terapia alalii przypomina leczenie afazji – jest długotrwała, skupia się na indywidualnych zajęciach, podczas których przyspiesza się rozwój dziecka. W czasie zajęć pracuje się nad umiejętnością interpretowania różnych bodźców, gimnastyką, rytmiką, umiejętnością wypowiadania dźwięków i konkretnych głosek. Podstawią leczenia alalii jest dobra atmosfera, która pozwoli dziecku na spokojne oswajanie mowy. Ważną rolę w terapii zajmuje także spędzanie czasu z rówieśnikami i wykorzystywanie nauczonych słów w sytuacjach naturalnych. Leczenie alalii jest wprawdzie długotrwałe, ale zwykle przynosi bardzo dobre efekty i pozwala choremu na pełne wyleczenie. Jego kluczowym elementem jest właściwa współpraca z logopedą.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.02.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ciekawa 23.08.2019r.

Czy w alalii sensorycznej może chodzić "jedynie" o problemy z mową? Znam dziecko, które pod tym względem wypisz wymaluj pasuje do alalii (w poradni wciąż mają problem ze zdiagnozowaniem), ale rozumie polecenia, ruchowo tez jest bardzo OK. Wszyscy zauważają sporą spostrzegawczość dziecka.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej