10 sposobów, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę

Tara Moore/Getty Images

Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jej rozwojowi sprzyjają m.in. siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i nieregularne posiłki oraz unikanie aktywności fizycznej. Jak się chronić przed cukrzycą, pomimo zawrotnego tempa życia? Poznaj 10 prostych kroków, które pomogą ci ochronić się przed tą chorobą.

1.     Ogranicz spożycie węglowodanów prostych

Fani białego pieczywa i słodkich ciastek powinno pożegnać się ze swoimi ulubionymi przysmakami z białej mąki. Ich regularne spożywanie, to najprostszy sposób na to, by zafundować organizmowi szybkie skoki poziomu cukru we krwi, który równie szybko spada. W efekcie czujemy zastrzyk ekstra energii, który szybko zmienia się w poczucie senności. Takie huśtawki poziomu cukru we krwi sprzyjają powstawaniu i rozwojowi cukrzycy. By chronić się przed chorobą, warto zmienić białe pieczywo na razowe lub żytnie, a słodycze w diecie zminimalizować do jednej porcji w tygodniu – najlepiej w wersji fit.

 Przeczytaj koniecznie: Dieta planetarna to hit 2019 roku! Spróbujesz?

2.     Regularnie ćwicz

Regularna aktywność fizyczna to jeden w filarów dobrego zdrowia i utrzymywania odpowiedniej kondycji. Regularne ćwiczenia to także prosty sposób na to, by chronić organizm przed zachorowaniem na cukrzycę. Nie jesteś fanem sportu? Wybierz formę aktywności, która sprawia ci przyjemność i będzie nowym, ulubionym sposobem relaksu. Zajęcia taneczne, joga, czy boks biją teraz rekordy popularności wśród poszukujących innych form ruchu niż bieżnia i siłowania. Pamiętaj, że regularne spacery w szybkim tempie to także forma aktywności fizycznej. Wystarczy codziennie uprawiać szybki chód przez 30 min, by normalizować poziom cukru we krwi. 

Zobacz video: Trener Tomek Choiński zdradza, jak wrócić do formy!

Ćwiczymy i spalamy. Tomasz Choiński i powrót do formy/ Źródło: Dzień Dobry TVN

3.     Unikaj słodzonych napojów

Aktualnie żywność, która jest dostępna na sklepowych półkach jest naszpikowana białym cukrem. Możemy znaleźć go nawet w chlebie, przetworach rybnych, czy warzywnych sosach, które teoretycznie mają być składnikiem zdrowej diety. Z tego względu, warto całkowicie zrezygnować z picia słodkich napojów, które stanowią dodatkową porcję cukru we krwi i obciążają nasz organizm, fundując mu skoki i spadki poziomu glukozy- w efekcie zwiększając szansę na zachorowanie na cukrzycę.

4.     Zachowuj prawidłową i stałą wagę ciała

Częste wzrosty wagi ciała i walka z efektem jojo to kolejny krok do pojawienia się cukrzycy. By tego uniknąć, staraj się utrzymywać zbilansowaną dietę i nie doprowadzać do drastycznych skoków wagi ciała. Jeżeli zmagasz się z nadwagą, otyłością lub chcesz zrzucić kilka kilogramów, skonsultuj się najpierw z lekarzem, by twoja dieta redukcyjna była nie tylko skuteczna, ale także nie skutkowała efektem jojo, czyli powrotem do dawnej wagi i kolejnymi kuracjami odchudzającymi. Zadbaj o to, czy proces dochodzenia do prawidłowej wagi był jednorazowy, a efekty były trwałe, dzięki codziennej zbilansowanej diecie.

Przeczytaj także: Dlaczego szybkie odchudzanie jest niezdrowe?

5.     Rzuć palenie

Palenie tytoniu także zwiększa stężenie cukru we krwi. Dodatkowo, chorzy na cukrzycę, którzy palą papierosy zdecydowanie zwiększają ryzyko zawału serca, amputacji kończyn dolnych, udaru mózgu, utraty wzroku i niewydolności nerek. U cukrzyków, działanie tytoniu jest o wiele silniejsze, ponieważ przyspiesza uszkodzenie wzroku i nerek oraz zwiększa ryzyko zachorowania na choroby tętnic, serca, kończyn dolnych i mózgu.

Chcesz poznać wszystkie 10 sposobów, by ochronić się przed cukrzycą? Zobacz nasze video:

10 sposobów, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Źródło: Cover Video

Data aktualizacji: 09.01.2020,
Opublikowano: 09.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej