Akromegalia - to nie odmienny wygląd czyni tę chorobę groźną

Marcelo Ricardo Daros/getty images

Akromegalia to choroba, w której dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu przez powstały w przysadce gruczolak. Objawy akromegalii pojawiają się po raz pierwszy po zakończeniu okresu wzrostowego. Jednak zdecydowanie groźniejsze dla pacjenta są zmiany w układzie krążenia, oddechowym czy zaburzenia metaboliczno-hormonalne - mówi prof. Anhelli Syrenicz.

Najbardziej zauważalnym i najczęstszym objawem akromegalii jest zmiana wyglądu – zwiększenie rozmiarów żuchwy, stóp i rąk, a także przybranie na wadze. W przebiegu choroby może dojść do poważnych powikłań w postaci zaburzeń hormonalnych, zmian w układzie krążenia i pokarmowym.

Akromegalia - co to jest?

Akromegalię po raz pierwszy opisano dopiero w 1886 roku. Zrobił to francuski lekarz, nadając chorobie nazwę pochodzącą od greckich słów "akron", czyli kończyna oraz "megas", czyli wielki. Nie potrafił on jednak wskazać, co jest przyczyną jej występowania. Rok później odkrył to lekarz polskiego pochodzenia, Oskar Minkowski, który zauważył, że akromegalia związana jest z obecnością guza przysadki mózgowej, który powoduje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu.

Najbardziej znanymi współcześnie postaciami, u których wykryto akromegalię, są Maurice Tillet oraz Rondo Hatton, amerykański aktor, którego wizerunek chętnie wykorzystywano w filmach grozy.

Szacuje się, że w Polsce na akromegalię cierpi ponad 2 tys. osób. W województwie zachodniopomorskim pod opieką endokrynologiczną znajduje się około 40 pacjentów z akromegalią. Od początku tego roku zdiagnozowano trzech nowych chorych. Jak podkreśla prof. Anhelli Syrenicz, dane te nie są jednak precyzyjne, gdyż wielu pacjentów wciąż pozostaje niezdiagnozowanych, nie wiedząc nawet o istnieniu choroby.

Objawy ogólne akromegalii

Akromegalia to rzadka choroba wynikająca ze zwiększenia wydzielania hormonu wzrostu (GH), które najczęściej spowodowane jest guzem łagodnym – gruczolakiem – zlokalizowanym w obrębie przysadki. Ma charakter przewlekły, rozpoznanie następuje zazwyczaj po 5–10 tygodniach od pojawienia się pierwszych dolegliwości, przy czym szybciej u kobiet.

Przez długi czas oznaki świadczące o rozwoju akromegalii są niezauważalne dla pacjenta, postępują powoli. Chory może skarżyć się na ogólne zmęczenie i osłabienie oraz problemy z koncentracją. Najbardziej rzucającym się w oczy objawem akromegalii jest zmiana wyglądu. U osób cierpiących na tę przypadłość obserwuje się powiększenie rozmiarów poszczególnych części ciała, a w szczególności: rąk, stóp, twarzoczaszki (żuchwy, zatok czołowych) oraz języka.

Najwcześniejszym objawem akromegalii jest wzrost nosa. Charakterystyczne jest obrzmienie tkanek miękkich oraz pogrubienie rysów twarzy. Nie tylko zewnętrzne części organizmu ulegają przerostowi, dochodzi także do powiększenia narządów wewnętrznych, m.in. wątroby i serca. Pacjent zyskuje na wadze, zmienia mu się barwa głosu. W większości przypadków odchylenia wywołują konieczność zmiany rozmiaru obuwia, rękawiczek, a z czasem wszystkich ubrań. Obserwuje się nadmierne owłosienie, większą tendencję do pocenia się, niezależnie od podejmowanego wysiłku. Ponadto objawy akromegalii związane z obecnością guza przysadki obejmują częstsze niż zwykle bóle głowy. Po kilku latach trwania choroby pojawiają się ubytki w polu widzenia, wynikające z uciskania skrzyżowania wzrokowego, z czym pacjenci często trafiają do okulisty.

Zazwyczaj od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia właściwej diagnozy mija kilka, a nawet kilkanaście lat. Choroba rozwija się powoli, zmiany wyglądu rozwijają się stopniowo na przestrzeni lat, co można zauważyć przeglądając zdjęcia pacjenta z poszczególnych lat. Zarówno pacjent jak i jego rodzina wiążą zmianę wyglądu ze starzeniem się, a powiększenie rąk z wykonywaną pracą fizyczną. Pacjent z akromegalią często ma objawy ze strony różnych narządów, trafia więc do gastrologa z powodu bólów brzucha, do reumatologa z powodu bólów kostno-stawowych, do kardiologa z powodu nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu, a do endokrynologa z powodu zmian guzkowych w tarczycy - mówi prof. Anhelli Syrenicz.

Akromegalia - jakie niesie zagrożenia dla zdrowia?

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Anhelli Syrenicz, kierownik Kliniki Endokrynologii, Chorób Metabolicznych i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Przewodniczący Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, a także Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Endokrynologii, to nie odmienny wygląd czyni akromegalię groźną.

Na skutek nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu w wątrobie produkowane są duże ilości insulinopodobnego czynnika wzrostu typu 1 (IGF-1), którego działanie na tkanki jest przyczyną szeregu objawów klinicznych. U pacjentów dochodzi do powiększenia twarzoczaszki, rąk, stóp, pogrubienia rysów twarzy, rozrostu tkanek miękkich i kości. Jednak zdecydowanie groźniejsze, niż zmiana wyglądu, są dla pacjenta zmiany w zakresie układu krążenia, układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz zaburzenia metaboliczno-hormonalne, a także objawy miejscowe wynikające z obecności guza przysadki.

Chorzy z akromegalią mają nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, chorobę niedokrwienną serca, a z biegiem czasu dochodzi u nich do przewlekłej niewydolności krążenia. Zespół obturacyjnego bezdechu sennego u chorych z akromegalią prowadzi do przewlekłego niedotlenienia mózgu. Obecność cukrzycy i hiperlipidemii jest przyczyną przedwcześnie rozwijającej się miażdżycy. Obecność guza w przysadce może manifestować się bólami głowy i zaburzeniami widzenia. Trzeba także pamiętać, że u chorych z akromegalią może dochodzić do rozwoju łagodnych i złośliwych nowotworów jelita grubego i tarczycy - zauważa prof. Anhelli Syrenicz.

Postępowanie w przypadku objawów akromegalii

Wszystkie niepokojące zmiany wymagają zgłoszenia się do lekarza rodzinnego, który skieruje do endokrynologa. Konieczne jest podjęcie szczegółowej diagnostyki, dzięki której możliwe będzie postawienie rozpoznania.

Badaniem potwierdzającym objawy akromegalii jest przede wszystkim ocena stężenia czynnika wzrostowego IGF-1, który u chorych na to zaburzenie jest podwyższony. Ponadto objawem laboratoryjnym akromegalii jest brak spadku glukozy we krwi po podaniu hormonu wzrostu, co typowo występuje u osób zdrowych.

Po rozpoznaniu choroby wykonuje się badania obrazowe – rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową głowy – w celu rozpoznania guza przysadki i określenia jego wielkości.

Wyleczenie choroby, skutkujące cofnięciem się objawów, możliwe jest jedynie dzięki operacji chirurgicznej, polegającej na wycięciu guza. Zwykle poprzedza się ją farmakoterapią. Należy jednak pamiętać, że niektóre powikłania związane z akromegalią mogą pozostać na całe życie.

źródło: PAP

Zobacz film: Zaburzenia hormonalne

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

2. Bolanowski M., Akromegalia — nowe spojrzenie na pacjenta. Polskie propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w akromegalii w świetle aktualnych doniesień. [w:] Endokrynologia Polska, t. 65, 2014.

Data aktualizacji: 05.10.2020,
Opublikowano: 05.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej