Ablacja – prąd, który leczy arytmię. Jak wygląda zabieg i kto może z niego skorzystać? 

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Choroby serce diagnozowane są w Polsce szczególnie często. Niektóre z nich mogą się pojawić niezależnie od wieku czy prowadzonego stylu życia. Takim schorzeniem jest m.in. arytmia. Na szczęście medycyna potrafi sobie z nią radzić. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nieprawidłowego przepływu impulsów elektrycznych, które może doprowadzić do arytmii, jest ablacja. Na czym polega zabieg i kiedy może być wykonany?

Jeśli impulsy elektryczne w sercu przepływają prawidłowo, nasza „pompa” bije spokojnie, miarowo... Jeśli nie, to mówimy o arytmii, która nieleczona może prowadzić do wielu poważnych chorób, na przykład do migotania przedsionków, a potem do udaru. Metodami zapobiegania takim scenariuszom są zabiegi ablacji z użyciem technologii 3D lub wysokiej temperatury.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Ablacja z użyciem prądu, czyli co?

Ablacja to zabieg z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej (stąd nazwa ablacja RF- radio frequency). Podczas zabiegu przez żyłę lub tętnicę udową do serca, a konkretnie do miejsca, w którym pojawiła się nieprawidłowość, wprowadza się specjalną elektrodę. Jej końcówka jest rozgrzewana do temperatury około 60°C, aby trwale „wypalić” w sercu ogniska wywołujące arytmię. Mimo że zabieg charakteryzuje się wysoką skutecznością , to czasem zdarza się, że problem powraca i ablację trzeba powtórzyć. Operacja jest niestandardowa zarówno dla lekarzy jak i dla pacjenta, który ma operowane serce i jest przytomny. Ale od początku.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na selektywnym zniszczeniu fragmentu tkanki serca za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Wykonywany jest w celu trwałego wyleczenia zaburzeń rytmu serca i dzieli się go na dwa typy:

  • prosty, dotyczący np. częstoskurczu węzłowego, przedsionkowego czy ablacji drogi dodatkowej, przeprowadzany w lekkiej sedacji;
  • złożony, związany z migotaniem przedsionków czy komorowymi zaburzeniami rytmu.

Podczas zabiegu kluczowe jest zlokalizowanie miejsca, w którym powstaje nieprawidłowy impuls. W ich odnalezieniu pomocne są specjalne elektrody, z ich pomocą nie tylko szuka się wadliwego obszaru, ale także tworzy mapę elektroanatomiczną serca pacjenta.

Prawie każda pracownia elektrofizjologii jest wyposażona w system umożliwiający stworzenie wirtualnej mapy, która na zasadzie wizualizacji „ciepło – zimno” pozwala znaleźć miejsce powstania arytmii. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu nakłada się na siebie obraz uzyskany przez lampę rentgenowską na trójwymiarową mapę sera, tym samy odnalezienie wadliwego miejsca jest dużo łatwiejsze.

System pozwala na jednoczesne wybranie i podgląd kilku projekcji rentgenowskich oraz ich zmianę tylko na ekranie systemu CARTO, bez konieczności poruszania lampą RTG. De facto lekarz porusza się w świecie wirtualnym przy zachowaniu efektu ciągłego obrazowania lampą rentgenowską. Promieniowanie rentgenowskie wykorzystuje się do kilku krótkich jedno- lub kilkusekundowych ujęć oraz procedur przygotowujących, takich jak nakłucie transseptalne. Jest to jeden z nielicznych momentów zabiegu, w którym użycie lampy jest konieczne.

Nowoczesna technologia, która leczy serce

Lampa rentgenowska i system 3D odnoszą się do rzeczywistego stanu pacjenta i bardzo dokładnie oddają to, jak wygląda jego serce. Sprzęty starszej generacji nie były tak dokładne. Obecnie producenci tego rodzaju aparatur starają się dodatkowo zwiększyć precyzję i skuteczność zabiegu. Umożliwiają pomiar siły nacisku końcówki elektrody na tkankę w trakcie mapowania i ablacji. Najwięcej uwagi poświęca się jednak redukcji dawki promieniowania.

Obejrzyj poniższy film i przekonaj się na własne oczy jak działa elektroda :

Zobacz film: Ablacja i technologii 3D. Jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

System CARTO umożliwia tworzenie, analizowanie i wyświetlanie trójwymiarowych map serca z jednoczesną rejestracją potencjałów wewnątrzsercowych. W czasie rzeczywistym wyświetla dokładne informacje o położeniu cewnika w sercu. Znacznie zmniejsza konieczność stosowania fluoroskopii. W niektórych sytuacjach klinicznych pozwala na wykonanie zabiegu całkowicie bez użycia aparatu RTG.

To bezpieczna metoda

Ablacja jak każdy inny zabieg pociąga za sobą pewne ryzyko. Warto jednocześnie podkreślić, że zabiegi ablacji cechują się wysoką skutecznością w trwałym wyleczeniu z arytmii, znacznie przekraczającą leczenie farmakologiczne.  Wszelkie powikłania zdarzają się niezwykle rzadko (szacuje się, że pojawiają się u mniej niż jednego procenta chorych). 

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 26.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej