68 proc. Polaków nie myje rąk! Jakie mogą być tego konsekwencje?

Fot: LaylaBird / gettyimages.com

Badania pokazują, że aż 68 proc. Polaków nie myje rąk. Zapominany o tym, że to właśnie na dłoniach znajdują się bakterie czy wirusy, które po przedostaniu się organizmu mogą wywołać bardzo poważne problemy ze zdrowiem!

Bakterii i wirusów nie da się zobaczyć gołym okiem, dlatego część osób uważa, że po prostu nie istnieją. Niestety tak nie jest i zazwyczaj to, czego nie da się zobaczyć, może być dla nas bardzo niebezpieczne. Szacuje się, że na dłoniach może zerować nawet 5 mln bakterii! Choć niektóre z nich są potrzebne i zapewniają skórze ochronę, to ogromna ich większość może być bardzo niebezpieczna. Zwłaszcza wtedy, gdy trafią do miejsca, w którym w ogóle nie powinno ich być.

Jakie bakterie znajdują się dłoniach?

Nie da się wymienić wszystkich drobnoustrojów, które znajdują się na naszej skórze. Do tych najbardziej niebezpiecznych należą:  

  • Escherichia coli - to pałeczka okrężnicy, która naturalnie występuje jelicie grubym, a także w wodzie i glebie. Bakterie E. coli mogą znajdować się także w jamie ustnej. Jeśli jednak bakteria trafi do miejsca, w którym nie powinno jej być może sporo namieszać. E. coli może doprowadzić do problemów z układem moczowym, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków, biegunek, a także sepsy.
  • Enterobacter spp. - to tlenowe pałeczki z rodziny Enterobacteriaceae, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym. Odpowiedzialne są za zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego, sepsę oraz zakażenie ran pooperacyjnych.
  • Klebsiella spp. - to tlenowe pałeczki z rodziny Enterobacteriaceae i także naturalnie występują w organizmie człowieka. Najwięcej jest ich na skórze, w jamie ustnej i jelitach. Za szczególnie niebezpieczne uchodzą Klebsiella pneumoniae, czyli pałeczki zapalenia płuc. Bakteria - poza zapaleniem płuc - może doprowadzić do zakażenia w obrębie przewodu pokarmowego, kości, stawów i dróg moczowych (w tym ostatnim przypadku może doprowadzić do rozwoju sepsy). U noworodków wywołuje zapalenie opon mózgowych.

Myj ręce!

Mimo że choroby wywoływane przez bakterie czy wirusy mogą być bardzo niebezpieczne, to jest prosty sposób, aby ich uniknąć. Jaki? Mycie rąk. Choć może się to wydawać banalne, ale prawidłowe i częste mycie rąk to najlepszy sposób na uniknięcie infekcji. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że tylko prawidłowe mycie rąk daje ochronę. Jak to robić? Przede wszystkim potrzebne jest mydło i ciepła woda. Niewielką ilość mydła należy dokładnie rozprowadzić po dłoniach i skórze powyżej nadgarstków. Bardzo dokładnie trzeba umyć zarówno wnętrza, jak i grzbiety dłoni. Podczas mycia rąk nie można zapominać o przestrzeniach między palcami. Tam także gromadzą się groźne patogeny. Warto pamiętać, że przy myciu rąk liczy się nie tylko technika, ale i czas. Najskuteczniejsze mycie to takie, które trwa co najmniej 20 sekund!

Zobacz także: Zwykłe mydło czy żel antybakteryjny? Co jest skuteczniejsze?

Dlaczego jeszcze dokładne mycie rąk ma tak olbrzymie znaczenie? Dowiecie się tego z filmu!

Zobacz film: Jak poprawnie myć ręce? Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 13.02.2020,
Opublikowano: 13.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej