Już 30 minut aktywności fizycznej rekompensuje 10 godzin siedzenia

Fot: Oscar Wong / gettyimages.com

Naukowcy wykazali, że istnieje wyraźna zależność między długością życia a tym, ile czasu spędzamy na siedzeniu i w ruchu. Jak długo trzeba się ruszać w ciągu dnia, żeby zniwelować szkodliwe skutki przesiadywania przy biurku? Badacze określili to bardzo precyzyjnie.

Spędzanie wielu godzin na siedząco sprzyja otyłości, chorobom układu krążenia, a także nowotworom. By tego uniknąć, konieczne jest zwiększenie aktywności fizycznej. Analiza, która została ostatnio opublikowana w British Journal of Sports Medicine (BHSM) jasno pokazuje, że już 30-40 minut ruchu rekompensuje 10 godzin siedzenia.

Zobacz także:

Jakie ćwiczenia zapobiegają skutkom siedzącego trybu życia?

Naukowcy oparli swoje wnioski na dokładnej analizie dziewięciu badań. Objęły one ponad 44 tys. osób z czterech różnych krajów, które nosiły przy sobie różnego typu urządzenia do monitorowania aktywności fizycznej. Naukowcy wykazali, że istnieje zależność między długością życia a siedzącym trybem życia i czasem poświęcanym na ruch. Okazało się ryzyko zgonu było dużo wyższe u tych osób, które prowadziły głównie siedzący tryb życia niż u tych, które podejmowały aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności.

Jakie ćwiczenia są najlepsze? Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy pójdziemy na spacer, na rower czy popracować w ogrodzie. Najważniejsze jest to, aby się w ogóle ruszać i robić to regularnie.

Ile czasu trzeba poświęcać na ruch?

Aktywność fizyczna znajduje się w podstawie piramidy zdrowego żywienia. Do regularnego uprawiania sportu zachęca także Światowa Organizacja Zdrowia. W oparciu o jej wytyczne każdy z nas powinien poświęcić na nią - w zależności od intensywności - od 75 do 300 minut tygodniowo. Warto zaznaczyć, że w ten czas wliczają się także spacery z psem, praca w ogrodzie czy wchodzenie po schodach.

O aktywności fizycznej warto pamiętać zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Mimo że kluby fitness, siłownie czy baseny są pozamykane, to i tak warto znaleźć czas na ćwiczenia w domu czy choćby spacer. Dlaczego to takie ważne? Regularna aktywność fizyczna poprawia nie tylko pracę układu krążenia czy pomaga utrzymać prawidłową wagę. Ruch przede wszystkim podnosi odporność organizmu. Ruch pobudza układ immunologiczny do pracy, dzięki temu działa on dużo sprawniej i znacznie szybciej reaguje na potencjalne zagrożenie.

Dlaczego warto pamiętać o aktywności fizycznej? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film:  Jakie korzyści daje aktywność fizyczna? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 26.11.2020,
Opublikowano: 26.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej